Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
04-07-2020, 13:34:02 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Ponašanje na turnirima  (Posjeta: 5174 puta)
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +612

« na: 27-02-2011, 10:58:10 »
+1

Jučer sam na YouTube-u pregledavao snimke sa nekih domaćih šahovskih turnira. Prema onome što sam vidio, oko igrača za vrijeme partije vlada poprilična gužva, pogotovo ako je većina drugih partija već završila. Kibiceri, ljudi s fotoaparatima, pokoja kamera i sl. Iako se radi o blitz turniru, nikako mi to ne izgleda u redu. Je li takva situacija i u turnirima sa dugim vremenskim kontrolama (60m + 30s, 90m + 30s)??
Također, jeste li kada doživjeli da vam se protivnik ponaša neprimjereno, npr. učestalo uzdahuje dajući vam do znanja da mu je dosadno dok vi duže razmišljate o nekom potezu, lupka pojedenom figurom po stolu, ili nešto slično?

Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3997

« Odgovor #1 na: 27-02-2011, 11:30:26 »
+1

I na turnirima gdje se igraju partije sa dužim vremenskim kontrolama uobičajeno je da se oko ploče(ili ploča) gdje se odvija zanimljiva borba skupi puno ljudi.Obično se radi o zadnjim partijama u tom kolu i cajtnotima.Iako tu bude nazočan i sudac on u pravilu ne reagira da se igračima da malo zraka,a ima i sitnih došaptavanja među kibicima što dodatno dekocentrira igrače.
Evidentirano
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #2 na: 27-02-2011, 13:31:16 »
+1

Zar se nitko od igrača nikada ne buni u takvim situacijama? Ima li igrač pravo tražiti od suca da ih udalji na pristojno odstojanje, kada već sami nemaju dovoljno kulture?
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #3 na: 27-02-2011, 22:56:34 »
+1

Na reklamaciju igrač sudac mora maknuti okupljene, a bez reklamacije će se rijetko koji sudac odlučiti udaljiti kibicere. Neki igrači se boje reklamirati, jer smatraju da će tako pokazati vlastitu slabost da ih smeta buka ili već nešto drugo. Mene su jednom prilikom promatrači tako gadno nagazili po nozi, po Ahilovoj tetivi, da mi je zguljena koža s noge i boljelo e par dana, a mislim da je bilo namjerno jer sam imao gotovo dobivenu poziciju protiv dosta jakog igrača čiji su pajdaši igrali na turniru. Smatram da promatrači nemaju što tražiti među stolovima na iole ozbiljnijem turniru. Isto tako je i sa pušenjem u prostorijama u kojima se igra, ali i prostorijama pored sale za igru, u kojima se nerijetko puši i buči, a vrata ostavljaju otvorena i dim ulazi u salu. No ako se buniš onda si crna ovca. Onda je možda najbolje ni ne igrati takve turnire...
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #4 na: 28-02-2011, 17:14:01 »
+1

Na turnirima na kojima sam ja bila, sudac je dopuštao ogroman broj kibicera oko igrača, ali bi ih upozorio svaki put kad bi se počeli došaptavati. Na to su reagirali prilično ljuto, no iza sljedeće malo jasnije i glasnije opomene zašutjeli bi.

No osobno me više smeta druga stvar- nepodnošenje poraza. Nema blitz turnira na kojemu sam bila a na kojemu se barem jednom dvojica nisu posvađala radi toga što je jedan izgubio na zastavicu ili dobivenu poziciju radi vlastitog previda, pa počeo okrivljavati svog protivnika da ga je prevario sa satom ili potezima. Jednom sam izgubila partiju samo zato što je na tabli pokraj moje jedan tip za vrijeme partije nonstop govorio svom protivniku: "Srećkoviću jedan. Koj si ti srećković. Srećkoviću...." itd. Nisam mogla doći do zraka od smijeha kojeg sam morala zadržavati zbog općeg reda i mira  rofl! I naravno, dala svom protivniku većinu figura (bio je blitz)  secret pardon.

Čudim se kako napadnuti tip nije pozvao suca. Valjda je baš htio ignoriranjem i hladnokrvnim stavom još više iznervirati svog već ionako živčanog protivnika kojem je čistio tablu. Ustvari, i ja bih postupila isto... To im je najbolja kazna, jer vrijeđaju samo zato da bi se posvađali.
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Ghor
Lovac
*

« Odgovor #5 na: 28-02-2011, 18:53:48 »
+1

...
"Srećkoviću jedan. Koj si ti srećković. Srećkoviću...."

lol Mislim da ne bi izdržao.

Inače katastrofa, razočaran sam ovim što čitam. Očekivao bi tako nešto od partije održane u lokalnoj birtiji...
Mislim, koliko blizu moraš doći da bi čovjeku koji sjedi nagazio na nogu? Shocked
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #6 na: 28-02-2011, 21:38:17 »
+1

Ma sram ih bilo sve koji nemaju dostojanstva i još to pokazuju... Ja bih uvela propis da ih se diskvalificira s turnira bez pardona, a ukoliko bi vrijeđali/maltretirali i dalje, nakon trećeg puta bi ih maknula s FIDE liste, izbacila iz klubova i zabranila trajno učlanjenje u nove. Gotova karijera.

Ne znam zašto nisu donijeli takvu odredbu...  Huh?
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
OKikiriki
Lovac
*

Chesspect: +109

« Odgovor #7 na: 03-03-2011, 16:27:39 »
0

Eh-eh....mislim da stvar nije tako legitimno čista.
Pravilnici na turnirima su često šupljikavi i nedorečeni.
Mislim da bi trebalo na svakom turniru ograditi prostor za igranje (u tom prostoru kibiceri nemaju što tražiti!).
Glede loših gubitnika, treba ih bez riječi ignorirati jer loš gubitnik za šahovnicom je najčešće i smeće od čovjeka (neki tvrde da se po šahovskom stilu igre može skužiti kakav je tko karakterno).

Ali  kao što rekoh, za razliku od hrvatskih zakona koji su dobro napisani ali se ne provode, pravilnici na turnirima su niš koisti tako da se čitaju izmedju redaka.
Evidentirano

...najveća ljudska zabluda je bila kad je vrag uspio uvjeriti čovječanstvo da on ne postoji...
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #8 na: 03-03-2011, 18:34:51 »
+2

Pravilnici u vezi s hrvatskim turnirima bit će šupljikavi i nedorečeni onoliko dugo koliko na čelu Hrvatskog šahovskog Saveza bude guzice grijala sadašnja postava sakupljača tuđe nezarađene love i neradnika.

Tako.
 Wink

Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
OKikiriki
Lovac
*

Chesspect: +109

« Odgovor #9 na: 03-03-2011, 19:21:35 »
+1

greeting
oh Larica, pa ti si večeras razbijački raspoložena  flag_of_truce
Nisi valjda i ti bila u gomili koja je sinoć išla tražiti premijerku po Ravnicama?  scare3
Evidentirano

...najveća ljudska zabluda je bila kad je vrag uspio uvjeriti čovječanstvo da on ne postoji...
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #10 na: 03-03-2011, 19:35:25 »
+1

Ne, savršeno sam opuštena, samo dajem ljudima do znanja gdje i zašto stvari štekaju  pardon!

« Zadnja izmjena: 03-03-2011, 19:42:19 od LaraCroft » Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!