Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
18-10-2017, 13:42:17 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3]
  Ispis  
Autor Tema: Elementarne konačnice  (Posjeta: 9865 puta)
drdy
Skakač
*

Chesspect: +206

« Odgovor #30 na: 18-03-2011, 16:49:02 »
+2

samo još dodaj 2 skakača i kralj protiv kralja i pijuna i to polako da svi razumiju! pls
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2915

« Odgovor #31 na: 18-03-2011, 17:34:31 »
+2

samo još dodaj 2 skakača i kralj protiv kralja i pijuna i to polako da svi razumiju! pls

Ništa lakše  Smiley
Vidim da nisi pazio, odi na početak topica i vidjet ćeš da  sam pisala o kralju i dva skakača protiv kralja. Nema forsiranog mata, odnosno, dva skakača ne mogu matirati ukoliko protivnički kralj odigra dobro, što i nije teško. Prema tome, jednog skakača daš za protivničkog pješaka i lijepo remiziraš.
I to je sva mudrost  Smiley
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
drdy
Skakač
*

« Odgovor #32 na: 18-03-2011, 21:54:38 »
+3

pazio sam dobro, ali nažalost ti nisi shvatila što sam ja predložio - mat protiv kralja i pješaka je moguć jer onda postoji potez pješakom kojim se izbjegava pat pa se ipak može matirati sa dva magarca hi
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #33 na: 18-03-2011, 22:55:13 »
+2

Ne razumijem ni sada. Ti hoćeš reći da je lakše matirati s dva skakača ako protivnik ima jednog pješaka  Shocked
? Sori, ali teško mi je to zamisliti, a ni keres ne piše ništa o tome unknown
Evidentirano

Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +2941

« Odgovor #34 na: 18-03-2011, 23:30:11 »
+1

... s dva magarca!  rofl good

Evidentirano
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +611

« Odgovor #35 na: 19-03-2011, 09:37:14 »
+2

@dyda

U prvom postu na ovu temu pišeš:

Kralj i 2 skakača protiv kralja
...

Pokušaj da se ograniči kretanje ck s 1.Se7 ili 1.Sh6 vodi naravno do pata.
...

Kada bi crni osim kralja još negdje na ploči imao i pijuna, recimo na c5, tada ni jedan od spomenutih poteza skakačima ne bi bio pat, jer bi crni naravno mogao igrati pijunom. To bi bijelom dalo dovoljno tempa za realizaciju mata. Pretpostavljam da je na to drdy mislio.
Međutim kada pozicija ne bi bila tako trivijalna, odnosno kada bi figure bile u centru nisam siguran da li tada postoji forsirani mat, tj. da li bi bijeli stigao ograničiti crnoga u kutu table prije nego crni potroši sva tempa pijunom. Možda drdy zna nešto više o tome?

Btw., pohvala za temu i uloženi trud  Smiley

« Zadnja izmjena: 19-03-2011, 09:39:34 od Ghor » Evidentirano
drdy
Skakač
*

« Odgovor #36 na: 19-03-2011, 10:03:06 »
+2

Dali je u stvarnosti moguće izvesti - nisam baš siguran ali vrijedi pokušati možda nekom i uspije.
Samo nastavak na dyda-inu poziciju:
2 skakača

[FEN "7k/8/4N1K1/5N2/8/2p5/8/8 w - - 0 1"]

i nakon 1.Se7 imamo mat u 2
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #37 na: 19-03-2011, 14:12:37 »
+2

Malo ću se našaliti, pa ću reći da ipak niste pazili  Wink
Jer, osim citiranog dijela mog posta o matu s dva skakača, piše i ovo:
"U poziciji na  dijagramu teoretski postoji matna pozicija, ali ju bijeli ne može postići protiv pravilne obrane."Pretpostavljam da ju je još teže postići ako crni ima još i pješaka kojim može izbjegavati tjeranje svog kralja u kut ploče.
Naravno da je u ovoj poziciji poželjan jedan crni pješak, ali ja sam sigurna da je ovu poziciju nemoguće postići, bez pješaka 100%(uz pravilnu obranu kako kaže Keres),a s pješakom 101% kako mi govori moj zdrav razum  blum2
Ako je to ipak moguće i ako netko zna, voljela bih to i vidjeti  Smiley
Sad nešto razmišljam i vidim da nije jasno, barem meni, da li je moguće crnog kralja potjerati forsirano u kut ploče samo s dva skakača  unknown
Ovo "matna pozicija " u textu, nisam shvatila kao "matna slika", nego kao "pozicija u koju treba dovesti crnog kralja da bi ga se samo teoretski moglo matirati.
Ne znam  scratch_one-s_head

Hvala na pohvali  Cheesy
« Zadnja izmjena: 19-03-2011, 14:44:29 od dyda » Evidentirano

dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #38 na: 19-03-2011, 14:59:13 »
+2

Drdy...izgleda da si imao pravo. Našla sam nešto u staroj dobroj Šahovskoj enciklopediji i mislim to napisati ovdje. Ovako počinje:
Jedan od kurioziteta šahovske igre svakako je činjenica da 2 skakača ne mogu matirati samog kralja, ali ga matiraju ako uza se ima i pješaka koji ga lišava mogućnosti pata...itd
Idem čitati ...čovjek uči dok je živ  Smiley
Moja glava bi već milijun puta završila na panju i ruka u vatri da je to moguće  biggrin Wink
Evidentirano

dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #39 na: 19-03-2011, 15:11:08 »
+2

Evo zašto meni nije ništa jasno. Ovdje je prikazana pozicija u kojoj je ck u kutu ploče(opet), i zaista onda nije teško vidjeti u čemu je štos s tim matom.
Piše ovako: Ovaj primjer otkriva ideju: jedan skakač blokira pješaka, dok drugi skakač i kralj tjeraju protivničkog kralja u kut  Shocked
Kombiniram i zaključujem  biggrin
Jedan skakač i kralj sposobni su otjerati protivničkog kralja u kut, što mi je veoma čudno, sad kad sam vidjela koliko je to teško učiniti sa skakačem i lovcem, a kamoli samo sa skakačem  Shocked.
No...slijedi naravno dijagram...kad ga složim  Smiley
Evidentirano

dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #40 na: 19-03-2011, 15:33:11 »
+4

U slijedećoj poziciji, bijeli na potezu matira u 6 poteza(što i nije neka mudrost sada kad je ck u kutu, jelte  Sad)

[FEN "7k/5K2/8/5N2/p7/N7/8/8 w - - 0 1 "]
1.Nc4 a3 2.Ne5 a2 3.Ng6 Kh7 4.Nf8 Kh8 5.Nh4 a1Q 6.Nhg6

U pravilu, pod uvjetom da je ck u povoljom položaju (što god to značilo), a blokadni skakač nije u opasnosti (pretpostavljam od ck jer je on jedina crna figura na ploči), bijeli dobiva protiv rubnog ili centralnog pješaka na 5. redu,protiv lovčeva pješaka na 4. redu, protiv skakačeva pješaka na 3. redu; ali remizira ako je pješak dalje napredovao. Definitivnu analizu ove pozicije dao je Trojicki i publicirao ju u knjizi 1930 god.

Hmmm...jesmo li sada pametniji...teško je reći  scratch_one-s_head biggrin

Evidentirano

drdy
Skakač
*

« Odgovor #41 na: 19-03-2011, 20:42:15 »
+2

svaka čast na uloženom trudu, da te nema trebalo bi te izmisliti, ja sam samo prenio što sam jednom prilikom vidio negdje, ali nikad nisam imao volje to i dokazivati preko literature!  drinks
Evidentirano
 Str: 1 2 [3]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!