Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
19-10-2018, 19:50:57 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
Anketa
Pitanje: Koje je po vama najbolje otvaranje na 1. e4 ??
Ruska - 4 (6.6%)
Sicilijanka - 25 (41%)
Skandinavka - 4 (6.6%)
Francuska - 9 (14.8%)
Caro-kann - 15 (24.6%)
Pirčevka - 1 (1.6%)
Phildor - 3 (4.9%)
Letonski gambit - 0 (0%)
Ukupno glasača: 33

Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Otvaranje na 1. e4  (Posjeta: 16464 puta)
MSCC
Pješak
*

Chesspect: +8

« na: 21-02-2011, 21:25:00 »
+1

Koje je po vama najbolje otvaranje na 1. e4 ?? Ako nema u anketi, napiši neko drugo.
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #1 na: 22-02-2011, 11:03:05 »
+2

Moj osobni favorit je Španjolska.
Evidentirano
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +612

« Odgovor #2 na: 22-02-2011, 13:02:09 »
+2

Nikada ne igram 1.e4, ali volim igrati protiv. Caro-Kann / Francuska su mi najdraže, također volim Sicilian (Kann, Dragon), Skandinavska... Tu i tamo Modern / Pirc... Samo ne 1... e5. Smiley  Da nije ovog 1...e5 mogao sam sa Dreleom, Reneom, Mladenom i Mariom reklamirat Žuju.
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #3 na: 22-02-2011, 13:11:58 »
0

Upomoć! Mala Larica ne zna kako ide skandinavsko (a moram priznat da bih ga rado naučila igrati, samo zbog toga što obožavam skandinavske zemlje!  lol).

Ne morate se jako truditi s postavljanjem partija, samo recite par prvih poteza, sad već notaciju kužim malo bolje Smiley.
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #4 na: 22-02-2011, 13:21:36 »
+1

Upomoć! Mala Larica ne zna kako ide skandinavsko (a moram priznat da bih ga rado naučila igrati, samo zbog toga što obožavam skandinavske zemlje!  lol).

Ne morate se jako truditi s postavljanjem partija, samo recite par prvih poteza, sad već notaciju kužim malo bolje Smiley.

1.e4 d5
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #5 na: 22-02-2011, 13:37:43 »
0

Hvala ti, ovo je prekrasno, pošto si jako dobar dobit ćeš chesspect  praising! WoW, kakvo dobro otvaranje!  good2 Evo upravo danas igram turnir i crna sam, protivnik mi ima 1800 elo cca, dakle, može ga se lako smotati s rijetkim otvaranjima, i isprobat ću ga! Stavim vam partiju poslije među Larine partije, koje nadam se, često pregledavate  acute

yahoo
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #6 na: 22-02-2011, 14:04:31 »
+1

Hvala ti, ovo je prekrasno, pošto si jako dobar dobit ćeš chesspect  praising! WoW, kakvo dobro otvaranje!  good2 Evo upravo danas igram turnir i crna sam, protivnik mi ima 1800 elo cca, dakle, može ga se lako smotati s rijetkim otvaranjima, i isprobat ću ga! Stavim vam partiju poslije među Larine partije, koje nadam se, često pregledavate  acute

yahoo

Ne bi rekao da Skandinavska obrana spada u rijetka otvaranja. Rijetka je na super GM razini, a razlog za to je (kako tvrdi IM Andrew Martin na jednom od svojih DVD-a o ovoj obrani) njena relativna jednostavnost. Top igrači obično traže nešto mnogo kompliciranije i teoretski teže, kao npr Sicilian Najdorf. Dakle, očekivao bi da je tvoj protivnik dorastao izazovu. 

Inače, na stranici www.chessvideos.tv, FM Dennis Monokroussos ponekad pravi video u kome odgovara na pitanja forumaša. Često ga pitaju što da rade kada na turniru moraju igrati protiv boljih igrača. Njegov savjet im je da igraju ono što najbolje znaju. Mnogi se povode za logikom, da će ako igraju nešto novo, čudno i neobično dočekati svog protivnika na krivoj nozi. Međutim time i sebe dovode na nepoznat teren, a ako je protivnik bolje rangiran, za očekivati je da će ipak on biti taj koji će se lakše snaći u novoj situaciji, ako ju već nije igrao.

U svakom slučaju, puno uspjeha u igri Smiley

Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #7 na: 22-02-2011, 14:11:13 »
0

yahoo

Ne bi rekao da Skandinavska obrana spada u rijetka otvaranja. Rijetka je na super GM razini, a razlog za to je (kako tvrdi IM Andrew Martin na jednom od svojih DVD-a o ovoj obrani) njena relativna jednostavnost. Top igrači obično traže nešto mnogo kompliciranije i teoretski teže, kao npr Sicilian Najdorf. Dakle, očekivao bi da je tvoj protivnik dorastao izazovu. 

Inače, na stranici www.chessvideos.tv, FM Dennis Monokroussos ponekad pravi video u kome odgovara na pitanja forumaša. Često ga pitaju što da rade kada na turniru moraju igrati protiv boljih igrača. Njegov savjet im je da igraju ono što najbolje znaju. Mnogi se povode za logikom, da će ako igraju nešto novo, čudno i neobično dočekati svog protivnika na krivoj nozi. Međutim time i sebe dovode na nepoznat teren, a ako je protivnik bolje rangiran, za očekivati je da će ipak on biti taj koji će se lakše snaći u novoj situaciji, ako ju već nije igrao.

U svakom slučaju, puno uspjeha u igri Smiley

Ma pokazat ću ja njemu tako mi krvi skandinavske  Wink.....
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #8 na: 22-02-2011, 14:14:51 »
+2

Skandinavska obrana (B01)

Robert James Fischer vs Karl Robatsch (Olimpijada, Varna, 1962)

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1044011
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #9 na: 22-02-2011, 21:22:17 »
+2

Ništa od moje partije. Nikad u životu bolje nisam igrala, nikad nisam radila tako prekrasne poteze da sam istinski cijenila samu sebe za vrijeme igre, no dobila nisam.  Sad Tip je 1700 i nekaj elo, kako je rekao, u usponu. Ima 27 godina. I ja vam sad kažem ozbiljno: on je predvidio najmanje 30 poteza unaprijed, pomno isplanirao cijelu partiju, napravio se poražen u par navrata, čime me lukavo naveo na opasne napadačke poteze koje bi svatko drugi "popushio", a onda me ... ah... znate  Embarrassed.

Pomalo sumnjam da se služio programom, ne znam kako, ali kao da sam igrala protiv rybke. Ne bih se čudila da je mali haker imao bubu u uhu ili nekog Boga. Pgn ću vam poslat jer ovo morate vidjeti! Ovako kako je on odigrao ne igraju ni Šarić i Palac, možda jedino Anand. Govorim to jer sam igrala protiv njih u klubu u Zagrebu, i dobro znam da im je razina igre bila malo plića nego kod ovog tipa.

Šaljem u Larine partije...
« Zadnja izmjena: 22-02-2011, 21:25:37 od LaraCroft » Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #10 na: 16-05-2011, 16:17:53 »
+2

Koje je po vama najbolje otvaranje na 1. e4 ?? Ako nema u anketi, napiši neko drugo.

MSCC, pitanje nije baš najpreciznije postavljeno. Od svekolikih odgovora na 1.e4 već i samo 1...e5 zaslužuje poseban upitnik u anketi, i to kao "Igra kraljevog pješaka",jer se dalje grana u mnoštvo opcija koje, naravno također ovise i o izboru daljnjeg nastavka bijelog (a ne samo crnog). Od tih opcija ovdje si naveo samo dva,tj.ruska i letonski gambit.
Npr. ako je moj glavni izbor s crnim figurama (kao što i je) odgovora na 1.e4 e5, tada ću,ako protivnik odigra 2.Sc3 po svoj prilici zaigrati Bečku partiju, koja se opet kasnije može (a ne mora) transponirati u npr.igru 4 konja,ovisno o razvoju događaja. Ako pak odigra uobičajeno 2.Sf3 a ja odgovorim (opet uobičajeno) 2...Sc6, tu sad bijeli, a ne crni, ima širok "asortiman" nastavaka: Španjolka,Talijanka,Skotska itd. O daljnjim odgovorima crnog tu sad opek ovisi u koje će se otvaranje konačno izroditi itd itd...
Iako su ostali ponuđeni odgovori uglavnom jednoznačni,npr. odgovor 1...c5 je neupitno sicilijanka, 1...c6 caro-can itd, čak su i kod njih moguće kasnije transpozicije u nekim varijantama!
Dakle preciznije je jednostavno,na pitanje: Što igrate na 1.e4 kao crni,ponuditi a)e5 b)e6 c)c5 d)c6 e)Sf6 f)Sc6 g)d5 h)d6 i) nešto drugo.
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Tigran
Skakač
*

Chesspect: +119

« Odgovor #11 na: 03-08-2011, 09:57:16 »
+3

Ja licno,uvek odgovaram sa c5

prosto,ne idu mi bas otvorene igre,te ih izbegavam...u poluizartvorenim se mnogo bolje snalazim,jer,kako bih prostim recima objasnio moje vidjenje,tu vise igra tehnika od brzine
Evidentirano
Diduludidu
Pješak
*

Chesspect: +1

« Odgovor #12 na: 20-05-2012, 17:07:50 »
+1

1. e4 e5 2. Sf3 Sc6
Evidentirano
dip08
Dama
*

Chesspect: +6071

« Odgovor #13 na: 02-06-2012, 18:39:09 »
+2

zanimljiva je ideja evansovog gambita posle 3.Lc4 Lc5 4. b4 što vodi oštrom igrom..morfy i andersen bili su specializovani za to otvarenje..
Evidentirano
dip08
Dama
*

Chesspect: +6071

« Odgovor #14 na: 03-06-2012, 14:03:57 »
+3

s uspjehom ga je tu i tamo igrao i Fisher,najčešče na simultankama.
 ovako mu je naleteo Fine....[Event "New York (USA)"]
[Site "New York (USA)"]
[Date "1963.??.??"]
[EventDate "?"]
[Round "?"]
[Result "1-0"]
[White "Robert James Fischer"]
[Black "Reuben Fine"]
[ECO "C52"]
[WhiteElo "?"]
[BlackElo "?"]
[PlyCount "33"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Bc5 4. b4 Bxb4 5. c3 Ba5 6. d4 exd4
7. O-O dxc3 8. Qb3 Qe7 9. Nxc3 Nf6 10. Nd5 Nxd5 11. exd5 Ne5
12. Nxe5 Qxe5 13. Bb2 Qg5 14. h4 Qxh4 15. Bxg7 Rg8 16. Rfe1+
Kd8 17. Qg3 1-0
Evidentirano
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!