Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
18-08-2018, 11:34:37 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
Anketa
Pitanje: Nalazite li "Sahovske Minijature" dobrim sahovskim stivom na temu minijatura?
Da, izvrsna je! - 6 (85.7%)
Vrlo dobra - 0 (0%)
Osrednja - 0 (0%)
Tako-tako - 0 (0%)
Zrela za kontejner... - 1 (14.3%)
Ukupno glasača: 6

Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Sahovske Minijature, v.2 (ovaj put s Maricem kao pojacanjem za temu!)  (Posjeta: 11675 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17744

« Odgovor #15 na: 03-04-2011, 17:59:12 »
+1

Hej dyda,thx,genijalno empathy3,mislim da si ovo otela mnogima od usta ovdje! Skidam kapu! hi hi hi hi hi
Ne znam kako to ide s tim chesspectima i da li sam ostvario pravo da ih dijelim ikome,no u svakom slucaju cu pokusati!
Dakle,
chesspect! hi Cheesy
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2926

« Odgovor #16 na: 03-04-2011, 18:20:57 »
+1

Moram te podučiti kako daješ chesspect, da ne bih ostala bez njega  biggrin
Vidiš ove dvije strelice u desnom gornjem kutu posta, pored "citat" e da, to  Smiley Ona za dolje ti je minus čespekt, a ona desno, za gore, plus čespekt. Meni klikneš desnu  Wink biggrin
I hvala  Smiley
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #17 na: 03-04-2011, 18:51:34 »
+1

Evo jesam,iz istih stopa! Wink  Si dobila?
Ma za ono si zasluzila citav svezanj, al ne mogu valjda sve odjednom, pa cu malo pomalo Smiley Smiley Smiley bye2
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19509

« Odgovor #18 na: 04-04-2011, 06:55:36 »
+1

Gulivere pozdrav,

Marićeva knjiga je zaista dragulj iako ima nekoliko pogrešaka u njoj.
Izišle su i mnogo bolje i praktičnije knjige s daleko većim brojem partija kao Nejštat i Rojzman (prezimena po sjećanju i malo netočna). Ova druga je prevedena na srpski i možda je nađem. U Srbiji izlaze na stotine šahovskih knjiga svake godine, a autorska prava vjerojatno nisu regulirana (koristi se raspad Sovjetskog saveza).
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3994

« Odgovor #19 na: 04-04-2011, 17:55:35 »
+2

U kućnoj šahovskoj biblioteci imam knjigu A.J.Rojzmana "Šahovske minijature".
To izdanje izašlo je 2006. od izdavača "Caissa commerce" iz Beograda.Sadrži 400 komentiranih minijatura razvrstanih po otvaranjima.

Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3994

« Odgovor #20 na: 04-04-2011, 20:36:36 »
+2

Zaboravih napisati da imam i "Enciklopediju grešaka u šahovskim otvaranjima" autora Anatolija Macukeviča.
Knjiga sadrži ravno 4000 (!) minijatura i ni jedna od njih na prelazi 13 poteza što neizbježno donosi i niz partija sa izrazito grubim previdima.Partije su složene po otvaranjima i vrlo šturo komentirane simbolima koji se inače koriste u Šahovskom informatoru.
Zanimljivo je vidjeti da su neke od navedenih partija imali i po 7-8 prethodno identično odigranih partija što se navedi ispod završnih dijagrama.
« Zadnja izmjena: 04-04-2011, 20:40:39 od Schlechter » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #21 na: 04-04-2011, 21:14:06 »
+1

Zvuci interesantno!
Kad vec 'vrsljamo' po raznoraznoj sahovskoj literaturi na ovu interesantnu temu, tu je i "Catastrophe in The Opening", Jakova Estrina kao i "New Traps in the Chess Openings" Ala Horowiza (nazalost u staroj [opisnoj] notaciji,no nekom ne smeta). Te dvije imam u .pdf formatu, dok je  takodjer interesantna "Traps In The Opening" od Meszarosa u mojoj polici za sah.knjige (ali i skenirana u pdf-u). :Smiley
Pozzz hi
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #22 na: 13-04-2011, 10:10:03 »
+1

Budući sam na ovoj temi već stavljao linkove za knjige, evo još jednog!
Duhoviti Dragoslav Andrić još jednom će nas zabaviti ali i poučiti  kroz pregršt interesantnih i intrigantnih (i ponekih vratolomnih!) partija/pozicija u svojoj "Zabavnoj Šahovskoj Školi" (1989)!
Zabavna Sahovska Skola.pdf

Dobra zabava!

(Administrator: Obrisano zbog kršenja vlasničkih prava. )
« Zadnja izmjena: 13-04-2011, 10:23:33 od administrator » Evidentirano

Osho
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3021

« Odgovor #23 na: 13-04-2011, 10:30:11 »
+2

Budući sam na ovoj temi već stavljao linkove za knjige, evo još jednog!
Duhoviti Dragoslav Andrić još jednom će nas zabaviti ali i poučiti  kroz pregršt interesantnih i intrigantnih (i ponekih vratolomnih!) partija/pozicija u svojoj "Zabavnoj Šahovskoj Školi" (1989)!
Zabavna Sahovska Skola.pdf

Dobra zabava!

(Administrator: Obrisano zbog kršenja vlasničkih prava. )

Evo je, nova:

http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=100027211

Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11580

« Odgovor #24 na: 11-06-2011, 12:23:34 »
+2

Medju ovdje navedenima nema samo kolekcije knjiga iz 'legendarne' serije "Veliki Majstori Saha" dr.Slavka Petrovica i Drazena Marovica ... Nazalost nedostaje,po mojem saznanju, samo zadnja, 34. knjiga u seriji,ona o Kasparovu ...

Serija "Veliki majstori šaha" u izdanjima "Šahovske naklade" je bila odlična. Isplati se potražiti po antikvarijatima, ako imate sreće da u vašem mjestu stanovanja ili bližoj okolici još uopće i postoji takva kulturna institucija! Žao mi je da u toj seriji, od "starih majstora", nije bio uvršten Tartakower.
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #25 na: 11-06-2011, 12:36:46 »
+2

Serija "Veliki majstori šaha" u izdanjima "Šahovske naklade" je bila odlična. Isplati se potražiti po antikvarijatima, ako imate sreće da u vašem mjestu stanovanja ili bližoj okolici još uopće i postoji takva kulturna institucija! Žao mi je da u toj seriji, od "starih majstora", nije bio uvršten Tartakower.
[/quote]

Ovo su mnogi rekli i prije, tako sam i sam razmišljao. O Tarti kod nas ima mnogo materijala, ali ne i komentiranih partija. Ako je bio u svoje vrijeme među trojicom po razigravanju konačnica...

Interesantno je ovdje možda i Spielman, Grunfeld, Janovski...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #26 na: 13-06-2011, 20:43:24 »
+2

Ovo su mnogi rekli i prije, tako sam i sam razmišljao. O Tarti kod nas ima mnogo materijala, ali ne i komentiranih partija. Ako je bio u svoje vrijeme među trojicom po razigravanju konačnica...

Interesantno je ovdje možda i Spielman, Grunfeld, Janovski...
[/quote]

O Spielmannu je napisao Neil McDonald odličnu knjigu u "Everymanovoj" seriji The Masters: Rudolf Spielmann - Master of invention" (majstor inventivnosti), koju imam u fizičkom obliku.
Specifično o Tarti (a i OD Tarte) nisam za sada našao ništa na engleskom (što se tiče izdanja na hrvatskom, Pero nam je već obrazložio da možemo samo sanjati), na njemačkom sam iskopao ponešto ali nažalost njemačkim baratam samo rudimentarno (malo što je ostalo iz škole, daaavno davno...)
Seriju "Veliki majstori šaha" u virtuelnom (pdf dokument) obliku (osim spomenutog zadnjeg toma o Kasparovu), već je spomenuto, znate gdje možete naći...
Postoji i srpska "varijanta" te serije (zapravo samo je ime posuđeno od te stare serije) - prodaje ih Dejan (Medaković,ako se dobro sjećam) odnosno trgovački obrt Dejan, mislim da je negdje Pero u tvome susjedstvu, zaletiš se autom i pitaj ga za knjigu o Janowskom na licu mjesta!    http://www.dejan.hr/
Među knjigama iz te serije postoji i ona o Janovskom. (za sada imam prva 4 toma - Neokrunjeni svjetski prvaci, Steinitz, Lasker i Capablanca) - mislim da je cijena 80 kn. Capu sam kupio od Dražića kad je zadnji put prodavao na svojoj "tezgi", na turniru u šah.domu u Rijeci.

Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #27 na: 13-06-2011, 21:22:23 »
+2

Gullivere, točno, Medakovića dobro poznajem, stanuje u Vukovaru. Janowskog imam na ruskom, jedna od najboljih knjiga (vjerojatno najbolja iz te serije)...
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11580

« Odgovor #28 na: 14-06-2011, 07:39:02 »
+2

By Tartakower - My Best Games of Chess 1905-1954

Englesko izdanje, s francuskog preveo i pripremio Harry Golombek. Posljednji put izašlo 1985. (ako se ne varam). Ova knjiga mi je već duže vrijeme na "listi želja."  nyam2

* Tarta-My-Best_.jpg (22.45 kB, 319x498 - (učitavanja: 1118 ).)
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #29 na: 14-06-2011, 08:12:24 »
+2

Ovu je napisao u kolaboraciji s DuMontom - pomno izabrane šahovske ljepotice opisane lijepo, čitljivo, duhovito, poučno - u njegovom poznatom stilu.
Ali nije o Tarti samom!
U potrazi sam za vsadekovom knjigom-preporukom.

* Saviely Tartakower & Julius dunt - 500 Master Games of Chess 1.jpg (120.89 kB, 466x739 - (učitavanja: 1113 ).)
Evidentirano

Osho
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!