Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-08-2019, 11:21:50 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3
  Ispis  
Autor Tema: Damin gambit  (Posjeta: 30663 puta)
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #15 na: 05-02-2011, 12:53:56 »
+1

Sorry sto jucer nisam stavio neka partije u kuci mi se prikljucuje net, prekinuo sam ugovor sa HT ERNONET pa sad uzimam drugi internet trebaju da mi dodu prikljuciti....

Zemlja zove Zdravka, Zemlja zove Zdravka ...  help

Nešto ti se zakompliciralo sa pristupom internetu? Možda možemo pomoći ...
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3996

« Odgovor #16 na: 05-02-2011, 22:40:58 »
+4

Damin gambit i nije gambit u klasičnom smislu jer bijeli uvijek može vratiti "žrtvovanog" pješaka za razliku od kraljevog gambita kad crni može zadržati pješaka kojeg bijeli žrtvuje na f4.
Evo što se može dogoditi vođi crnih figura ako u daminom gambiti odbije postupiti po pravilu:"Vrati koko što si pozobala"  biggrin
p.s. Zahvala vsadeku za savjet kod ubacivanja komentara unutar notacije  hi

[Event "Bajka"]
[Site " "]
[Date "Jednom davno... "]
[Round " "]
[White "Ivica i Marica"]
[Black "Zločesta vještica"]
[Result "1-0"]

1.d4 d5 2.c4 dxc4 3.e3{Ivica i Marica žele odmah vratiti pješaka iako je bolje Sf3 da se spriječi e5!} b5{vještica ga brani} 4.a4 c6{ne želi uzeti na a4 čuvajući strukturu pješaka,ali ...} 5.axb5 cxb5 6. Qf3{zločesta vještica gubi najmanje figuru i obeshrabrena odmah predaje partiju}

1-0
*

Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2947

« Odgovor #17 na: 05-02-2011, 23:08:40 »
+1

biggrin biggrin
cool bajka  Smiley
Šta zapis partije ne bi mogao doći ispod dijagrama? Bilo bi bolje.
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3996

« Odgovor #18 na: 05-02-2011, 23:16:57 »
+2

Mislim da je ovako preglednije jer onako bi bilo teže pratiti tekst i poziciju.
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3069

« Odgovor #19 na: 07-02-2011, 12:35:27 »
0

yahoo
Iz mog iskustva (iskustvo FideMajstora):
- primljeni damin gambit je za igru na duge staze (više za pozicione igrače)
- odbijeni (klasičan) damin gambit je jako kompleksan i širok. Pun oštrih varijanti (primjerice Bečki ogranak što ga igra Dizdar) i sporih pozicionih varijatni (Tartakower). Ali u principu opet igra na izjednačenje
- tarrascheva (rano provodjenjen c5), ako je bijeli odličan igrač tada se crnom loše piše (usamljen d5 pješak)

Za igrače koji vole agresivnu i bogatu igru (punu kombinatornih elemenata), predlažem od srca da Damin Gambit zaobiđu u širokom luku od 90 stupnjeva ako ne i od 180 stupnjeva  biggrin
Za takve preporučavam Kraljevu Indijsku obranu ili Holansku Lenjingradsku ili Volga gambit
 diablo

Čestitke na FM!

Vrlo dobri savjeti (možda malo prekratki), zahvaljujem!  good2 

Meni osobno se taj d4-d5 uvijek činio malo "dosadnim", ni vrit ni mimo, nit si vino nit si voda...

Evidentirano
Hereticus
Skakač
*

Chesspect: +23

« Odgovor #20 na: 07-02-2011, 13:58:45 »
+3

blush
ak gledamo statistički, damin gambit se najviše igra (uz slavensku obranu koja je slična daminom gambitu) na najvišem nivou.
Za sve ispod 2.200 preporučavam "aktivan" repertoar otvaranja. Time se "čeliči" i priprema za eventualno napredovanje prema pozicionom repertoaru otvaranja (damin gambit, caro-kann). Mislim da je Dražen Marović jednom u nekom starom broju glasnika preporučio za sve amatere sicilijanku i kraljevu indijku kao crni repertoar.
Vremenom i iskustvom repertoar postaje stvar ukusa i afiniteta.
 morning2
Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

Chesspect: +387

« Odgovor #21 na: 07-02-2011, 23:29:59 »
+2

Ne bi bas rekao da je slavenka slicna daminom gambitu, pogotovo odbijenom, iz sljedecih razloga:
1)slavenka, narocito moskovska varijanta u slavenci,te botvinikov sistem je mnogo ostrije otvaranje
2)Strategijski planovi ta dva otvaranja u ogromnom broju situacija nisu ni slicni (U slavenci se najcesce prvo rijesava problem crnoga bijelopoljca pa onda rokade dok je u daminom gambitu obrnuto)

Donekle slicnosti imaju samo neki ogranci meranskoga sistema sa prihvacenim daminim gambitom.

Licno smatram da slavenka, izuzevsi varijantu izmjene, daje mnogo bolje uslove za igru crnoga na pobjedu nego damin gambit i volski gambit.
Kraljeva indijka je dobro otvaranje ali za koje treba mnogo znanja od strane crnoga jer bjeli zaista ima mnogo glavni ogranaka a ni sporedni uopste nisu mu bezazleni
« Zadnja izmjena: 07-02-2011, 23:42:41 od aleksandar_urosevic » Evidentirano
Hereticus
Skakač
*

« Odgovor #22 na: 08-02-2011, 09:49:32 »
+1

Aco,

mislim da tako gledajući i damin gambit je oštar (bečka varijanta sa Lb4). Meni se ne svidjaju varijante slavenske sa ranim e3 koje ograničavaju kontraigru crnog. Jako rijetko bijeli u zadnje vrijeme ulaze u meranke i polumeranke (tu spada i moskovska).
Trenutno su u modi odabiri bijelog na slavensku varijatne sa Dc2 i b3, sa jedinim ciljem da spriječe kontraigru crnog (knjiga 1.d4 od Averbakha - dosta čitana u zadnje vrijeme i primjećujem da je sve više igrača čita i prati).

Sveukupno gledano, mislim da je kraljeva indijka i dalje najbolji izbor za crne ako žele aktivnu kontraigru...a kad imaš bijele figure onda ništa nije bezazleno...
« Zadnja izmjena: 08-02-2011, 09:51:27 od Hereticus » Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #23 na: 08-02-2011, 11:24:24 »
+3

jedan od osnovni razloga sto nisam odabrao kraljevu indijku u svoj repertoar je sljedeca manje poznata varijanta

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. Nc3 Bg7 4. e4 d6 5. Nf3 O-O 6. Be2 e5 7. dxe5 dxe5 8.
Qxd8 Rxd8 9. Bg5 Re8 10. O-O-O *

koja po mom misljenju  pruza crnom vrlo slabe mogucnosti da ide na pobjedu
Bijeli ima vise prostora i bolje je razvijen dok crni uporiste d4 ne moze  zauzeti ako se bijeli zna braniti.Crni u ovoj varijanti je cesto bez igre i moze se nadati najvise remiju .
Umjesto 10) 0-0-0 bijeli moze nastaviti sa 10) Sd5 Sd5 11) cd5 c6 12) Lc4 gdje crni jos manje ima bilo kakve aktivne igre

Uradio sam statisticku analizu pozicije na dijagramu poslije 9) Te8 gdje sam koristio megadatabazu 2011 (negdje oko 5 miliona partija )te sam izolirao partije igraca iznad 2500
Podaci su sljedeci:
6 partija je pobjedio bijeli (9,5%)
3 partije crni (samo 4,8%)
54 partije remi(ogromnih (85,7%)
Sto znaci da ako je bijeli zadovoljan sa remijem ima velike sanse da ga postigne u ovoj varijanti cak i protiv jacega igraca
« Zadnja izmjena: 08-02-2011, 12:19:27 od aleksandar_urosevic » Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #24 na: 08-02-2011, 11:42:32 »
+2

Averbakh je napisao dvije knjige po kojima bi bijeli trebao pripremati repartoar i vidi se da je u knjige ulozeno dosta truda, medjutim jedna od osnovni zamjerki na tu knjigu je sto averbakh ne obradjuje repertoar za bijeloga kroz cijele partije nego analize cesto prestanu ondje gdje je vazno vidjeti sta se desava dalje.
Kako sam primjetio Averbakh u svojim knjigama play d4 ima prilicno malo verbalnih komentara o tome sta se desava u otvaranju te mi se nikako ne svidja njegov odabir za bijeloga na grinfeldovu odbranu
Evidentirano
Hereticus
Skakač
*

« Odgovor #25 na: 08-02-2011, 13:06:10 »
+2

Aco, imam rješenje za tvoj problem sa kraljevom indijkom: umjesto 6...e5 neki igrači (izmedju ostalih i Kožul) igraju 6...Sa6 pa zatim nakon 7.0-0 e5 i to je velika razlika... Time izbjegavaš i one puste teoretske varijante u Mar del plati...
Evidentirano
Hereticus
Skakač
*

« Odgovor #26 na: 08-02-2011, 13:08:37 »
+1

a što se tiče grinfildovke, mislim da bijeli ima veliki izbor za bolju igru...primjerice Carlsen igra varijantu sa Sf3 i Lg5...

Meni osobno je 1.d4 puno veći problem od 1.e4...
Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #27 na: 08-02-2011, 13:29:08 »
+2

Da ali se time crni lisava standardnoga napada na kraljevom krilu i igra  poprima pozicioni karakter gdje crni igra po crnim poljima sa manjkom prostora.
Ta prednost u prostoru daje bijelom po meni malu ali trajnu prednost.
Inace velika vecina igraca koja igra kraljevu indijku igra je upravo jer uziva napadati na kraljevoj strani(kralja) i preokret na pozicionu manevarsku igru po crnim poljima moze biti tezak psiholoski teret
Takodje u cetveropjesackoj varijanti kraljeve indijke bijeli moze uci u varijante koji mu obezbjedjuju lagan remi

Igrac po meni moze igrati kraljevu indijku samo ako voli manevarsku borbu sa pjesackim lancima i zatvorene tipove pozicija.Naravno to ne voli svako.
Takodje Ima mnogo varijanti za bijeloga koje nisu mnogo igrane a koje su vrlo opasne za crnoga te crni mora biti spreman za veliki izbor bijeloga u otvaranju sto je mnogima tesko postici jer nema svako ni volje ni vremena da priprema svaki taj podnastavak
Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #28 na: 08-02-2011, 13:39:28 »
+2

a što se tiče grinfildovke, mislim da bijeli ima veliki izbor za bolju igru...primjerice Carlsen igra varijantu sa Sf3 i Lg5...

Meni osobno je 1.d4 puno veći problem od 1.e4...

Ja ne mogu reci sa kojim potezom imam problema vise nego jedino mogu reci koje mi tipske pozicije ili tabije kako ih neki nazivaju, manje, a koje vise neodgovaraju.Ja mislim da se otvaranje i treba uciti igrajuci i analizirajuci te tipske pozicije iz otvaranja koje se znatno razlikuju po pjesackoj strukturi.

Mislim da se igrom u razlicitim otvaranjima poprima iskustvo u razlicitim pjesackim strukturama.To iskustvo je po meni veoma vazno za sahistu amatera.Zato mislim da je greska amatera ograniciti se na samo jedno ili dva otvaranja.
Evidentirano
Hereticus
Skakač
*

« Odgovor #29 na: 08-02-2011, 14:20:51 »
+1

eheh, ako se ne ograniči kvalitetno na otvaranje ili dva onda već pričamo o šahovskim profesionalcima jer tko još ima vremena za kvalitetno proučavanje velikog broja otvaranja scare3

teško je u šahu naći istinu i optimalnost hi
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!