Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-03-2021, 15:32:09 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal
Pridružite se na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Sah.hr.grupa

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Gdje se javiti s petogodišnjakom?  (Posjeta: 17729 puta)
administrator
Administrator
*

Chesspect: +407

« na: 19-01-2011, 21:47:32 »
+2

Dobili smo pitanje putem emaila od gospođe Jasminke. Bilo bi lijepo kad bi netko pomogao.

"Poštovani,

imam sina (5 godina ) koji obožava igrati šah. Oduševljen je igrom, no želja mi je upisati ga u školu šaha. Suprug,bake, djedovi  više nisu tako zanimljivi suigrači Smiley
Živimo na Jarunu, te nas zanima da li postoji takva aktivnost za tako malu djecu. Da li mi možete dati savjet gdje se javiti .

Srdačan pozdrav."
« Zadnja izmjena: 04-03-2011, 20:34:37 od administrator » Evidentirano
zdravkoradeljic
Skakač
*

Chesspect: +38

« Odgovor #1 na: 28-01-2011, 12:22:57 »
+2

Pa neka ga prijavi u skolu saha neku...ako u mom gradu koji nije tako velik ima sahovska skola i klub, ima sigurno i u Zagrebu...
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #2 na: 28-01-2011, 15:29:33 »
+1

Samo u koju Wink Čovjek očigledno pita zna li netko školu blizu Jaruna - u kojoj primaju i petogodišnjake?
Evidentirano
zdravkoradeljic
Skakač
*

Chesspect: +38

« Odgovor #3 na: 28-01-2011, 17:35:35 »
+1

Mislim da je najbolje da ga otac uci do 9 godine...Ako ima puno djece u klubu tesko da on moze sta nauciti...Jos sto je malen pa se boji pitati bilo sta...Nek jos godinu dana ga uci samo igrati sah i onda da krene na ozbiljnije...Ima jedna uzreka koja kaze: "Kad djeca igraju sah, pobjednik je onaj koji zadnji ne pogrijesi". Dakle kod njih, netko ima damu vise, on je olako gubi...Ja bi ga prvo godinu dana ucio da ne grijesi pa onda malo, po malo dok sam neke stvari ne prokonta..Al ko to mene pita...Kad ja nemam djecu, a nisam ni punoljetan  Cool
Kad ja, ako Bog da budem imao djecu ja cu svoje ako budu zainteresirani probat da naucim...

A zasto se taj doticni gospodin ne prijavi na forum, pa da malo poprica kako to sve ide...Ima ovdje jako dobrih sahista....Moze i na fb-u pitati nekoga jacega sahistu ili cak velemajsotra kako da krene s malcem!? Zar ne?
Evidentirano
hamunajec.kruno@gmail.com
Pješak
*

Chesspect: +5

« Odgovor #4 na: 22-02-2011, 00:19:22 »
+1

Pa Osoba koja je započela temu pita ako netko zna di ima skola saha blizu jaruna ....  a ne šta tko misli ko bi i kad sina trebao učit igrat šah... Ako nemate odgovor na pitanje onda nemojte odgovarat... 
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #5 na: 22-02-2011, 09:45:03 »
+1

... a velemajstori jedva čekaju da im netko postavi to pitanje Wink
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #6 na: 22-02-2011, 12:05:54 »
+1

Pa Osoba koja je započela temu pita ako netko zna di ima skola saha blizu jaruna ....  a ne šta tko misli ko bi i kad sina trebao učit igrat šah... Ako nemate odgovor na pitanje onda nemojte odgovarat... 

A imaš li ti možda odgovor  Cool?
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2953

« Odgovor #7 na: 22-02-2011, 14:11:47 »
+1

Viš vraga...a ja sam mislila napisati isto što i zdravko, kao nekakvo moje mišljenje koje se ovdje očito i ne traži. Ipak, teško mi je zamisliti da je jednom petogodišnjaku odrasla osoba i s upitnim znanjem šahovske igre, prejaki protivnik. Moj ima 10 godina i išao je u školu šaha  gdje usput rečeno ništa nije naučio, i još uvijek ne može pobijediti sestre čije je šahovsko znanje prilično jadno.
Ali... to je samo moje mišljenje i iskustvo. Možda su zg škole šaha bolje...ne bih znala
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Pješak
*

« Odgovor #8 na: 22-02-2011, 15:52:50 »
+1

Za kvalitetnu školu šaha možda bi najbolje bilo pitati na šahovskom savezu http://www.crochess.com/ ,
...

Ja nisam iz Zagreba i ne znam di tamo ima škola šaha. Iz mog iskustva mogu reći da mnogi ljudi mješaju školu šaha sa šahovskom sekcijomm, u mnogim manjim gradovima ili u kvartovima večih gradova postoje šahovske sekcije koje nisu škole šaha nego mijesto di se okupljaju ljudi i igraju šah, bez mogučnosti da im netko stručan da neki savjet i pomogne ispraviti greške. Mislim da 5godina staro dijete nije premlado za učenje  šaha u pravoj šahovskoj školi, ali isto tako mislim da u nekoj šahovskoj sekciji di će igrat šah protiv starijih ljudi bez da mu netko stručno ukaže na greške neče naučiti nešto naročito.
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #9 na: 22-02-2011, 16:10:48 »
+1

Za kvalitetnu školu šaha možda bi najbolje bilo pitati na šahovskom savezu http://www.crochess.com/ ,
...

Ja nisam iz Zagreba i ne znam di tamo ima škola šaha. Iz mog iskustva mogu reći da mnogi ljudi mješaju školu šaha sa šahovskom sekcijomm, u mnogim manjim gradovima ili u kvartovima večih gradova postoje šahovske sekcije koje nisu škole šaha nego mijesto di se okupljaju ljudi i igraju šah, bez mogučnosti da im netko stručan da neki savjet i pomogne ispraviti greške. Mislim da 5godina staro dijete nije premlado za učenje  šaha u pravoj šahovskoj školi, ali isto tako mislim da u nekoj šahovskoj sekciji di će igrat šah protiv starijih ljudi bez da mu netko stručno ukaže na greške neče naučiti nešto naročito.

Za školu šaha treba biti dovoljno djece različitog uzrasta. Recimo, da bi se održala škola šaha za petogodišnjake, u tu grupu možeš ubaciti još i djecu do recimo 7 godina, a i ta će se razlika brzo osjetiti. Ako je grad manji, u njemu neće biti dovoljno djece tog uzrasta koja su zainteresirana za šah. Čak i ako se škola šaha održava u školi, začudno je koliko se malo djece uspjeva okupiti u njoj. A ako se i zainteresira dovoljno djece, broj se rapidno smanjuje od sata do sata. Govorim o svojim iskustvima. Škola šaha u klubu je tek bio potpunio fijasko. Moje je dijete bilo jedini sedmogodišnjak. Upisalo ih se možda petero, što je bilo ok i moglo se lijepo raditi s njima, ali već na drugi sat ih je došlo samo dvoje. Na slijedećim satovima, moje je dijete gledalo starije dečke kako se iživljavaju na šahovskim satovima, a bogami i na njemu, dok je "trener" igrao šah na kompu. Malo mi je trebalo da ga ispišem. Bez entuzijasta koji uzimaju ozbiljno rad s djecom, ništa od toga. Još uvijek sam uvjerena da je najbolje uzeti šahovsku početnicu i naučiti nešto i dijete i sebe u slučaju da baš nemamo pojma. Dijete je to...ne očekujte od njega pobjede iz filmova, osim ako nije novi Capablanka, što bi jelte bilo jako lijepo Smiley
Evidentirano

Pješak
*

« Odgovor #10 na: 22-02-2011, 17:53:24 »
+1

http://www.thechesswebsite.com/index.php  uz nalo truda nešto se može naučit.....

šah je pojedinačni sport i vjerojatno samo grupno učenje i nije baš najbolje....   nešto slićno kao i tenis, neke stvari u tenisu mogu se trenirat jedan trener 2-3učenika, ali večinu toga treba redit jedan na jedan.....  Ako je istina da trener sjedi i igra šah na kompu ..... onda to i nije trener, nego lopov koji ne radi ono za što je plačen... :-)
Evidentirano
Aquaman88
Skakač
*

Chesspect: +141

« Odgovor #11 na: 22-02-2011, 18:36:32 »
+1

Ja sam išao u školu šaha oko 5-6 godina i mogu vam reći da je jako korisna i u njoj sam jako puno naučio ali dalje kako sam stariji bio više sam sam radio
Evidentirano

One doesn’t have to play well, it’s enough to play better than your opponent Smiley
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11590

« Odgovor #12 na: 22-02-2011, 20:20:17 »
0

Moj ima 10 godina i išao je u školu šaha  gdje usput rečeno ništa nije naučio, i još uvijek ne može pobijediti sestre čije je šahovsko znanje prilično jadno.

Možda on nema sklonost šahu, nisu svi rođeni s tim. Činilo mi se da moje dijete ima neku sklonost tenisu, a onda, na sveopće iznenađenje i moj šok, otkrila je u sebi poriv za sviranjem klavira!

Na kraju je završila još i srednju muzičku školu, sudjelovala i osvajala nagrade na državnim natjecanjima. U jednom trenutku se bavila mišlju da krene na muzičku akademiju … predomislila se.  morning1
Evidentirano
Pješak
*

« Odgovor #13 na: 22-02-2011, 21:40:59 »
+1

Nedavno sam gledao film ''vitezovi južnog bronxa'' - film je snimljen po istinitom događaju, o čovjeku koji je dobio otkaz u firmi di je radio i kao privremeno je prihvatio posao učitelja u državnoj (sirotinjskoj) školi u bronxu... Pošto je bio veliki ljubitelj šaha počeo jedijecu podučavat šahu i kasnije s njima osvojio školsko prvenstvo SAD-a...  Najbolju šahista u timu bio mu je 5godišnji dječak - znaci ipak i dijeca mogu dobro igrati šah.....
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #14 na: 23-02-2011, 15:06:30 »
+1

http://www.thechesswebsite.com/index.php  uz nalo truda nešto se može naučit.....

šah je pojedinačni sport i vjerojatno samo grupno učenje i nije baš najbolje....   nešto slićno kao i tenis, neke stvari u tenisu mogu se trenirat jedan trener 2-3učenika, ali večinu toga treba redit jedan na jedan.....  Ako je istina da trener sjedi i igra šah na kompu ..... onda to i nije trener, nego lopov koji ne radi ono za što je plačen... :-)
oh...pa ne misliš valjda da u šahovskom klubu trener radi pojedinačno sa svakim klincem  Shocked...zovi ga onda doma i plati mu po satu...mislim on će ti to reći ako tražiš trenera za jedno dijete. Mislim...sori, ali koliko ja vidim na teniskim terenima(a moja djeca su i to trenirala, pa slučajno znam i to da bi u 2 sata lupile lopticu desetak puta), svaka grupa ima najmanje 5-6 klinaca. Kod onih većih, od 11,12 godina, ima ih 3-4 u grupi.

Citat: vsadek li

nk=topic=320.msg4690#msg4690 date=1298402417

Moj ima 10 godina i išao je u školu šaha  gdje usput rečeno ništa nije naučio, i još uvijek ne može pobijediti sestre čije je šahovsko znanje prilično jadno.

Možda on nema sklonost šahu, nisu svi rođeni s tim. Činilo mi se da moje dijete ima neku sklonost tenisu, a onda, na sveopće iznenađenje i moj šok, otkrila je u sebi poriv za sviranjem klavira!

Na kraju je završila još i srednju muzičku školu, sudjelovala i osvajala nagrade na državnim natjecanjima. U jednom trenutku se bavila mišlju da krene na muzičku akademiju … predomislila se.  morning1
Ne znam ima li sklonosti, samo znam da me je danima i mjesecima davio da igram s njim i da ga upišem u klub. To što se tvoja odlučila napustiti glazbu, također ne znači da nema sklonosti za nju, isto kao što ne znači ni da ima sklonosti ako je odlučila svirati klavir. Svirala sam ga i ja(haha, sad ispada da sam ja sve), ali sam bila jednostavno lijena vježbati, iako sam na solfeđu imala najbolji sluh. Što je uopće sklonost  Shocked?

Nedavno sam gledao film ''vitezovi južnog bronxa'' - film je snimljen po istinitom događaju, o čovjeku koji je dobio otkaz u firmi di je radio i kao privremeno je prihvatio posao učitelja u državnoj (sirotinjskoj) školi u bronxu... Pošto je bio veliki ljubitelj šaha počeo jedijecu podučavat šahu i kasnije s njima osvojio školsko prvenstvo SAD-a...  Najbolju šahista u timu bio mu je 5godišnji dječak - znaci ipak i dijeca mogu dobro igrati šah.....
alo...to je američki film...a svi znamo kako se snimaju te stvari. Debelo prenapuhani scenariji...toje ono što ja vjerujem kad su filmovi u pitanju.
Naravno da i djeca mogu igrati dobro šah, ali u odnosu na djecu svoje dobi, ja zaista ne znam da li si ti ikada gledao partiju petogodišnjaka, ali mislim da bi se razočarao. Ako hoćeš, poslati ću ti ja partije mojih kćeri koje su bile treće i druga na prvenstvu hr u kategoriji do 9 godina za djevojčice. Pa da vidiš.
Uglavnom, neka kaže tko što hoće, ja ostajem pri svome, da je najbolje dok je dijete tako malo, raditi s njim doma.To su samo moja iskustva i moje mišljenje.
Evidentirano

Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!