Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
12-12-2019, 13:29:38 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 239
  Ispis  
Autor Tema: Šahovske fotke  (Posjeta: 980850 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #270 na: 09-04-2011, 21:13:58 »
+1

Suviše važan a da ga ne spomenemo - češki prekrasni Karlovy Vary (Karlsbad)
Od sve ove (brkate) gospode 1907. godine perjanicu je ponio Rubinstein (15 iz 20) ispred Maroczyja (14,5)

Gullivere, mislim da do Drugog Svjetskog rata bio Karlsbad, a poslije Karlovy Vary. Breslau - kasnije Wroclav. Slab sam u povijesti ta granica se stalno cimala amo-tamo.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #271 na: 09-04-2011, 21:24:47 »
+1

Bled je naravno važna točka na svjetskoj šahovskoj mapi. Aljehin ga je 1931. počastio posjetom, poharao ga poput vihora i odnio prvo mjesto sa čak 20,5 bodova, daleko pred Bogoljubovom (15) i Nimcoviča (14). Aaron je nakon turnira izjavio: "Aljehin se igrao s nama kao s malom djecom!"

Pero,nisam do sada znao da je Pepi Rukavina,Moj učitelj,pobijedio ovdje 1980, to sam sad slučajno otkrio razgledavajući turnirske anale! (a kasnije su tu pobjeđivali i Nikolac,Cebalo,Kožul...)

Breslau ilitiga današnji Wroclaw je u Poljskoj (bivša njemačka Šlezija; zapravo je jedan dio pokrajine Schlezwig-Holstein ostao Njemačkoj nakon 2.s.rata,a drugi je išao Poljskoj), i nema veze s Karlovim Varima u današnjoj Češkoj (Pero,natrag u klupe pa zemljopis u ruke! Wink Cheesy good2)

* bled31.jpg (65.08 kB, 809x465 - (učitavanja: 727 ).)
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #272 na: 09-04-2011, 21:37:06 »
+1

Gulliver nismo se razumili? Gdje je živio Anderssen, a započeo Tarasch. Nisam znao da su Poljaci. Gdje je rođen  i gdje je živio Lasker, a danas?  Zašto se knjiga Zove Karlsbad 1929.  (onu od 1911. uredio je Vidmar!)

Ovih godina objavljena je jedna knjiga poznatog autora gdje Spominje Lenjingrad 1909., Slično s Wroclawom...

Na turniru u Bledu nedostaje Rubinstein. S njim se pregovaralo dugo i do posljednjeg trenutka. Znalo se dugo za njegovu bolest, al je bio jako korektan na turnirima. Očito je u to vrijeme bolest uznapredovala. Mislim da se 1933. oprostio od turnirskog šaha i poslije završio u staračkom domu - sanatoriju (a ne ludnici)?
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #273 na: 09-04-2011, 21:48:14 »
0

Gulliver nismo se razumili? Gdje je živio Anderssen, a započeo Tarasch. Nisam znao da su Poljaci. Gdje je rođen  i gdje je živio Lasker, a danas?  Zašto se knjiga Zove Karlsbad 1929.  (onu od 1911. uredio je Vidmar!)

Ma je,očito smo se krivo shvatili,probat ću dodatno pojasniti (ako se u kojem detalju varam,neka me tko korigira): Breslau JEST drevni NJEMAČKI grad i navedeni velikani su živjeli u njemu kao njemački građani, ali je nakon 2.svjetskog rata i vrlo poznatog njemačkog općeg derneka,naročito po Poljskoj, pripao POLJSKOJ u ime ratnih reparacija i dano mu je ime Wroclaw, u relativnoj blizini njemačke granice. A možda si ti mislio na Krakow, tada je nesporazum, jer prelijepi Krakow je oduvijek povijesni POLJSKI grad,te je čak bio u jednom dijelu povijesti i glavni grad Poljske...

Danijele,chesspect za partiju, Pero prebaci se na benoni jer tamo te čeka Capa i Janowsky, stavio ga Danijel...
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #274 na: 09-04-2011, 22:14:16 »
+1

Gullivere, čekam još partiju Tartakowr-Janowsky. Mew York, 1924.

Ma mislio sam stav gdje se igra turnir da se gleda ono vrijeme, a ne s današnje pozicije. Primjera je bezbroj: Slavko Petrović u svojoj seriji Veliki majstori šaha, Marović, Peleh

Turnir u Abbaziji igran je 1912. u Austro-Ugarskoj, a ne Hrvatskoj. Turnir u Karlsbadu je malo teži slučaj. Turniri 1907. i 1911. održani su u Austrougarskoj, turnir 1929. neznam valjda Češkoj (vječiti gradonačelnik Tiz je bio Njemac i on je organizirao te turnire).
Breslau je mislim bio u njemačkoj kojeg su izgubili poslije. (Čak se i u bazi partija ti nazivi ispravno navode.)

Pretpošle godine objavljena je knjiga kod nas gdje se navodi da je Lasker rođen u Berlinu, a zapravo u umanjenici Berlina, poslije 2.svj. rata u Poljskoj.
Flohr je rođen u Češkoj, al je taj dio poslije 2.svj. rata pripao Sovjetskom Savezu.
Rubinstein je rođeni u Rusiji, a poslije priznanja Poljske igrao za Poljsku...

Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #275 na: 09-04-2011, 22:25:51 »
0

Eh sad si me baš zaintrigirao što se tiče Karlovih Vari, tj.Karlsbad pa sam čak prošetao internetom da probam dokučit činjenice npr.zašto je grad poznat u dvije jezične varijante i koja je "prava",pa sam otprilike ovako "ubrao" stvar (probat ću ukratko): grad je smješten na samom sjeverozapadnom rubu današnje Češke,u pokrajini Bohemiji, u takozvanim Sudetima,u kojima povijesno živi većinski njemački puk,što je postao problem kad se raspala Austro-Ugarska. Kažem,neću duljit previše s detaljima, uglavnom tada je grad,(moglo bi se reći protiv volje građana,bez konsenzusa i definitivno ne bez problema) pripojen Češkoj (no i dalje je postojala dvojezičnost,što mi je nekako familijarno jer je npr.slično danas u našoj Istri),prije pak 2.Svjetskog rata Hitler ga je pak,naglašavajući njemačku većinu(tj.koristeći to kao izgovor za skoru okupaciju Čehoslovačke) opet pripojio Njamačkoj,također ne baš nježno...
Toliko o povijesti, a što se tiče svih mogućih blagodati koje grad nudi, moram li ići dalje od njegovog čuvenog piva? Nadam se da ćemo se Pero tamo jednog dana nalit dobre pivčine, pa Čehinje pod ruke i zaboravit sve brige!
Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #276 na: 09-04-2011, 22:32:27 »
+1

Gullivere, to je to, što se tiče Karlsbada. Nisam bio u Češkoj, al sam bio u Slovačkoj više puta u Košicama kod Plachetke. I tamo je to famozno pivo, pivnice s kriglama - al se nekad dobro živilo i pilo (i bilo mlađe)
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #277 na: 09-04-2011, 22:36:02 »
+1

Gullivere, čekam još partiju Tartakowr-Janowsky. Mew York, 1924.

Ma mislio sam stav gdje se igra turnir da se gleda ono vrijeme, a ne s današnje pozicije. Primjera je bezbroj: Slavko Petrović u svojoj seriji Veliki majstori šaha, Marović, Peleh

Turnir u Abbaziji igran je 1912. u Austro-Ugarskoj, a ne Hrvatskoj. Turnir u Karlsbadu je malo teži slučaj. Turniri 1907. i 1911. održani su u Austrougarskoj, turnir 1929. neznam valjda Češkoj (vječiti gradonačelnik Tiz je bio Njemac i on je organizirao te turnire).
Breslau je mislim bio u njemačkoj kojeg su izgubili poslije. (Čak se i u bazi partija ti nazivi ispravno navode.)

Pretpošle godine objavljena je knjiga kod nas gdje se navodi da je Lasker rođen u Berlinu, a zapravo u umanjenici Berlina, poslije 2.svj. rata u Poljskoj.
Flohr je rođen u Češkoj, al je taj dio poslije 2.svj. rata pripao Sovjetskom Savezu.
Rubinstein je rođeni u Rusiji, a poslije priznanja Poljske igrao za Poljsku...

Svakako si u pravu - tvoje zaključivanje je sasvim ispravno i slažem se s njima!
Međutim moj napis i zaključci moraš priznat NISU kontradiktorni tvojima, a moje malo istraživanje o Karlsbadu pomoglo mi je pak da shvatim kako nećemo pogriješiti da ga nazovemo ovako ili onako,iz povijesnih (više-manje dvojezičnih) razloga,ali to je uglavnom čista semantika.
Ponavljam,sve rečeno s tvoje strane stoji i suglasan sam - i ja tako postupam tj.uvijek idem za povijesnim originalom.
Na kraju krajeva spomenuo sam bio samo Karlove Vare a kao što smo zaključili ispravna su mu OBA naziva tj.Karlsbad i Karlovi Vary.
Također ću npr.uvijek reći da je npr. Anderssenbio iz Breslaua (i eventualno dodat - današnji Wroczlaw).
« Zadnja izmjena: 09-04-2011, 22:37:53 od Gulliver » Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #278 na: 09-04-2011, 22:45:22 »
+1

Ova posljenja rečenica mi se sviđa, jer obogaćuje tekst. Uzeo sam Retija da malo vidim, kad ono još jedan problem Marijanske Lazny.

Ovo mi je zanimljivo jer nisam znao štošta o jednom od najvećih turnira u povijesti (Karlsbad).
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #279 na: 09-04-2011, 22:46:34 »
+1

Gullivere, to je to, što se tiče Karlsbada. Nisam bio u Češkoj, al sam bio u Slovačkoj više puta u Košicama kod Plachetke. I tamo je to famozno pivo, pivnice s kriglama - al se nekad dobro živilo i pilo (i bilo mlađe)

Plachetka mi je ponat po jednoj partiji,i to minijaturi ako se ne varam, sa Zin-om (ili je to ipak lumen-matematičar Nunn? nisam siguran...).Čak nisam siguran tko je tu dobio,čini mi se njegov protivnik i priskrbio Plačetki negativan publicitet?!

A Slovačka-eh da...bio sam tamo 1995,u Prievidzi i dvorcu Bojnice, neću nikad zaboravit kakvim su nas doručkom ponudili tek što smo oči otvorili! Do vrha puna čaša od  rakije koja prži rupu na čarapama! A ni piva im jasno nije mrska...
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #280 na: 09-04-2011, 22:48:05 »
+1

Ova posljenja rečenica mi se sviđa, jer obogaćuje tekst. Uzeo sam Retija da malo vidim, kad ono još jedan problem Marijanske Lazny.

Ovo mi je zanimljivo jer nisam znao štošta o jednom od najvećih turnira u povijesti (Karlsbad).

Ehh,tek smo nekako savladali problem Karlsbada a sad već imamo Marianske Lazny tj. Marienbad... drinks hmm
Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #281 na: 09-04-2011, 22:54:18 »
+1

Gullivere, ta partija se nalazi u mnogim knjigama minijatura. Zin je bio jako dobar igrač (mislim) iz DDR.

Nuun nije mogo biti jer je bio klinac. Nevidim ga da igra šah, znam da se bavi problemskim šahom. Znaš li što o njegovoj matematičkoj karijer? No i oni imaju mladog Nuuna u Slovačkoj ili Češkoj?
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3997

« Odgovor #282 na: 09-04-2011, 22:57:40 »
+2

Čitajući prepisku između vas dvojice ne mogu,a ne parafrazirati rečenicu mog imenjaka Željka Pervana iz sinkronizacije miksa "Ime ruže" i "Jamesa Bonda" : "Vas dvojica ste prave sveske!"  Grin
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #283 na: 09-04-2011, 23:00:53 »
+1

Schlehter, daj ubaci partiju Tartakower-Janowsky, New York, 1924. u Benoni!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #284 na: 09-04-2011, 23:10:37 »
+1

Čitajući prepisku između vas dvojice ne mogu,a ne parafrazirati rečenicu mog imenjaka Željka Pervana iz sinkronizacije miksa "Ime ruže" i "Jamesa Bonda" : "Vas dvojica ste prave sveske!"  Grin

Schlechteru, bravo za tvoju novootvorenu temu,siguran sam da će se Pero rado dogovorit s tobom po principu: "Ti meni ubaci partiju,a ja ću tebi dodat štogod interesantno na temu Schlechtera (siguran sam da itekako ima što!)
Evidentirano

Osho
 Str: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 239
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!