Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
16-10-2018, 14:12:29 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Kina jača i matira  (Posjeta: 1111 puta)
mbencic
Skakač
*

Chesspect: +214

« na: 03-04-2011, 11:41:02 »
+1

Ako neko predstavlja uspon Kine to nije predsjednik politbiroa niti internet tajkuni, nego tiha tinejdzerka blagog ponasanja pod imenom Hou Yifan.

Gospodjica Hou (cije se ime izgovara Hi Ee-fahn) je zadivljujuci fenomen: sa 16 godina ona je nova svjetska sahovska sampionka, najmladja osoba, bilo muska ili zenska koja je do sada osvojila titulu svetskog sampiona u sahu. A ona predstavlja put Kine – velike investicije u obrazovanje i ljudski kapital, posebno u mlade ljude – i time jako mnogo utice i na sve aspekte u svijetu.

Napoleonova slavna izreka ”Kada se Kina probudi, ona ce potresti svijet.” Ovo je postala istina cak i u oblastima u kojima je Kina u proslosti imala malo kontakata, kao u sahu, kosarci, rijetkim zemljinim mineralima, cyber ratu, istrazivanjima svemira i nuklearnim istrazivanjima.

Ovo je proces za koji je primjer gospodjica Hou. Samo 1 procenat Kineza igra sah, a Kina nije nikada bila sahovska sila. Ali od 1991. godine Kina je proizvela cetiri svjetske sampionke a gospodjica Hou je ona koja do sada najvise obecava.

Sada moram ostaviti svoj osjetljivi muski ego. Vidite, gospodjica Hou je pristala da odigra sa mnom partiju poslije zavrsenog intervjua. Ona je upravo odletjela u Peking poslije pobjede na svjetskom sampionatu i bila je iscrpljena - ali me rasturila u 21 potez.

Najvise me demoralisalo kada sam bio blizu poraza, pri kraju partije, njen trener ju je gurnuo i predlozio nestasno da zamijenimo strane. Gospodjica Hou bi uzela moju beznadeznu poziciju - a svjetlucanje u ocima njenog trenera je sugerisalo da bi ona jos uvijek pobjedila.

Nije mi se svidjelo to sto ce me pobijediti za tablom djevojka koja jos ide u skolu. Ali da se igra sa mnom kao macka sa misom, to bi bilo previse. Gospodjica Hou je klimnula saosjecajno i nekoliko poteza kasnije me matirala.

Sa 14 godina ona je postala najmladji velemajstor u istoriji. Ona je jos uvijek tako mlada tako da je nejasno koliki su joj kranjnji dometi.

Zene jos uglavnom nisu blizu po snazi u sahu muskarcima a najbolje rejtingovane zene na svijetu su jos uvijek znatno ispod najbolje rejtingovanih muskaraca - ali gospodjica Hou moze da bude izuzetak. Ona je jedina sahistkinja danas za koju se misli da se moze probiti u vrhunske svjetske sahiste bilo da su muskarci ili zene.

Cinici ponekad sugerisu da je uzdizanje Kine kao svjetske sile u velikoj mjeri postala stvar manipulacije vlade sa valutom i trgovinskim pravilima a nema sumnje da ima dosta namjestanja i varanja u svim sferama. Ali Kina je takodje uradila dobru stvar ulaganjem u svoje ljude i sirenjem mogucnosti ljudima sirom zemlje. Uz to mozda kao nasledje konfucijanizma njeni gradjani su pokazali strast za obrazovanjem i samousavrsavanjem - uz veliki kapacitet za disciplinu i naporan rad, sto Kinezi nazivaju "chi ku" ili "jedenjem gorcine".

Gospodjica Hou je "pojela mnogo gorcine" radeci na svom putu do titule sampiona. Ona je odrasla u unutrasnjosti, u gradu pokrajine Jiangsu, a njeni roditelji ne igraju sah. Ali njeni roditelji su je obasuli paznjom i razmazili je, kao sto je uobicajeno u Kini gdje roditelji imaju samo jedno dijete (”mali carevi”).

Kina je bila poznata kao jedno od najseksistickih drustava u svijetu sa cedomorstvom zenske djece, vezivanjem stopala i konkubinatom - ali se promijenila i sada daje dobru priliku kako djecacima tako i djevojcicama. Kada su roditelji gospodjice Hou primjetili njen interes za sahovsku tablu u prodavnici, oni su joj odmah kupili sahovsku garnituru - i tada su za nju unajmili sahovskog instruktora.

Ye Jiangchuan, glavni trener nacionalnog muskog i zenskog tima mi je rekao da je igrao sa gospodjicom Hou kada je ona imala samo 9 godina - i bio zapanjen. "Vidio sam da je to dijete nesto posebno" rekao mi je i pozvao je da se preseli u Peking i igra sa nacionalnim timovima. Tri godine kasnije ona je bila najmladja sahistkinja koja se takmicila na svjetskom sampionatu.

Proci ce mnogo decenija prije nego sto Kina preuzme vodece mjesto u svijetu jer imamo jos uvijek veliku prednost a Kina jos mora da pokaze da se moze promijeniti u jos otvorenije i demokratsko drustvo. Ali vec sada u pojedinim oblastima - svojim trzistem automobila, emisijom ugljenika a sada i zenskim sahom - Kina je dostigla prvo mjesto u svijetu a ovaj proces ce se nastaviti.

Ovo je i za nas lekcija. Nacionalno opredjeljenje Kine za obrazovanjem, davanje mogucnosti i "jedenje gorcine" - to su kvalitete koje mi na zapadu isto tako mozemo oponasati.

To znate posto ste matirani od Hou Yifan.

Nichola D. Kristof

Preuzeto sa interneta: http://www.nytimes.com/2011/01/09/opinion/09kristof.html?_r=2
Izvor: Šah mat lista
Evidentirano

Chess is fun
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!