Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-08-2019, 11:21:03 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Jedan film o šahu (prema stvarnim događajima)=  (Posjeta: 11203 puta)
Zoran Ostric
Lovac
*

star, ali bedast

Chesspect: +297

Zoran Oštrić
« na: 20-01-2011, 00:54:29 »
+6

Danas je na HTV 1 bio film "Vitezovi južnog Bronxa", što je, gle čuda, ime šahovske ekipe jedne osnovne škole!  yahoo ("knight", vitez, u engleskom ime za skakača). Jedna klasična "pedagoška poema" o učitelju koji radi s djecom u bijednom kvartu i herojski ih izvode na pravi put. Puno je takvih napravljeno - stariji se možda sjećaju "Gospodinu, s ljubavlju", klasika iz 1967. sa Sidney Poitierom. Da bi ih izveli na pravi put, koriste neku vannastavnu aktivnost - ples, kapoieru, slikanje... - a ovdje je šah.

A zanimljivo je, da je napravljen prama stvarnoj osobi - David Macenulty, evo ovdje je sajt njegove zaklade za šahovsko obrazovanje. Čovjek je uspjevao s time u New Yorku, a sada je u Južnoj Africi gdje također uči djecu igrati šah!  Cool
Evidentirano

Napad je najbolja obrana! U šahu, mislim! Ja sam inače pacifist, ali moram se negdje ispucati. Smiley
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #1 na: 20-01-2011, 06:58:58 »
+1

Pozdrav Zorane, hvala na linku i sažetku Smiley
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3996

« Odgovor #2 na: 20-01-2011, 10:16:29 »
+2

I jedan chesspect za info  good
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #3 na: 19-02-2011, 09:08:37 »
+1

Meni je dobra scena gdje David u simultanki matira 14 igrača u 14 minuta (ako sam dobro zapamtila brojeve)! Malo nerealno u slučaju da su ikad prije vidjeli šahovsku ploču, ali fenomenalno, jako me se dojmilo!  good2
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Hereticus
Skakač
*

Chesspect: +23

« Odgovor #4 na: 21-02-2011, 15:13:51 »
0

new_russian

a meni je dobra scena kada svizac zamota čokoladu  clapping
Evidentirano
OKikiriki
Lovac
*

Chesspect: +109

« Odgovor #5 na: 03-03-2011, 16:32:56 »
+2

Za mene je daleko najbolja šahovska scena iz nekog filma je kad u Bergmanovom "Sedmom pečatu" čovjek igra protiv Smrti (lik kosca sa velikom kosom). I to igra za svoj život! Ako ga pobijedi ovaj ga neće uzeti (neće umrijeti). Remek djelo kinematografije.
Evidentirano

...najveća ljudska zabluda je bila kad je vrag uspio uvjeriti čovječanstvo da on ne postoji...
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #6 na: 03-03-2011, 18:42:14 »
+4

Za mene je daleko najbolja šahovska scena iz nekog filma je kad u Bergmanovom "Sedmom pečatu" čovjek igra protiv Smrti (lik kosca sa velikom kosom). I to igra za svoj život! Ako ga pobijedi ovaj ga neće uzeti (neće umrijeti). Remek djelo kinematografije.

Gledala sam ga. Najneobićniji i najotkačeniji filmski uradak koji sam ikad vidjela!  hi
Max von Sidow- glavni krivac za to- čovjek je ko' stvoren za originalne uloge!

Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #7 na: 03-03-2011, 19:43:07 »
+3

Prije stanovitog vremena talijanski autor imenom Lucio Etruscus (predmnijevam da se radi o pseudonimu) je na Jubitou objavio 4 poduža video uratka u kojima je kompilirao scene iz različitih filmova u kojima se pojavljuje šah. Nažalost, zbog problema s autorskim pravima ovi clipovi nisu više dostupni, no na Etruscusovim stranicama možete pronaći dio materijala kojim se koristio pa tako i isječak iz Bergmanovog „Sedmog pečata“ (Det sjunde inseglet, snimljen 1957. godine).

http://xoomer.virgilio.it/luciote/scacchi/scacchi.htm
Evidentirano
OKikiriki
Lovac
*

Chesspect: +109

« Odgovor #8 na: 03-03-2011, 19:59:54 »
+2

Malo pogledah....hvale vrijedna kolekcija...Bravo svadek Smiley
Evidentirano

...najveća ljudska zabluda je bila kad je vrag uspio uvjeriti čovječanstvo da on ne postoji...
mbencic
Skakač
*

Chesspect: +214

« Odgovor #9 na: 19-03-2011, 21:11:02 »
+1

Da li neko ima hrvtski titl za ovaj film? Ili ima film na DVD-u. Javiti na mail.
Evidentirano

Chess is fun
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #10 na: 05-04-2011, 18:21:40 »
+1

Danas je na HTV 1 bio film "Vitezovi južnog Bronxa", što je, gle čuda, ime šahovske ekipe jedne osnovne škole!  yahoo ("knight", vitez, u engleskom ime za skakača). Jedna klasična "pedagoška poema" o učitelju koji radi s djecom u bijednom kvartu i herojski ih izvode na pravi put. Puno je takvih napravljeno - stariji se možda sjećaju "Gospodinu, s ljubavlju", klasika iz 1967. sa Sidney Poitierom. Da bi ih izveli na pravi put, koriste neku vannastavnu aktivnost - ples, kapoieru, slikanje... - a ovdje je šah.

A zanimljivo je, da je napravljen prama stvarnoj osobi - David Macenulty, evo ovdje je sajt njegove zaklade za šahovsko obrazovanje. Čovjek je uspjevao s time u New Yorku, a sada je u Južnoj Africi gdje također uči djecu igrati šah!  Cool

Hey,dude,thx!

A sad sori,već žurim skinut film! biggrin
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #11 na: 19-04-2011, 15:38:41 »
+2

Još jednom sve pohvale i chesspecti Zoranu Ostricu na sjajnom potezu, ovoga puta nakon odgledanog filma!! Da suviše ne duljim, po meni bar za glavu najsadržajniji i najbolji film sa šahom kao glavnim leit-motivom (nažalost i nema ih puno),mislim da bi ih trebali vidjeti SVI klinci!
Poruka je naravno velika i svima jasna, ovdje ću samo malo zagnjaviti s jednim "tehničkim" problemom tj.manom bez izuzetka SVIH filmova sa šahovskom tematikom (bilo kao dominantnom,bilo epizodnom). Naime, valjda u komercijalne svrhe, kao što znamo karakteristično za sveopću "holivudizaciju" svega pa tako i šaha, rekao bih da se malo potcjenjuje opća inteligencija gledatelja (od kojih ipak većina zna bar pravila!) i sugerira se da gotovo  svaka  pobjedom završena partija završava matom (ako se ne varam, u samo 1-2 slučaja igrač je položio kralja kao simbol predaje). Osim toga,u jednoj od posljednjih scena u filmu, mali "rico" (zaboravio sam mu filmsko ime), u potezu/odgovoru ODMAH nakon što prima šah MATIRA protivnika, za što će vam i trećekategornik reći da je NEMOGUĆE.
No kao što rekoh,to su tehničke nijanse (s kojima će se,nadam se, jednog lijepog dana pozabaviti odgovorni filmaši),filmu inače stvarno još jednom sve moje iskrene pohvale! I tebi,Zoki!
mbencicu,nisam još uspio doći do titlova,pogledao sam ga "refužo" bez većih problema (ima podosta slenga).

* bscap0000.jpg (29.4 kB, 544x416 - (učitavanja: 1642 ).)

* bscap0001.jpg (37.46 kB, 544x416 - (učitavanja: 1706 ).)

* bscap0002.jpg (45.81 kB, 544x416 - (učitavanja: 1678 ).)

* bscap0003.jpg (46.6 kB, 544x416 - (učitavanja: 1664 ).)

* bscap0004.jpg (46.45 kB, 544x416 - (učitavanja: 1672 ).)

* Knights of the South Bronx1.jpg (64.24 kB, 544x416 - (učitavanja: 1693 ).)
« Zadnja izmjena: 19-04-2011, 17:21:55 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #12 na: 19-04-2011, 15:48:42 »
+2

Eh da,da ne zaboravim, Ted Danson je izvrstan u glavnoj ulozi ...kao i obično!
Preporučujem i "Gulliverova putovanja" s njim u glavnoj ulozi! Inače film je o...pa meni, Gulliveru, naravno!  Wink good Grin
« Zadnja izmjena: 19-04-2011, 17:23:59 od Gulliver » Evidentirano

Osho
PsYcHo3112
Skakač
*

Chesspect: +8

« Odgovor #13 na: 19-04-2011, 19:54:22 »
+1

sve sam pretrazio nigdje nema Link za download filma !  bad
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #14 na: 19-04-2011, 20:12:23 »
+1

sve sam pretrazio nigdje nema Link za download filma !  bad
pa probaj preko torenta, odi na torrent search, instaliraj utorrent (ili neki sličan),pokreni torrent  i - čekaj.
Evidentirano

Osho
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!