Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
13-12-2019, 15:39:26 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 2 3 [4] 5 6
  Ispis  
Autor Tema: O "feminizmu"  (Posjeta: 23098 puta)
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3070

« Odgovor #45 na: 08-04-2011, 18:23:36 »
+1

Hm. Ne bih se složila baš... Po onom što ja znam o kamenom dobu/počecima čovjeka, muški pripadnici roda homo sapiens su uvijek imali jaču i mišićaviju građu od ženskih. Jer hajde mi reci, zakaj bi onda otpočetka samo muškarci išli u lov, ako već a priori nije postojala neka razlika u fizičkoj građi?

Apriori nije postojala razlika zato što smo u početku svi bili isti, bili smo amebe... Moraš gledati dalje od adama i eve.

Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

Chesspect: +387

« Odgovor #46 na: 08-04-2011, 18:35:30 »
0

Hm. Ne bih se složila baš... Po onom što ja znam o kamenom dobu/počecima čovjeka, muški pripadnici roda homo sapiens su uvijek imali jaču i mišićaviju građu od ženskih. Jer hajde mi reci, zakaj bi onda otpočetka samo muškarci išli u lov, ako već a priori nije postojala neka razlika u fizičkoj građi?

Apriori nije postojala razlika zato što smo u početku svi bili isti, bili smo amebe... Moraš gledati dalje od adama i eve.

Uzimajuci u obzir Darvinovu teoriju ovakva bi tvrdnja trebala biti tacna.Konstitucija jedinke se mijenja u zavisnosti od okoline.Mozda su pradavna interesovanja i oblikovala genetski zenu superiornom u odredjenim sferama vecega interesovanja a inferiornom u odredjenim sverama manjega interesovanja.Koliko genetski faktor ima uticaj na sveukupnu sahovsku snagu dalo bi se raspravljati.Ipak sah traje previse kratko da bi bilo moguce bilo kakvo vece gensko preoblikovanje tako daj taj stav tesko da moze proci.
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #47 na: 08-04-2011, 18:38:13 »
0

Eh ovako: sve utječe na sve. Živimo u svijetu koji se ponaša poput valova u interferenciji. Čak i tvoja sadašnja misao "hvata" se za dio moje podsvjesti koji se odnosi na kolektivnu svijest (toliko puta znanstveno dokazanu) i vrši nekakav utjecaj na moj duh. Vrijeme je također varka, iluzija. Zapravo, vrijeme ne postoji. postoji samo mijena. A zna se da mijena počiva na zakonima uzroka i posljedice. Kameno doba stoga nam je bliže nego što smatramo, a kumulacija stavova o muškoj/ženskoj ulozi reflektira se i u današnjem seniorskom šahu- glede juniorskog i posebno kadetskog sve sam objasnila u postu gore, pa ga još jednom pažljivije pročitaj jer mislim da nisi točno shvatio smisao.

A što se tiće razlike o kojoj dyda i ti govorite, a u biti se odnosi na anatomiju muškog nasuprot ženskom mozgu, ona nesumnjivo postoji, ali genetski (prijenosom izvanjski uvjetovanih obrazaca ponašanja o kojima sam također govorila, iz generacije u generaciju) je uvjetovana, nebitna i lako "izbrisiva".
To dokazuje ne samo ovaj primjer šahovske jednakosti u kadetskom svijetu kojeg sam navela gore, nego i uvijek otvorena mogućnost da se, ukoliko je tijekom razvoja usmjeravana/samousmjeravana u tom smjeru, djevojka/žena može odlučiti i uspješno obavljati tradicionalno "muška zanimanja" (informatika, fizika, matematika i sl.). Žensko u intelektualnom smislu vrlo lako može "postat muško".

Tako da... dragi moji/drage moje, o tome također zbora nema...  Wink  
« Zadnja izmjena: 08-04-2011, 18:40:11 od LaraCroft » Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #48 na: 08-04-2011, 18:47:28 »
0

Nisam govorila o životu prije čovjeka, niti o životu dalje od Adama i Eve, nego baš o Adamu i Evi.

A dokaz za a priornu razliku između njih dvoje po fizičkoj snazi nisu samo arheološke iskopine kostiju prvih ljudi, nego i ono što sam spomenula u postu iznad ovog: postojanje veće mogućnosti da žena određenom vrstom odgoja "preuzme" sposobnost za bavljenje "muškim zanimanjima". Sigurno mnogo veće od mogućnosti da žena postigne razinu fizičke snage muškarca ( to je zbilja rijetkost, jer ženska građa kostura puno je krhkija od muške, čak i ako su mišići neumornim treningom u teretani dobro nabildani- ne govorim o iznimkama).
No o tome malo znam, pa čvrščim kontraargumentom ipak smatram arheološke iskopine.  Smiley  

Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #49 na: 08-04-2011, 19:03:38 »
0

Eh ovako: sve utječe na sve. Živimo u svijetu koji se ponaša poput valova u interferenciji. Čak i tvoja sadašnja misao "hvata" se za dio moje podsvjesti koji se odnosi na kolektivnu svijest (toliko puta znanstveno dokazanu) i vrši nekakav utjecaj na moj duh. Vrijeme je također varka, iluzija. Zapravo, vrijeme ne postoji. postoji samo mijena. A zna se da mijena počiva na zakonima uzroka i posljedice. Kameno doba stoga nam je bliže nego što smatramo, a kumulacija stavova o muškoj/ženskoj ulozi reflektira se i u današnjem seniorskom šahu- glede juniorskog i posebno kadetskog sve sam objasnila u postu gore, pa ga još jednom pažljivije pročitaj jer mislim da nisi točno shvatio smisao.

A što se tiće razlike o kojoj dyda i ti govorite, a u biti se odnosi na anatomiju muškog nasuprot ženskom mozgu, ona nesumnjivo postoji, ali genetski (prijenosom izvanjski uvjetovanih obrazaca ponašanja o kojima sam također govorila, iz generacije u generaciju) je uvjetovana, nebitna i lako "izbrisiva".
To dokazuje ne samo ovaj primjer šahovske jednakosti u kadetskom svijetu kojeg sam navela gore, nego i uvijek otvorena mogućnost da se, ukoliko je tijekom razvoja usmjeravana/samousmjeravana u tom smjeru, djevojka/žena može odlučiti i uspješno obavljati tradicionalno "muška zanimanja" (informatika, fizika, matematika i sl.). Žensko u intelektualnom smislu vrlo lako može "postat muško".

Tako da... dragi moji/drage moje, o tome također zbora nema...  Wink  

Ja mogu prihvatiti da svi uticemo na sve.Jednom sam i branio taj stav zajedno sa stavom  da ne postoji slobodna volja ali ti uticaji su jako mali i oni ne mogu biti podloga za argumentaciju.Usmjeravanje zene kako sam rekao je bilo milenijumsko i nije bilo plansko.Ako planski usmjerite zenu da obavlja muske poslove onda ce to biti unistenje njenoga ja.Najprirodnija usmjerenja je zena izabrala spontano tokom milenijuma i svako izvjestaceno ,brzo, usmjeravanje moze stvoriti populaciju koja nece moci dostici svoje prirodne potencijale.A sto se tice podvucene recenice u cistoj je kontradikciji sa prethodno iznjetim stavom o velikoj vaznosti proslosti na sadasnje sahovske razlicitosti medju polovima
Postoji mogucnost da se zena vijestackim uzrocima razvije do stupnja top igraca ali to nije njeno prirodno stanje vec je proizaslo iz ekstremni planski promjenjeni uvjeta okoline.
Ta zena tada postaje izuzetak uvjetovan planski promjenjenim uvjetima okoline.
« Zadnja izmjena: 08-04-2011, 19:22:17 od aleksandar_urosevic » Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3070

« Odgovor #50 na: 08-04-2011, 19:13:55 »
0

Nisam govorila o životu prije čovjeka, niti o životu dalje od Adama i Eve, nego baš o Adamu i Evi.

A dokaz za a priornu razliku između njih dvoje po fizičkoj snazi nisu samo arheološke iskopine kostiju prvih ljudi...

Hmmm... Baš Adama i Evu? Ali to ne postoji, taj "baš" trenutak ne postoji, to "vrijeme kreiranja" ne postoji. Ti "prvi ljudi" ne postoje. Stvar se lagano razvijala, od amebe pa naovamo.

Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #51 na: 08-04-2011, 19:16:43 »
0

Uzimajuci u obzir sve receno taj podsticaj bi i trebao biti postepen i takav da izazove postepeno sjedinjavanje zene sa muskim interesovanjimai obrnuto .Da li bi to sjedinjavanje trebalo biti potpuno zapitajte se jer  ako bi bilo tada bi zena postala muskarac.
Evidentirano
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #52 na: 08-04-2011, 19:19:09 »
0

A dokaz za a priornu razliku između njih dvoje po fizičkoj snazi nisu samo arheološke iskopine kostiju prvih ljudi...

Hmmm... Baš Adama i Evu? Ali to ne postoji, taj "baš" trenutak ne postoji, to "vrijeme kreiranja" ne postoji. Ti "prvi ljudi" ne postoje. Stvar se lagano razvijala, od amebe pa naovamo.

Ne bi da ulazim dublje u religijsku problematiku.Zelim da kazem da biblijska prica o Adamu i Evi ima mnogo logickih nesuglasica.O tome sam prilicno diskutirao na krstarici sada nemam volje za to.
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #53 na: 08-04-2011, 19:23:02 »
0

Ja mogu prihvatiti da svi uticemo na sve.Jednom sam i branio taj stav zajedno sa stavom  da ne postoji slobodna volja ali ti uticaji su jako mali i oni ne mogu biti podloga za argumentaciju.Usmjeravanje zene kako sam rekao je bilo milenijumsko i nije bilo plansko.Ako planski usmjerite zenu da obavlja muske poslove onda ce to biti unistenje njenoga ja.Najprirodnija usmjerenja je zena izabrala spontano tokom milenijuma i svako izvjestaceno ,brzo, usmjeravanje moze stvoriti populaciju koja nece moci dostici svoje prirodne potencijale.A sto se tice podvucene recenice u cistoj je kontradikciji sa prethodno iznjetim stavom o velikoj vaznosti proslosti na sadasnje sahovske razlicitosti medju polovima

Joj Aco, zaboravljaš da sam negdje napisala i da je stav o šahu kao nićemu većem od igre imao utjecaja na to da žene do današnjih dana nisu jako zagrizle  acute! Ta činjenica pojašnjava zašto moje dvije izjave nisu u kontradikciji.

A mislim i da se žena sasvim dobro osjeća u ulozi "muškarca" ako voli to što radi. Vidi brojne znanstvenice na područjima prirodnih "muških" znanosti- iz njih izvire sreća, one otkrivaju, pronalaze, objavljuju svoje radove... To što tih radova i otkrića ima manje, uzrokovala je tama prije feminističkog pokreta koji ipak nije bio tako davno.
A sada osobni primjer: ja sam žena. Oduvijek izgledam kao žena, heteroseksualne sam orjentacije i po građi tijela skoro po svemu "tipična žena". Međutim, od malena sam sam jako voljela autiće i kockice, nasuprot lutkicama i Barbikama. Odmalena sam histerično plakala kad bi mi mama oblačila suknjice. Nikad nisam htjela imati dijete. To sve ostalo je u meni i do današnjeg dana, nepromjenjeno, kao i izrazit natjecateljski duh i borbenost. Čak mogu reći da i fizičkom snagom odgovaram slabijem muškarcu, ali ne mogu tvrditi, nakon osnovnjaka nikad se ni sa jednim nisam potukla (no muškarcima je dosta teško srušiti moju ruku, npr.- a sportom se nikad nisam bavila)- no ovaj argument ne smatram jakim jer mislim da sam u tom segmentu prava iznimka.

Stoga, odgovori mi: imaju li geni onda baš toliki utjecaj o kakvom ti govoriš na um žene, ili sam ja možda zapravo muško a da sam sebi slučajno utuvila u glavu drukčije  lol!?  

Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #54 na: 08-04-2011, 19:27:26 »
0

Složit ćeš se s tim da u jednom evolucijskom trenutku prijelaza od majmuna čovjeku (govorimo li o Darwinu) "Adam" i "Eva" ipak jesu postojali? - Jer svuda postoji granica, ispod koje te nijanse promjena označavaju majmuna, a iznad koje one označavaju čovjeka kao zasebnu vrstu za zasebnim karakteristikama.
Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #55 na: 08-04-2011, 19:31:00 »
0

vec sam objasnio da to sto ti prozivljavas nije diskriminacija polova vec diskriminacija vecine . Zena koje su milenijskim odabirom stvorili muska i zenska interesovanja te dale podlogu da se iznimke proglase cudnim.Geni imaju ogromnoga uticaja na um i ponasanje bica .Takav uticaj je ekstremno jak i trenutan.Ponasanje bica u okolini utice na gene ali takav uticaj je slab i spor.
Ti si izuzetak na podrucju interesovanja u odnosu na svoju fizicku gradju.

« Zadnja izmjena: 08-04-2011, 19:44:15 od aleksandar_urosevic » Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #56 na: 08-04-2011, 19:44:23 »
0

Kaj ti onda misliš da su sve one znanstvenice s područja prirodnih znanosti i čak vrlo jake poznate šahistice (a ima ih ne?) u dubini svog bića vrlo isfrustrirane žene zbog toga kaj ne zibaju koljevku svakih godinu dana i ne okreću kuhaču svaki dan!?
 Smiley
« Zadnja izmjena: 08-04-2011, 19:46:34 od LaraCroft » Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #57 na: 08-04-2011, 19:49:41 »
0

Kaj ti onda misliš da su sve one znanstvenice s područja prirodnih znanosti i čak vrlo jake poznate šahistice (a ima ih ne?) u dubini svog bića vrlo isfrustrirane žene zbog toga kaj ne zibaju koljevku cijeli život i ne okreću kuhaču svaki dan!?
 Smiley

Ne mislim to
One mogu biti isfrustrirane slabijim prihvacanjem okoline a ne zato sto se bave onim cim zele.Ostaje da one su izuzetci a izuzetcima treba dozvoliti da postoje.
Vecina ocijenjuje izuzetke a ne muskarci.Vecina zena koje su odabrale svoja zenska interesovanja te je napravilo izuzetkom.Nisu to ucinili muskarci.
« Zadnja izmjena: 08-04-2011, 19:51:33 od aleksandar_urosevic » Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

« Odgovor #58 na: 08-04-2011, 19:54:04 »
0

Ne mislim to
One mogu biti isfrustrirane slabijim prihvacanjem okoline a ne zato sto se bave onim cim zele.Ostaje da one su izuzetci a izuzetcima treba dozvoliti da postoje.

Znanstvenice s područja prirodnih znanosti su danas izuzeci!? Saborske zastupnice također? Wow, to mi je novost...  Huh?  bomb

Osim toga, kako onda tumačiš da ih je sve više  Shocked!?

Majko mila pa treba se otvoriti još jedno Vrapče, sigurno će bit posla  Sarcastic!

A sad bez sarkazma: mislim da ih okolina sasvim dobro prihvaća- i upravo zato mrzim današnje "feministkinje" koje se jadaju da na istom radnom mjestu žena dobiva manju plaću, da muški ne puštaju žene u Sabor samo zato kaj su žene i sl. To ne stoji. To je najveći mit koji postoji. Ja sam puno put nazočila upravo povlaštenom položaju žene među muškarcima. Dobro, tu se radi o pozitivnoj diskriminaciji, ali ono što sam rekla ipak stoji: okolina itekako prihvaća žene u muškim zanimanjima, čak ih smatra "hrabrima", "inteligentnima", i sve predrasude kojima je ljudska zajednica dosada robovala (o snažnoj moći gena itd) ruše se.  Cheesy

« Zadnja izmjena: 08-04-2011, 19:59:20 od LaraCroft » Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
aleksandar_urosevic
Lovac
*

« Odgovor #59 na: 08-04-2011, 20:03:09 »
0

Ne mislim to

Znanstvenice s područja prirodnih znanosti su danas izuzeci!? Saborske zastupnice također? Wow, to mi je novost...  Huh?  bomb

Osim toga, kako onda tumačiš da ih je sve više  Shocked!?

Majko mila pa treba se otvoriti još jedno Vrapče, sigurno će bit posla  Sarcastic!

A sad bez sarkazma: mislim da ih okolina sasvim dobro prihvaća- i upravo zato mrzim današnje "feministkinje" koje se jadaju da na istom radnom mjestu žena dobiva manju plaću, da muški ne puštaju žene u Sabor samo zato kaj su žene i sl. To ne stoji. To je najveći mit koji postoji. Ja sam puno put nazočila upravo povlaštenom položaju žene među muškarcima. Dobro, tu se radi o pozitivnoj diskriminaciji, ali ono što sam rekla ipak stoji: okolina itekako prihvaća žene u muškim zanimanjima, čak ih smatra "hrabrima", "inteligentnima", i sve predrasude kojima je ljudska zajednica dosada robovala (o snažnoj moći gena itd) ruše se.  Cheesy

Mislio sam na izuzetke sahistkinje.Za izuzetke znanstvenice moralo bi se argumentovati.
Okolina ih prihvaca bolje nego prije.Da li je dovoljno dobro ovisi od niza faktora(npr mjesto u kojem se nalaze).Pozitivno je da se tolerancija prema izuzetcima povecava s vremenom.
Ne postoji pozitivna diskriminacija samo diskriminacija jedne i li vise strana u odnosu na drugu ili druge strane.
« Zadnja izmjena: 08-04-2011, 20:05:40 od aleksandar_urosevic » Evidentirano
 Str: 1 2 3 [4] 5 6
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!