Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
28-05-2018, 04:37:32 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: Bronova ljepotica  (Posjeta: 7061 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17739

« na: 03-04-2011, 13:10:41 »
+3

Evo jedne vec vremesne ljepotice V.A.Brona, koja nije s vremenom izgubila ni zrna na svojoj ljepoti!

Vladimir Bron, 5. nagrada, turnir Komiteta za fiskulturu i sport Dagestana, 1950.

[Event "Turnir Komiteta za Fiskulturu i Sport Dagestana"]
[Site "5.nagrada"]
[Date "1950"]
[Round "?"]
[White "Bron, Vladimir Akimovic"]
[Black "Nepoznat"]
[Result "1-0"]
[SetUp "1"]
[FEN "brn1k3/1P2p3/8/8/2K5/R3N3/8/1B6 w - - 0 1"]
[Source "U.Mursia e C."]
[SourceDate "2004.01.01"]
[PlyCount "15"]
1. Bg6+ Kd7 2. bxa8=N  Rxa8 3. Be8+ Kd6 4. Rxa8 Nb6+ 5. Kb5 Nxa8 6. Bc6 Nc7+ 7. Kb6 Ne6 8. Nc4 {1-0}

Bijeli vuce i dobija. (i to kako!)

« Zadnja izmjena: 04-04-2011, 16:37:17 od administrator » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #1 na: 03-04-2011, 13:43:07 »
+1

A izvor i godina prve objave studije?
To je obavezno navoditi uz autorske radove...

Vladimir Bron, 5. nagrada, turnir Komiteta za fiskulturu i sport Dagestana, 1950.

To bi bilo to, ono što ne znaju citirati neki "posuđivači" tuđih radova, ali znaju ubirati novac od knjiga u kojima upotrebljavaju iste radove.
« Zadnja izmjena: 03-04-2011, 13:53:13 od Branimirac-PK4 » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #2 na: 03-04-2011, 13:59:48 »
+2

Nazalost, uz ovu studiju nisu naveden detalji osim imena autora, za razliku od velike vecine ostalih studija u knjizi u kojoj su sabrane i ostale studije (uglavnom nagradjivane i pomno izabrane), a to je "Studi Scacchistici" od G.Porreca-e, izdanje 'U.Murcia ^ C', Milano 1973. hi
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #3 na: 03-04-2011, 14:28:01 »
0

Izvor je ovo što sam gore naveo, to možete staviti i iznad dijagrama, a maher Porreca i njegov izdavač zaslužuju ovdje spomen samo u lošem kontekstu.
Doduše možda nisu uspjeli prevesti s ruske ćirilice  biggrin ali čest je razlog u tome što im naslov ne stane iznad dijagrama Wink ili jednostavno ne znaju izvor!  unknown
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #4 na: 03-04-2011, 14:45:56 »
+3

A izvor i godina prve objave studije?
To je obavezno navoditi uz autorske radove...

To bi bilo to, ono što ne znaju citirati neki "posuđivači" tuđih radova, ali znaju ubirati novac od knjiga u kojima upotrebljavaju iste radove.

Za pocetak ovako:
ad 1) Nisam prekrsio nicija autorska prava, jer je navedenim djelima istekao copyright, a ukoliko smatrate drukcije,na vama (ovdje mi se skoro omaklo veliko slovo kod "v") je teret dokazivanja, a dotada se suzdrzite od optuzbi!
ad 2) Ocito vam 'materija' zarade putem linkova (na e-knjige kao i na bilo kakvu ostale file-ove) nije poznata, pa da vas prosvijetlim: novac zaradjujete iskljucivo u slucaju da downloader KUPI clanstvo (mjesecno, godisnje...) na odredjenom upload/download site-u, i to SAMO u geografski odredjenim sektorima (obicno USA,GB,dio zap.Europe i jos nekim),sto dakle ocito nije slucaj te je prema tome vas 'argument' na,(s obzirom na uobicajenu razinu vaseg izrazavanja), OCEKIVANO staklenim nogama.
ad 3) Navedenu knjigu/zbirku studija ("Studi Scacchistici") nisam skenirao pa prema tome ni linkao.

Umjesto zakljucka recimo "Sto se babi 'tilo, to joj se i snilo", ocito je da mi maliciozno pripisujete VLASTITE motive, moji su bili casni, tj.htio sam iskreno pomoci clanovima prvenstveno tako da podijelimo pristup tim sjajnim djelima kojih vise odavno nema u prodaji (a i samome vam je poznato da je kod nas ponuda domacih i prevedenih stranih sahovskih 'fizickih' knjiga na nikad nizim granama), i izuzetno me raduje da su ostali clanovi ovdje to prepoznali, a sto se vas tice, izgleda da vam je prioritet izigravanje forumske "Baba Roge" pod svaku cijenu i samodopadno pre**ravanje, ali to je vec stvar koja bi se trebala prepustit psihijatrima fool3, a mene postedite molim, jer sam ovdje kako bih suradjivao i doprinosio, a ne natezao se s vama od jutra do sutra!

Toliko, hvala hi
Evidentirano

Osho
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #5 na: 03-04-2011, 15:04:53 »
0

Ne radi se o zaradi, niste me razumjeli, već o pravu da reproducirate tuđi rad i o načinu na koji to činite.
Jesam li ovdje napisao što o linkanju i zaradi od linka?
Jesam li rekao da ste ovu knjigu skenirali?

Giorgio Porreca je sigurno zaradio na ovoj knjizi i to koristeći tuđi autorski rad na neprikladan način jer nije citiran izvor.

A ovo dalje što pišete samo mi govori da gubim vrijeme ovdje na forumu.
Pitajte se malo i tko ste vi da dijelite tuđe autorske radove.

P.S. Najjednostavnije bi bilo za svako kršenje autorskih i nakladničkih prava, kao i zakona o medijima, poslati prijavu vlasniku domene i blokirati sadržaj, umjesto ukazati  ljudima kojima se dokazati ne da.
I lako je vrijeđati na forumu skrivajući se iza nicka.

Dejan Glišić, autor i predsjednik udruge koja okuplja autore
« Zadnja izmjena: 03-04-2011, 15:21:36 od Branimirac-PK4 » Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19503

« Odgovor #6 na: 03-04-2011, 15:49:45 »
+1

Gullivere, samo naprijed.
Imaš podršku većine šahista u Hrvatskoj. Po nečijem moralu 99% knjiga nebi ugledalo svjetlo dana. Hrvati su sigurno pozvani da dijele moralne lekcije cijelom svijetu!
Svakako bi bilo lijepo da se uz dijagram nađu svi podaci no to prećesto nije moguće utvrditi. I na forumu se ćesto 90% nalaze netočne partije velikana šaha ili ono što ide uz njih, pa nitko nereagira.
Mi amateri i ljubitelji šaha kao porezni obveznici molimo samo malo poštovana od ljudi koje financiramo!
Porecca nije anonimus, zadužio je i hrvatski šah. Da je znao sve podatke vjerojatno bi ih stavio. Mislim da se izdavanjem knjiga nije obogatio nego je popularizirao šah!
Molim problemiste da mi kažu koliko su izdali knjiga u Hrvatskoj za nas amater. Gdje mogu naći slike naših problemista: Seebergera, Ogrinca, Nikole Vesina...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #7 na: 03-04-2011, 16:23:07 »
+1

perovk Vama puno hvala, potpisujem svako slovo koje ste napisali, a B-u isprika, ali uz zadrsku! Naime, duzni ste ubuduce razjasniti vase aluzije/insinuacije, narocito onda kad bi se mogle dvojako shvatiti (a uz malu dozu objektivnosti priznat cete da se uvom slucaju itekako mogu!), e da ne bi svojom nepreciznoscu bile uzrok slicnih nesporazuma jer ovdje nitko nije duzan citati nicije misli - tim prije sto,u slucaju Porecce,vas zakljucak ne stoji. Jer,kao sto rekoh, uz ogromnu vecinu (od cak 484!) od objavljenih prekrasnih studija (uglavno ruskih,bolje reci sovjetskih sahista) naveden je puni izvor,tj.godina objave, knjiga,zbirka,magazin ili tjednik, eventualna nagrada na konkursu itd., i zaista je puka slucajnost da sam eto naletio na jednu (od samo nekoliko!) koja to nema, a sto slijedom elementarne logike nije bio autorov svjesni propust vec ocito recenim izvorom nije raspolagao.
Hrvatsku svakako necemo dignuti od svekolike camotinje izigravanjem samoprozvanih 'moralnih redara', a slicne knjige svakako zasluzuju da se iscupaju iz prasine i ispod zubiju moljaca iz antikvarnica gdje bijedno came i cekaju da netko (ponovno) prepozna njihovu ljepotu!
Pozzz hi rolleyes2
Evidentirano

Osho
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #8 na: 03-04-2011, 16:40:43 »
0

Pero VK:
1. Prečesto nije moguće utvrditi? - Ako je čovjek laik i neznalica ne bi trebao pisati knjige. Isto je tako sa javnim reproduciranjem.
2. Ne reagiraju samo Hrvati, nedavno sam o tome razgovarao i sa delegatom Srbije, Marjanom Kovačevićem, koji također podržava da se reagira na svako kršenje pravila reproduciranja i kršenje autorskih prava. Zbog sve češćeg neprimjerenog baratanja tuđim autorskim radovima o ovome će uskoro raspravljati i Svjetska federacija za šahovsku kompoziciju.
3. I ja sam porezni obveznik, a nitko me ne financira, niti je naše društvo za šahovsku kompoziciju do sada ostvarilo značajnije potpore, pa ne znam kome se uopće obraćate. Možda nekome iz saveza, ili ... ?
4. Napisao sam mnogo materijala za početnike, a lani sam dovršio i knjigu, no njeno će izdavanje biti malo teže. Za takve knjige ne možemo dobiti potporu ministarstva, a rijetko tko želi kupovati takve knjige kad na internetu može skinuti sve i svašta. Doduše svi daju 150 kunića mjesečno telekomunikacijskim tvrtkama, a članarinu šahovskim društvima malo teže. O izdavanju druge knjige-zbornika koja je također u izradi ne usudim se uopće razmišljati, bez sponzora vjerojatno ništa, a obje knjige promoviraju i hrvatsku šahovsku kompoziciju i ljude koji su na tom polju postigli mnogo ... Porreca nam ne znači ništa posebno, budite uvjereni da on kao šahovski IM knjigu nije pisao besplatno, za razliku od nas koji uređujemo magazine ili biltene šahovske kompozicije.
Mnogo je naših autora o kojima se malo čuje. Kad smo već kod starih riječkih autora, svojevremeno sam predlagao u Novom listu da se tu i tamo sjete Arsena Dobrile, Nikole Vesina, Zvonimira Marčeca, Nikole Srdoča (Nicole Sardotcha) itd. ali ništa od toga. A slao sam im i probleme koje bi mogli reproducirati, no ništa od njih - stranicu ne pišu problemisti nego šahisti, pa pitanje o slici Nikole Vesina recimo uputite njima. Do slike nije problem doći, doduše čini mi se ne na internetu.
Osobno sam pokrenuo 4 rubrike u tiskanim medijima u Hrvatskoj u zadnjih nekoliko godina, sve radi promocije šaha, odnosno šahovske kompozicije...
Prije prozivanja pokušajte razmotriti te činjenice koje vam vjerojatno nisu poznate.

P.S. Gullivere, neprimjerenim reproduciranjem sigurno ne činite ništa u korist "otrgavanja od čamotinje", a sad bi stvarno mogli konačno dodati podatke o izvoru uz taj dijagram.
« Zadnja izmjena: 03-04-2011, 16:58:18 od Branimirac-PK4 » Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #9 na: 03-04-2011, 17:11:07 »
0

Nadam se Pero VK da nećete pisati knjigu o hrvatskom problemskom šahu a da dobro ne proučite materiju. Onda ću se obradovati kad dokažete tko su sve od tih autora koje ste nabrojali stvarno Hrvati ili su na bilo koji način povezani uz hrvatski problemski šah.
Mislim da znam tko je iza nicka Pero VK, mogli ste me kontaktirati kad ste radili na knjizi o Miji Udovčiću, proveo sam djetinjstvo u njegovom rodnom selu i dosta dobro sam poznavao svu rodbinu, u cijelom selu 3-4 prezimena Smiley
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #10 na: 03-04-2011, 17:32:09 »
+1

Evo ja sam 'oprao svoj grijeh' i stavio detalje...ok?
Eh da,bit ce da se, u viziji nekih 'odabranih' svijetla buducnost "otrgavanja od camotinje"  svodi na "primjereno" mozganje o "isplativosti" (i u tom kontekstu 'primjerenosti') svake male stvari koju ucinie, kazu i/ili pomisle od 0-24 i nalazenja 1001 nacina kako bi svojem nabujalom egu dali vise "zivotnog prostora"...
Pa kako bi onda stigli s uzitkom se bavit bilo cime, npr.sahovskim studijama?
Evidentirano

Osho
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #11 na: 03-04-2011, 18:11:59 »
0

Zahvaljujem na primjerenoj reprodukciji!

Hehe, a tko će pokrenuti ovu hrvatsku čamotinju? Mnogi imaju odriješene ruke pa se ne krećemo nikamo ili još gore, krećemo se ali u ponor. A takvi uglavnom samo nastoje zadržati vlastite pozicije, dobor se naplatiti i upregnuti ili zagušiti ono malo autora i radnika koji vuku naprijed... Onda se moram i ja osobno, kao i ti autori, malo više samopoštivati i ne dati se gaziti. A u tom ću smislu ubuduće manje vremena gubiti na forumu, ima se posla!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #12 na: 03-04-2011, 18:25:40 »
0

Hmm,kako vele budisti,jedini koji nas je u stanju zgaziti lezi u nama samima... nyam2
No,ok,slazem se treba radit,ipak ovo nije arena za gladijatore vec poligon suradnje, i predlazem da zakljucimo ovo dydinim sjajnim komentarom u 'Sahovskim minijaturama v.2", stvarno se nadam da oko njega nema dilema ni sa koje strane.
 hi
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #13 na: 03-04-2011, 18:40:52 »
0

A na kraju krajeva, citava ta plejada problemista iz Poreccine zbirke vec odavno "ore nebeske njive" i bit ce malo teze kontaktirati ih (bar ne bez dobrog medija, da dodamo malo crnog humora), a bome i njihovi izdavaci su izvjesno posli u prah skupa s bivsim SSSR-om.
 music
Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19503

« Odgovor #14 na: 03-04-2011, 19:29:06 »
+1

Pozdrav suprostavljenim stranama,

Ja sa Pero Sentić i nije mi sakriveno ime kao što se vidi u e-mailu.

Malo sam star, pa sam napisao duži odgovor Gulliveru i Branimircu, pa propao tekst (vjerojatno predugo), teže učim, a možda to nije više za mene.

Branimircu, zaista moramo spustiti lopticu u životu. Šah je samo igra. Moramo naučiti saslušati i druge. "Ex katedra" ne prolazi jer i među nama amaterima ima vjerojatno obrazovanijih ljudi od tebe. Nevidim razlog zašto se ljutiš. Kod nas se u Slavoniji kaže pametan me neće naljutiti, a ..... neću dozvoliti da me naljuti... (Gulliver nemoj da govoriš da je dvosmisleno jer se ne odnosi na tebe)

U svezi Udovčića ne znam ništa. Grdinić je skupljao partije i pripremao objaviti knjigu, al dokle je došao nije mi poznato. Ja sam napisao knjigu o Mati Damjanoviću i izgubio 50 000 kuna. Još sam napisao 20 knjiga iz povijesti hrvatskog šaha i na svima izgubio novac, al ne pišem da bi zaradio.

Za trojicu problemista ne očekuj odgovor od mene jer ja očekujem odgovor od tebe. Za sliku Vesina dajem 50 Eura i nije mi potrebna poduka gdje se slika nalazi. Možda ne znaš da sam vlasnik najveće kolekcije šahovskih slika u Hrvatskoj, a i šire. Zanima me slika iz 1947. na kojoj su prvaci svijeta u riješavanju problema.

Knjigu o problemistima neću sigurno pisati jer se u problemski šah slabo razumijem (više volim rješavati probleme i studije). U dobrim sam odnosima s obje zaraćene strane i nestajem ni za koju stranu. Prije par godina htio sam objaviti u knjizi Hrvatska šahovska prvenstva 1940.-1991. slike hrvatskih problemista (problemisti su teški ljudi, i jedan tvoj kolega je postavljao nemoguće uvjete da sam morao odustati)

Evidentirano
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!