Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
05-07-2020, 21:14:16 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
Anketa
Pitanje: Da li podržavate strance u hrvatskoj ligi?  (Glasanje završeno: 20-02-2011, 15:02:12)
Da, neograničeno - 0 (0%)
Ne - 3 (27.3%)
Da, max 1 po klubu - 6 (54.5%)
Da, max 2 po klubu - 2 (18.2%)
Ukupno glasača: 10

Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: 1.hrvatska liga - skup preplaćenih stranaca koji ništa dobro ne donose cro-šahu  (Posjeta: 11702 puta)
DonMiguel
Pješak
*

Chesspect: +24

« Odgovor #15 na: 20-07-2012, 08:06:36 »
+3

Istina je da u ligi ima mnogo stranaca, također je i sasvim vjerojatno da se na njih troši većina financija tih klubova. Ali ipak su to uglavnom 2, maksimalno 3 ploče po momčadi.... I naši igrači odlaze u susjedne zemlje igrati lige i zaraditi nešto extra. Kad ne bi bilo tako, bilo bi još manje profesionalaca nego što je to trenutno slučaj. Ako bismo zabranili "uvoz" igrača, bi li bilo licemjerno onda očekivati da su naši igrači dobro došli i plaćeni vani? To je nešto što se rutinski događa u profesionalnom sportu, a 1. šahovska liga jest profesionalna liga. Slažem se da bi možda trebalo nekako prisiliti cijeli birokratski aparat da potroši taj novac, koji već ide iz proračuna, bilo državnog, bilo od lokalne samouprave..u svakom slučaju novac poreznih obveznika, na to da profesionalni klubovi MORAJU imati prostor dostojan čovjeka i pristupačan djeci i mladima da uživaju u šahu.
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #16 na: 20-07-2012, 11:44:29 »
+2

Pitanje je da li se isplati kupovati strance da bi se osvajala isključivo domaća natjecanja. Ionako domaći klubovi ne igraju nikakvu zapaženu ulogu na međunarodnoj sceni. Nije li to onda ipak rasipanje novca?
 hi
Evidentirano
Obad
Skakač
*

Chesspect: +85

« Odgovor #17 na: 20-07-2012, 22:35:46 »
+4

često me prijatelji koji ne igraju šah i ne prate ga, osim par vijesti na koje naiđu, pitaju kako to da relativno jaki svjetski igrači igraju za hrvatske klubove. ekipa iz bosne doda da je za njihove klubove igrala sama svjetska šahovska elita. svi se čude otkud klubovima novac da privuku te igrače.
 ja im objasnim da igraju i za mnoge druge u drugim državama. prvo nevjerica i uvjeravanje da sam ja krivo informiran da je to nemoguće. kako netko u isto vrijeme može biti priljen kao igrač više klubova, nikako ljudima nije jasno.
 pa nakon mog inzistiranja i uvjeravanja da sam dobro upućen i da igrači igraju za 5-6 klubova u raznim zemljama Europe, sljedi konstatacija da se to događalo i u drugim sportovima, ali prije 60-70 i više godina. Tad su bolji nogometaši znali prelaziti granice i igrati u onoj zemlji gdje trenutno traje prvenstvo, odmah se vraćati po završetku u matičnu zemlju, pa u pauzi u neku treću itd.
Pitaju me a za koga igraju u šahovskoj Ligi prvaka ako to postoji. ODgovaram da gotovo nikad ne za Hrvatski klub. Je rtaj nastup se posebno plaća i tu hrv klubovi ne mogu i ne žele se natjecati sa stranima za te igrače. dodam da hrv prvaci imaju običaj ne sudjelovati u tom natjecanju.
Ljudi nakon toga dobivaju još jedan argument da je u šahu sve nesređeno, da je šah kao sport jednostavno zaostao u razvoju, da ga je vrijeme jednostavno pregazilo.
Boli me što sve to stoji, ali još me više boli jer znam da se to radi svjesno od strane šahovskih profesionalaca koji žele samo doći do love. Isti nisu ni svjesni da konstantno uništavaju ugled šaha kao sporta, kao igre, kao umjetnosti te tako dugoročno štete i samima sebi.
Evidentirano
DreamCar
Skakač
*

Chesspect: +199

« Odgovor #18 na: 21-07-2012, 08:58:02 »
+2

Pravi naslov bi bio -skup preplaćenih DOMAĆINA koji... Domaći igrači, su puno skuplji od sranih jednake snage. (Pri tom mislim na cjelokupne troškove kod ang.stranca)
Evidentirano
stupac
Skakač
*

Chesspect: +186

« Odgovor #19 na: 24-09-2012, 07:53:56 »
+2

Citat:
Ako bismo zabranili "uvoz" igrača, bi li bilo licemjerno onda očekivati da su naši igrači dobro došli i plaćeni vani?

Vrlo zanimljiv argument. Međutim, kod nas igraju uglavnom igrači iz država gdje naši ne igraju. Hrvatski igrači igraju za klubove u BIH, SLO, AUT i nešto u GER i SUI.
Po reciprocitetu bi trebalo dozvoliti nastup igrača iz država gdje su igrali naši igrači prethodne godine.
Evidentirano
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!