Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
14-11-2019, 08:27:07 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
Anketa
Pitanje: Koja varijanta vam je najdraža?
960 (Fischer Random) - 8 (66.7%)
Wild 0,1,2,3,4,5,8,8a - 0 (0%)
Crazyhouse - 0 (0%)
Bughouse - 0 (0%)
Losers / Suicide - 1 (8.3%)
Atomic - 1 (8.3%)
Neka druga - 1 (8.3%)
Ne igram ga - 1 (8.3%)
Ukupno glasača: 11

Str: 1 [2] 3
  Ispis  
Autor Tema: Neortodoksan šah  (Posjeta: 17122 puta)
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #15 na: 26-09-2011, 00:56:58 »
+1

Hehe, mat je poznat, samo sam ga vidio sa malim zakašnjenjem Zeleni Wink
Štos je u tome da sam očekivao normalnu partijicu kad ono ostao ja na Chess 960 i bio sam dosta dugo šokiran  Wacko3
Evidentirano
stupac
Skakač
*

Chesspect: +186

« Odgovor #16 na: 23-10-2011, 10:23:32 »
+3

Na kojemse portalu može igrati Chess960?
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #17 na: 23-10-2011, 11:00:06 »
+2

Ja ga osobno znam zaigrati na babas chessu; sve što ti je potrebno, tj.samu platformu/program plus dodatke (grafičke i zvučne dodatke i plug-inove) možeš vrlo brzo skinuti ovdje:

http://www.babaschess.net/download.asp
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
borsz
*

« Odgovor #18 na: 23-10-2011, 11:25:58 »
+1

Na Chess Cube ne trebaš ništa skidati, mislim da se podrazumijeva da imaš Adobe Flash Player, to svaka mašina danas imade.

P.S. http://www.chesscube.com/
« Zadnja izmjena: 23-10-2011, 17:43:02 od borsz » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #19 na: 24-10-2011, 12:56:18 »
+2

Borsz, nećemo za nijedan program ili platformu "navijati", neka svatko predloži preferiranu opciju i njene kvalitete pa nek se čovjek sam odluči isprobavanjem u praksi što mu najviše paše.

Btw, skidanje svega što treba za babas traje 2-3 min. uvrh glave, i to je to...u chesscubeu mi smetaju ti cubiti i ostala komercijala, pop-upovi i reklame koji samo dekoncentriraju jer tamo idem ISKLJUČIVO da bih igrao šah a ne kupovao neke cubite i štatigajaznamšta, ali kao što sam već jednom napisao, sve je to samo osobni izbor i razmišljanje , pa nek je na volju svakome njegova najdraža opcija!

U svakom slučaju, sretno igranje na, kako bi borsz rekao, "mrežici svih mreža"!
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +612

« Odgovor #20 na: 24-10-2011, 13:56:03 »
+3

Bilo bi zgodno kad bi netko malo (riječima, ne "jutjubiranjem") objasnio što karakterizira pojedine od ovih varijanti...

Nisam ranije vidio ovaj post... Ukratko:

Crazyhouse:
Razlika u odnosu na klasični šah - kada osvojite protivnikovu figuru, dobijete ju sa strane u svojoj boji. Svaki puta kada ste na redu da odigrate potez možete birati između klasičnog šahovskog poteza, ili postavljanja neke od figura sa strane na bilo koje slobodno polje. Pri tome postoji ograničenje na pijune koji ne mogu biti direktno stavljeni na 1 ili 8 red ( i tako odmah biti promovirani u jaču figuru)  
http://en.wikipedia.org/wiki/Crazyhouse

Bughouse:
Slično kao Crazyhouse, ali se igra na dvije ploče, igraju dva tima međusobno. Svaki tim ima dva igrača, jedan igra bijelima na prvoj ploči, a drugi crnim figurama na drugoj. Kada igrač jednog tima osvoji protivnikovu figuru, njegov suigrač ju dobiva sa strane i kada je na potezu može birati između klasičnog šahovskog poteza ili postavljanja neke od figura koje ima sa strane na bilo koje slobodno polje. Također vrijedi ista restrikcija za pijune kao u Crazyhouse varijanti. Ako igrač osvoji protivnikovu figuru do koje je protivnik došao promocijom pijuna, njegov suigrač dobiva pijuna sa strane.
Igra uglavnom završava kada se na jednoj od ploča postigne mat, međutim postoji više povarijanti i setova pravila.

Više na http://en.wikipedia.org/wiki/Bughouse_chess
ili ako želite igrati na FICS-u: http://www.freechess.org/Help/HelpFiles/bughouse.html

[Edit: Ako koristite Babas Chess za spajanje na FICS, i pokušate gledati neku bughouse partiju, to će vam obično poremetiti vaš "setup"(smanjiti ploču, promjeniti raspored tabova i sl...) Igrači koji igraju bughouse koriste Thief (http://thief.sourceforge.net/), puno pogodnije sučelje za ovu varijantu.]

« Zadnja izmjena: 24-10-2011, 14:19:42 od Ghor » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #21 na: 24-10-2011, 14:21:24 »
+3

Ghor, puno hvala na ovom razjašnjenju!  Smiley good2

Jednom sam pokušao čak i s tzv. "atomic chess"-om, ali sam brzo odustao, jer mi je to više sličilo nekoj igrici tipa "Invaders from space" nego šahu - odjedanput ti eksplodira pola ploče!
U odnosu na to posljednje, za mene dileme nema - držim se "klasike"; ove pak dvije varijante - prva (carzyhouse) mi se čini prihvatljivija jer ipak igraš sam a ako igraš bughose ipak trebaš biti dobro uhodan sa suigračem - zvuče, ako ništa, vrijedne pokušaja.
Evidentirano

Osho
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #22 na: 24-10-2011, 14:33:21 »
+3

Ove varijante su prilično zabavne, broj kombinacija i taktičke mogućnosti drastično rastu, a važnost inicijative je puno veća nego u klasičnom šahu. Kada počneš djeluje prilično konfuzno.  Smiley
Btw. kao što se može primjetiti, na ovim clipovima za Bughouse sa YT-a, autor igra sam na obje ploče. Spojio se na server sa dva nadimka Smiley. Nije lijepo ni preporučljivo, ali eto... može i tako.
Evidentirano
stupac
Skakač
*

« Odgovor #23 na: 25-10-2011, 21:50:12 »
+3

Citat:
Na Chess Cube ne trebaš ništa skidati, mislim da se podrazumijeva da imaš Adobe Flash Player, to svaka mašina danas imade.

P.S. http://www.chesscube.com/

Igrao sam dvije partije Chess960... Pokušao sam odigrati rokadu u skladu sa pravilima Chess960, ali nisam uspjevao povući takav potez. Čini mi se da program nema ugrađenu opciju rokade ?!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #24 na: 25-10-2011, 22:09:57 »
+2

stupac, ne mogu ti dati uputu ili informaciju te vrste, jer sam na chesscubeu odigrao samo nekoliko partija klasičnog šaha probno, a 960 nisam uopće (možda bi te borsz mogao uputiti, ako se ne varam on igra 960 na cubeu?)
Mogu ti samo potvrditi glede babas chessa, tamo opcija rokade u fischer (960) sasvim sigurno i provjerenu postoji, i to prema negdje na ovom topicu već opisanim pravilima.
Evidentirano

Osho
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #25 na: 25-10-2011, 23:36:11 »
+3

@stupac
Odigrao sam nekoliko partija Chess960 na Chess Cube i nisam primjetio nikakav problem sa rokadom. Vjerojatno si nešto krivo radio. Rokadu praviš tako da staviš kralja na topa (a ne na mjesto gdje bi kralj trebao biti nakon rokade), pri tome naravno put od početnog do krajnjeg položaja kralja i topa mora biti čist, bez tvojih ili protivnikovih figura. Također, ni jedno polje koje prelazi kralj ne smije biti pod udarom protivničke figure.

Evidentirano
borsz
*

« Odgovor #26 na: 26-10-2011, 00:03:19 »
+2

Kralja kod rokade valja vući skroz na mjesto topa kojim se želi rokirati.

U nekim postavama rokada nije moguća zato što je iza kralja bijela figura koja spriječava rokadu, jer bi nakon rokade kralj ili top došli na njeno mjesto. Naime, nekada se rokadom ne ide na rub ploče, nego se čak desi da se kralj ostane na istom mjestu ili čak odlazi za jedno polje na drugu stranu - što može biti vrlo neugono Wink
Evidentirano
stupac
Skakač
*

« Odgovor #27 na: 27-10-2011, 14:49:48 »
+3

Puno hvala... Nisam znao da se kralja stavi na topa... Sada se stvarno može lijepo igrati.
Šteta što Chess Cube ne vodi zasebne rejtinge za šah i chess960.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #28 na: 27-10-2011, 20:36:24 »
+3

Šteta što Chess Cube ne vodi zasebne rejtinge za šah i chess960.

unknown To je stvarno čudno i nelogično; neki dan sam (na nagovor prijatelja, koji tamo u zadnje vrijeme visi, jer valjda kao tamo vise "svi", a "kud svi Turci...") odigrao na chesscubeu nekoliko partija, i sjećam se da me čudilo da se bullet ne rangira nezavisno od npr.cugera?! Pa zašto baš sve u isti koš??
Ali nema veze, još jedan razlog više (ili manje?)...
Btw, ploča je čemerno mala (može li se povećati?) i nekako nije ostavljeno suviše mjesta da se sve podesi po osobnoj mjeri i ukusu.
Evidentirano

Osho
borsz
*

« Odgovor #29 na: 29-10-2011, 17:09:22 »
+2

To se jednostavno sredi: spajaj se na Cubu preko Facebooka i otvori si poseban profil sa kojeg igraš Chess 960.
Tako ljudi savladavaju i nedostatak Cubitsa, odu na rezervni profil i preko njega se ulogiraju.
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!