Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
22-10-2018, 11:56:55 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 [3] 4 5 ... 17
  Ispis  
Autor Tema: Poezija  (Posjeta: 80287 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #30 na: 21-04-2011, 07:43:45 »
0

Dok me ne ujede inspiracija za srce, nek progovori njegova sjena umjesto mene!
Antune Branko Šimiću, nisi zaboravljen!

Pjesnici su čuđenje u svijetu

Oni idu zemljom i njihove oči
velike i nijeme rastu pored stvari

Naslonivši uho
na ćutanje što ih okružuje i muči
pjesnici su vječno treptanje u svijetu
« Zadnja izmjena: 21-04-2011, 09:11:01 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19512

« Odgovor #31 na: 21-04-2011, 09:52:00 »
+1

Eto, vidi se da je taj naš Branko bio i Vinkovčanin (išao u Gimnaziju)!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #32 na: 21-04-2011, 10:49:29 »
0

Eto, vidi se da je taj naš Branko bio i Vinkovčanin (išao u Gimnaziju)!

Pa evo onda besmrtnog Šimića na bis,za Peru:

Pjesnici u životu

Stvarati u životu ljudi

Naša je pjesma u pogledu, s kojim se zagledamo ili samo susretnemo

Mi nosimo pjesmu u pogledu
s kojim susrećemo nepoznata čovjeka što kraj nas zauvijek mine
il one s kojima se svaki dan viđamo

Mi pružamo pjesmu u osmijehu dajemo je u riječi
svom bratu, majci, neznancu na cesti.

U čemu od nas nije pjesma kad smo s našom dragom -
pokreti su našega tijela u tom času neprekinuta nijema pjesma
kojoj mirujući osluškujemo jedno pokraj drugoga.

Koja je pjesma kao ona kad se dvije ruke stisnu?
« Zadnja izmjena: 21-04-2011, 10:52:01 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #33 na: 21-04-2011, 13:03:50 »
+2

Meni je još uvijek najbolji Edgar Allan Poe i njegov "Gavran". TO je pjesma.  good2

http://likovna-kultura.ufzg.unizg.hr/Gavran.htm
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3029

« Odgovor #34 na: 21-04-2011, 13:29:43 »
+2

San magaradi

Isuse, u ovom kasnom času sad
u sve staje ćemo ući,
od nježnosti ti ćeš svu magarad
blago za uho povući.

I kad odeš, u doba to gluho
među njima će riječi da kruže:
ko je taj koga si za uho
držao najduže.

I svaki će usnuti opet,
sa najljepšim snom u duši:
da tvoja meka ruka miluje
baš njegove uši.

(Nikola Šop)

Bez obzira što sam alergičan na religijske teme, Šop je nenadmašan...

Evidentirano
Ghor
Lovac
*

Chesspect: +612

« Odgovor #35 na: 21-04-2011, 14:37:30 »
+3

@Lara
Također mi se sviđa Gavran.

Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #36 na: 21-04-2011, 14:48:27 »
+2

Kao što po meni ne postoji bolje književno djelo od Tolkienovih Gospodara prstenova, tako nema ni bolje pjesme od ove, gdje je pjesnik u toliko puno riječi kojima je također imao dovoljno talenta "poduprijeti" ovakvu izuzetno čvrstu strukturu strofa, izrazio osjećaj "praznine" nakon gubitka svoje drage a da čitatelju ni u jednom trenu ne postane dosadno, nego da mu u duši proizvede najsnažnije osjećaje... Prava umjetnost, i nakon ovako čega svi pjesmuljci koje sam ikad čitala/ću čitati odjednom mi postaju tek blijede i isprazne replike stvarnih osjećaja.

nyam2
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #37 na: 21-04-2011, 15:12:24 »
+1

Kao što po meni ne postoji bolje književno djelo od Tolkienovih Gospodara prstenova, tako nema ni bolje pjesme od ove, gdje je pjesnik u toliko puno riječi kojima je također imao dovoljno talenta "poduprijeti" ovakvu izuzetno čvrstu strukturu strofa, izrazio osjećaj "praznine" nakon gubitka svoje drage a da čitatelju ni u jednom trenu ne postane dosadno, nego da mu u duši proizvede najsnažnije osjećaje... Prava umjetnost, i nakon ovako čega svi pjesmuljci koje sam ikad čitala/ću čitati odjednom mi postaju tek blijede i isprazne replike stvarnih osjećaja.

nyam2

Istina je,Lara,Poeu i "Gavranu" valja skinut kapu i hvala ti na prilogu,to je remekdjelo i pokazuje tvoj dobar ukus, no ne potcjenjuj ni jednog Shelleya, Tennysona, Keatsa, Jesenjina, Wordswortha, Jesenjina, Preverta, Nerudu, Baudelairea itd itd itd... Zaviri malo i u njihova srca čiji su nam otisak ostavili u svojim pjesmama,možda se ugodno iznenadiš.
O ukusima se ne raspravlja, i među svim tim znanim i neznanim "čuđenjima u svijetu" svatko ima svog favorita (odnosi se na one kojima poezija išta znači,naravno), ali u našem divljenju lijepo je pripaziti da ne  ponizimo ostale "pjesmuljkaše" (nijedan od nabrojanih provjereno to nije) nezasluženim epitetima.
« Zadnja izmjena: 21-04-2011, 15:15:53 od Gulliver » Evidentirano

Osho
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #38 na: 21-04-2011, 15:27:11 »
+2

Pa ovi koje si nabrojio + onaj hrvatski autor s početka topica i još nekolicina poznatih pjesnika spadaju u sam vrh, ali Edgar Allan Poe u svojim pjesmama ima ipak više dramatike od njih. Iako ih cijenim, za razliku od njega, oni imaju barem malu dozu predvidljivosti u mišljenju i štiva već- stoput- pročitanog. A o ostalima da i ne govorimo... tko ne zna napisati originalno djelo s originalnom mišlju, neka se okani pisanja/umjetnosti, barem u javnosti (već ako mu to predstavlja nekakav osobni hobi).  bad

Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2926

« Odgovor #39 na: 21-04-2011, 15:39:32 »
0

Lara...jesi ti to upravo povratila po mojim pjesmama  Shocked  Grin?
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #40 na: 21-04-2011, 15:53:01 »
+1

Što se tiče Gavrana...reći ću samo da ga znam napamet i na hr i na engl. a neću to reći da se prvim važna, nego zato da se zna da ne govorim o njemu samo da bih bez veze filozofirala i izigravala znalca. Oval prevod što je Lara linkala mi je užas, kao što su mi uostalom loši svi osim onog Slamnig-Šoljan, koji je po mom skromnom mišljenju besprijekoran. Također...svaka čast Christopheru Walkenu, ali nimalo mi se ne sviđa njegova interpretacija. To je mračna poema, a on ju pjeva bez potrebne dramatike. To prvo lice mi djeluje paranoično u njegovoj izvedbi, a ja bih rekla da je pisac u stanju duboke tuge.
I tako...da ne duljim...još i ovo...Lara, nije u pitanju nekolicina nego tisuće pjesnika koji su pričali o istim stvarima svatko na svoj način.
Evidentirano

LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #41 na: 21-04-2011, 16:17:07 »
+2

I po svojima također, bez brige...  Hang

U prvoj imaš samo jednu svjetlu točku, a to ti je sam kraj "Prijatelji dragi. Ti stihovi moji." Iako je i to kaj bi Branimirac rekao "krađa autorstva", odnosno ono već-stoput-pročitano o čemu sam govorila, ima nekaj toplo i iskreno u ta dva stiha, i imaju nekakvih emocija, zato i ulaze u uho. Vidim da ti je stalo do tuđeg mišljenja o tvojoj poeziji- pa ako baš hoćeš savjet kako je poboljšati- okani se praznih "općenitih" izraza (noć, san, zvijezde, tijelo i slične prozaike iz dječjeg vrtića) i počni pisati iskreno iz srca, makar ti zvučalo ne znam kako čudno.  Znam da sad zvučim poput Stephena u "Jezikova juha" ali kakvi god oboje bili imamo pravo u jednom- samo rijetki restorani zaslužuju da se nakon njih obližeš.

I da, slažem se: Edgara Allana Poea je najbolje čitati u originalu- na jeziku na kojem je pisao, tu riječi i njihov poredak dobivaju puni smisao. Ovaj narator je krivo shvatio smisao, kao što smo svi mogli čuti, pa tu duboko emotivnu pjesmu pretvorio u crnu komediju. Zato sam ga lijepo utišala nakon 3. stiha.  bad No Ghoru svejedno hvala na originalnoj verziji pjesme.  hi

+ Ne slažem se: u pitanju jest samo nekolicina, jer plagijate kakve piše većina pjesnika ni ne računam pod umjetnička djela.

« Zadnja izmjena: 21-04-2011, 16:24:04 od LaraCroft » Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #42 na: 21-04-2011, 16:50:40 »
+1

Čudno, ja sam pročitala na tisuće pjesama i na stotine ih znam napamet i nisam naišla na slične stihove mojima. Voljela bih baš da ih postaš, čovjek uči dok je živ
Evidentirano

LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #43 na: 21-04-2011, 17:07:38 »
+2

Ne znam baš autore dječjih pjesmica, ali miriši mi na ono kaj sam kao mala slušala u vrtiću, pjesmice iz naroda na sezonsku temu visibaba i jaglaca i proljeća, čak mi odnekud dopire i zvuk sličnih kitica "prijatelji dragi, cvjetovi moji" ali svakako "prijatelji dragi" prežvakani su već 1000 puta.

No kaj se ljutiš, kaj zbilja misliš da u svemu moraš biti prva i najbolja!?  Ireful

Osim toga, da mislim da nemaš ni trunke smisla za poeziju, ne bih ti davala savjete o iskrenijem pisanju (nisam ja književni kritičar nit mogu bit, učila sam to pod satovima hrvatskog u gimnaziji od jedne izuzetno kvalitetne profesorice Jasne Šego). Nemoj ove primjedbe odmah shvaćati kao napad na svoj ego.  
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

« Odgovor #44 na: 21-04-2011, 18:09:54 »
+1

Pa Lara, ne ljutim se, ne znam kojeg smješka da upotrijebim i kojim jezikom da govorim da me svi prestanu doživljavati kao ljutu  Huh?. Zaista nisam namjeravala ovdje stavljati moje pjesme, ali eto...splet okolnosti me je na neki način natjerao. Samo sam te zamolila da postaš pjesme koje te podsjećaju na moje, ako ih nemaš, nemaš, ne znam zašto si sad tako reagirala. Ne mislim niti da moram biti najbolja u svemu, na ovom forumu nisam nikome ni blizu po pitanju šaha, a niti se ne trudim biti, samo volim čitati o šahu i biti dio tog svijeta. Ne znam kakav je to grijeh i zašto sam na tebe ostavila takav dojam. Možda zbog problema koje sam rješavala  unknown
Poeziju pišem 15 godina, hvala ti na savjetima, ali to nakon 15 godina pisanja ne može biti nešto što ja ne znam.
Ne znam... na koji način više nešto reći a da se nitko ne nađe uvrijeđen .
Ne znam ni po čemu si zaključila da mi je stalo do nečijeg mišljenja o mojoj poeziji. Da baš hoću, dala bih f... 1000 eura i izdala zbirku. Ne zanima me to  scratch_one-s_head
I dosta o poeziji...makar mojoj ,please  hi
Evidentirano

Str: 1 2 [3] 4 5 ... 17
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!