Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
18-12-2018, 15:07:22 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Alpha zero  (Posjeta: 1516 puta)
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

Chesspect: +16

« na: 01-08-2018, 12:44:35 »
+1

Vjerojatno ste već svi, šaholjupci kakvi jeste, čuli za novi, dosad najbolji šahovski program koji je uspio potući Stockfish - kao dosadašnji no.1 - u čak 20 partija od 100 (ako se ne varam). Riječ je upravo o Alpha zero. Taj program se ne bazira na općeprihvaćenim potezima izvučenim iz već bogate riznice znanja o šahovskoj teoriji, već je posve samouk. U roku od samo jednog dana, polazeći od nule, dakle razine igrača koji ne zna ni poteze, izgradio je vlastiti šahovski approach, rušeći valjda sve teorijske barijere i nepreciznosti "običnog" programa/igrača.  good
Voljela bih znati može li ga se ikako nabaviti i gdje?
I dok me istinski zanima taj novi fatalni approach, pomalo strahujem od činjenice da će zbog takvih i inih giganata za kakvih desetak godina šah postati već posve predvidljiva igra koju će svaki malo marljiviji igrač jednostavno moći - naštrebati.   Read A gdje su kreativnost, otkrivanje, istraživanje kao njeni najuzbudljiviji elementi... Već danas se na turnirima susrećemo s masom igrača rejtinga ispod 1500 koji znaju kompletnu teoriju sve do 15. poteza.  Huh?
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19513

« Odgovor #1 na: 03-08-2018, 07:51:46 »
0

Pratio sam u zadnje vrijeme turnire računala. Nikakve bojazni nema što se tiče šaha! Na žalost čovjek ne može parirati. Zašto bojazan, zar se ne može napraviti trkač brži od čovjeka? Samoprogramiranje, opasnost za čovječanstvo al ne i za šah.
Evidentirano
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

« Odgovor #2 na: 03-08-2018, 12:17:18 »
+1

Pa napisah u postu gore - plaši me činjenica da će se jednog dana šah iz kreativne i istraživačke igre pretvoriti u štrebanje najboljih poteza, već otkrivenih od strane savršenih kompjuterskih programa... Jednostavnim rječnikom - tko više poteza naštreba, imat će viši rejting.  Sad
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3054

« Odgovor #3 na: 05-08-2018, 12:11:32 »
+2

Pisali smo već.. https://sah.hr/forum/index.php?topic=2652

Pomalo je zastrašujuće, istina... no, mašne su mašine, a ljudi su ljudi, i to će uvijek biti dvije zasebne kategorije.

Inače, eksplozija primjene umjetne inteligencije u zadnje vrijeme u svim poljima znanosti je izvrsna novost za čovječanstvo. Više vam ekg neće očitavati polupijani doktor iz provincije...  Smiley

Evidentirano
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

« Odgovor #4 na: 09-08-2018, 14:34:29 »
+1

Wow to se zove najperfektnija partija u povijesti, ili barem jedna od!  nyam1
Bilo bi zanimljivo vidjeti kako spomenuti program-monstrum djeluje na velemajstorima tipa Caruane, Magnusa, Ananda i inih homo super-sapiensa.  bomb
Ovo s doktorom i AI umjesto njega potpisujem prvom prilikom.

Eh, da, tu bih još dodala i ovaj članak (iako je tvoja tema, Danijel, bila prva, ali ova sad ima nešto veći odaziv, pa hajmo  Smiley):

https://www.quora.com/Can-Magnus-Carlsen-beat-DeepMind-AlphaZero

Naježih se kad to pročitah...  Shocked U svakom smislu, i pozitivnom i negativnom.
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +393

« Odgovor #5 na: 10-08-2018, 07:13:04 »
+1

Gluposti. Odavno postoje uredaji koji su brzi, plovniji i skacu vise pa se ljudi i dalje bave sportovima bez utjecaja istih.
I bas me zanima tko je u stanju zapamtiti sve idealne poteze u otvaranju ili barem recimo prvih 20ak..taj ce poprilicno zapostaviti sve ostale segmente. Pa i sad postoji poprilicno detaljna enciklopedija pa sto se ceka?
U buducnosti ce sah programi biti samo sredstva programerskih timova i tvrtki da se napuhuju (dionice!) ciji je tim bolji i sl. Nikako konkurencija ljudima. Nesto kao mozda formula 1 danas .
« Zadnja izmjena: 21-08-2018, 04:46:17 od Hustler » Evidentirano
Gothic Romance
Skakač
*

Back to Black

« Odgovor #6 na: 10-08-2018, 14:09:50 »
+1

Nadaj se... Već sad štrebosa u šahovskom svijetu ima do volje mile i nemile. Primjerice memorijal Marko Damjanović, održan prije mjesec dana u Zagrebu: svi igrači, bez iznimke, čak i početnik s ratingom 1088 igrali su mi prvih 10-15 poteza po Stockfishu kao da su najveći velemajstori. Stavila sam sve svoje partije na analizu. Uopće ne pretjerujem.  scare
Još malo da se to "rastegne" i na dobro definiranu središnjicu i završnicu budućnosti, i eto ti murder of chess...  Hang
Ali bit će što će bit, mene ne uzrujava. Igrati ću ga dokle god me bude privlačio i to je to. gamer
Evidentirano

Lucia di Lammermoor
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!