Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-11-2020, 07:02:00 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Žene i šah  (Posjeta: 535 puta)
Zoran Ostric
Lovac
*

star, ali bedast

Chesspect: +316

Zoran Oštrić
« na: 23-08-2020, 09:55:49 »
+1

Nisam vidio da postoji tema. Ne krećem s općom diskusijom, nego s jednim svojim upisom na facebooku prije četiri godine na ovaj dan (fb podsjeća svaki dan na tekstove koje ste na taj datum objavili).

krenuli su mi pažnju na povijesni roman "Rat vojvotkinja" autorice Courtney Milan, zato jer šah ima važnu ulogu. Na prvom međunarodnom turniru u Londonu 1851. (koji je stvarno održan, samo se u romanu naziva "svjetsko prvenstvo") djevojčica od 12 godina gotovo pobjedi (ali je preobučena u dječaka, pa kad to otkriju, izbace je).

Vrlo nevjerojatan scenarij. NIje bilo (bar koliko znam - a čitao sam dosta) žene koja je igrala majstorskom snagom sve do Vere Menčik 1920-ih godina.

(Inače, upravo u to vrijeme je u SAD 12-godišnji Paul Morphy pobijedio u jednoj partiji koju je igrao protiv majstora, koji je posjetio njegov grad. S 21, to je bilo 1857.-1858., poharao je Europu, uvjerljivo pobjedivši sve vodeće majstore u mečevima, uključivo i Adolfa Andersena, koji je bio pobijedio na turniru u Londonu 1851.)

Ipak, nije posve nezamislivo, s obzirom na nedavnu priču o sestrama Polgar, koje je njihov otac bio podvrgao šahovskom drilu od ranog djetinjstva, nastojeći dokazati svoju tezu se genij ne rađa, nego nastaje (Nature versus nurture - gotovo "torture"...). Sve tri su postale odlične šahistice, a najmlađa, Judith, daleko najbola žena u povijesti: prije nekoliko godina bila je osma na svijetu i igrala je na takmičenjima za prvaka svijeta. Fascinatan dokaz teorije njihovog oca, naročito imajući u vidu da su u posljednjih 45 godina, otkad postoji Ello sustav ratinga, samo još tri žene osim Judith bile u prvih 100, a nijedna u prvih 50!

U romanu, otac glavne junakinje je šahovski majstor, koji ju je podvrgao intenzivnom treningu od pete godine. Pa, iako nije vjerojatno nije nezamislivo.

Inače je roman iritatno ženski, ono, osječajćići i spletke....
Evidentirano

Napad je najbolja obrana! U šahu, mislim! Ja sam inače pacifist, ali moram se negdje ispucati. Smiley
cameosis
Pješak
*

Chesspect: +3

« Odgovor #1 na: 27-10-2020, 01:13:04 »
+1

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Queen%27s_Gambit_(miniseries)

Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!