Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
13-12-2019, 05:02:57 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 239
  Ispis  
Autor Tema: Šahovske fotke  (Posjeta: 981165 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #495 na: 14-04-2011, 12:28:24 »
+2

Naravno ovdje izuzimamo Steinitza i Euwea! (još jedan plus za Euwea).

Meni je Euwe jedan od omiljenih igrača. Ne zamjerajte Lady Croftovoj njezino "mrtvo puhalo".  mocking

Ona je mlada i ne poznaje dovoljno povijest igre i likove iz ovih fantastičnih priča. Također ima svoje formirano mišljenje i stavove koje je spremna odlučno i čvrsto braniti. To je njezin karakter.   aggressive A inače je OK ...  playboy

Vjerovao ili ne,ono moje "mrtvo puhalo" nije upućeno nikom konkretno već kao kritika "opće prakse" prema često uvriježenoj percepciji Euwea kao takvog (onih koji razvidno ne poznaju i ne trude se da spoznaju sve finese njegove igre). Svakako sam izraz - koji je možda sasvim slučajno Larin - pohranio negdje u potsvijesti pa ga uz Euwe-ovu partiju iznio na svjetlo dana...
Tema o Aljehinu koju si načeo je - tipično za tvoje teme - intrigantna i zanimljiva "hrana za razmišljanje" i motivira na daljnje istraživanje i . Trenutno se spremam na kraće otsustvo od par sati pa ću se zabaviti njome u povratku; a u međuvremenu siguran sam da će Pero imat štogod zanimljivo dodat na nju!
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #496 na: 14-04-2011, 12:40:52 »
+2

VSadek, čitao samo tome dosta, al mi nije štošta jasno. Možda je mišljenje V. Vukovića najmredavnije izneseno u knjizi Od Steinitza do Botvinika. Zašto Vukovića, zato što je imao samoizolaciju tokom rata!, pa on taj problem poznaje bolje nego drugi!

Uglavnom ništa se ne može gledati s današnjeg kuta gledanja, a da se neprenesemo u ono vrijeme. Što bi onda rekli za Ivu Andrića.

Da ostanemo u šahu, tada naš mladi velikan Braslav Rabar igrao je te turnire u Njemačkoj!! Znaš li da je proveo godinu dana u zatvoru 1943. (vjerojatno ga je spašavao šahovski velikan Mirko Magdić, koji je i sam ostao bez glave 1943.!)

Kotov je uljepšavao biografiju Aljehina, što je razumljivo.
Tarta i drugi su 1945.? pokrenuo inicijativu da se Aljehinu oduzme titula! (jasno u šahu to ne ide bez borbe)
Što se tiče Keresa stvar je jasnija, Estonija je bila okupirana, a on je igrao šah. Problem je bio što se nije uklapao u Sovjetsko osvajanje titule s provjerenim čovjekom Patrijarhom (što je razumljivo za totalitarni režim u Sovjetskom Savezu).

Svi totalitarni režimi u Europi: nacizam, fašizam, boljševizam, socijalizam su danas doživjeli osudu, a ne nikako onda s humane strane (kod nas se o tome uglavnom ne zna).

Da li bi trebalo suditi: Botviniku, Smislovu, Kotovu, Bronsteinu... samo što su živjeli u totalitarnim režimima? Da li treba suditi našim velikanima: Vidmaru, Gligoriću, Ljubojeviću, Udovčiću...

Što se tiče Aljehina, ipak je malo pretjerao (a bio je punoljetan), i zbog toga je snosio posljedice. Bitno je ostati čovjek uvijek bez obzira na društveno uređenje. Kao što vidiš i u današnjoj demokraciji u Hrvatskoj - da li možeš među političarima nabrojiti i jednog da kažeš da je bio pozitivan u životu.

Kod Aljehina ipak ima olakotna okolnost što potječe iz plemstva, koje je desetkovano u Rusiji. On je preziro boljševizam, a spas je vidio u drugoj strani koja se isto ponaša!

Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #497 na: 14-04-2011, 12:41:20 »
+1

...a do tada još malo šahovske povijesti: Kemeri 1937.

* cn3748_kemeri.jpg (101.7 kB, 770x468 - (učitavanja: 573 ).)
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #498 na: 14-04-2011, 13:03:58 »
+2

Meni je Euwe jedan od omiljenih igrača. Ne zamjerajte Lady Croftovoj njezino "mrtvo puhalo".  mocking

Ona je mlada i ne poznaje dovoljno povijest igre i likove iz ovih fantastičnih priča. Također ima svoje formirano mišljenje i stavove koje je spremna odlučno i čvrsto braniti. To je njezin karakter.   aggressive A inače je OK ...  playboy
[/quote]

Vjerovao ili ne,ono moje "mrtvo puhalo" nije upućeno nikom konkretno već kao kritika "opće prakse" prema često uvriježenoj percepciji Euwea kao takvog (onih koji razvidno ne poznaju i ne trude se da spoznaju sve finese njegove igre). Svakako sam izraz - koji je možda sasvim slučajno Larin - pohranio negdje u potsvijesti pa ga uz Euwe-ovu partiju iznio na svjetlo dana...
Tema o Aljehinu koju si načeo je - tipično za tvoje teme - intrigantna i zanimljiva "hrana za razmišljanje" i motivira na daljnje istraživanje i . Trenutno se spremam na kraće otsustvo od par sati pa ću se zabaviti njome u povratku; a u međuvremenu siguran sam da će Pero imat štogod zanimljivo dodat na nju!
[/quote]

Kad smo kod Euwea treba napomenuti da mu nije bilo lako za vrijeme 2. Svjetskog rata, ponio se dostojanstveno i u principu nije igrao. To je bio njegov izbor (mislim da i on spada u skupinu šahista nesovjetskih Židova). Zato još jedna pohvala za Maxa! i pobjedu razuma i humanosti nad beskonačnom ljudskom glupošću!

Tema je škakljiva i nije za forum. Na toj slici Kemeri ima i budućih SS djelatnika! Što se tice Larice, sve joj je oprošteno jer ona je tek na Forumu čula za Euwea!

Mislim da je Euwe zaslužio partiju.   Molim Partiju Euwe-Rubinštein (mislim u Moravskoj Ostravi, 1923.)
« Zadnja izmjena: 14-04-2011, 13:31:27 od perovk » Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11581

« Odgovor #499 na: 14-04-2011, 13:36:00 »
+2

Turnir u Kemeri, Estonija, 1937. ...

[Site "Kemeri"]
[Date "1937"]
[Round "8"]
[White "Aljehin, Aleksandar"]
[Black "Reshevsky, Samuel Herman"]
[Result "1-0"]
[ECO "B05"]
[PlyCount "71"]
[EventType "tourn"]
[EventRounds "17"]
[EventCountry "LAT"]

1. e4 Nf6 2. e5 Nd5 3. d4 d6 4. Nf3 Bg4 5. c4 Nb6 6. Be2 dxe5 7. Nxe5 Bxe2 8.
 Qxe2 Qxd4 9. O-O N8d7 10. Nxd7 Nxd7 11. Nc3 c6 12. Be3 Qe5 13. Rad1 e6 14. Qf3
 O-O-O 15. Bxa7 Qa5 16. Bd4 Qf5 17. Qg3 e5 18. Be3 Bb4 19. Na4 Ba5 20. f4 Bc7
 21. b3 f6 22. fxe5 Qe6 23. h3 Rhg8 24. Bd4 Nxe5 25. Qc3 Nd7 26. c5 Rge8 27. b4
 Nb8 28. Nb6+ Bxb6 29. cxb6 Qxa2 30. Qg3 Rd7 31. Bc5 Qf7 32. Ra1 Qg6 33. Qh2 Re5
 34. Ra8 Rd2 35. Rxb8+ Kxb8 36. Qxe5+ {1-0}
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #500 na: 14-04-2011, 14:17:16 »
+2

Turnir u Kemeri, Estonija, 1937. ...

Prvo mjesto su dijelila trojica sudionika: Samuel Reshevsky, Vladimirs Petrovs i Salo Flohr ispred Aljehina i Keresa koji su dijelili drugo mjesto.

[Site "Kemeri"]
[Date "1937"]
[Round "9"]
[White "Petrovs, Vladimirs"]
[Black "Fine, Reuben"]
[Result "1-0"]
[ECO "B03"]
[PlyCount "79"]
[EventType "tourn"]
[EventRounds "17"]
[EventCountry "LAT"]

1. e4 Nf6 2. e5 Nd5 3. d4 d6 4. c4 Nb6 5. f4 dxe5 6. fxe5 Nc6 7. Be3 Bf5 8. Nc3
 e6 9. Nf3 Nb4 10. Rc1 c5 11. Be2 Be7 12. O-O O-O 13. a3 cxd4 14. Nxd4 Nc6 15.
 Nxf5 exf5 16. Rxf5 g6 17. Rf1 Bg5 18. Bc5 Re8 19. Qxd8 Raxd8 20. Rcd1 Rd2 21.
 Rxd2 Bxd2 22. Bd6 Bxc3 23. bxc3 Nxe5 24. c5 Nd5 25. Rc1 Re6 26. Bf1 a6 27. Rb1
 b5 28. cxb6 Rxd6 29. b7 Nc6 30. c4 Ne3 31. Rb6 Rd1 32. Kf2 Rxf1+ 33. Kxe3 Nb8
 34. Rd6 Re1+ 35. Kd4 Kf8 36. Rd8+ Re8 37. Rc8 Ke7 38. Kd5 Rd8+ 39. Rxd8 Kxd8
 40. Kd6 {1-0}
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #501 na: 14-04-2011, 14:24:18 »
+2

Max rulez!  Cool

[Site "Moravská Ostrava"]
[Date "1923"]
[Round "9"]
[White "Euwe, Max"]
[Black "Rubinstein, Akiba"]
[Result "1-0"]
[ECO "D05"]
[PlyCount "71"]
[EventType "tourn"]
[EventRounds "13"]
[EventCountry "CSR"]

1. Nf3 d5 2. d4 Nf6 3. e3 e6 4. Bd3 c5 5. b3 Nc6 6. O-O Bd6 7. Bb2 O-O 8. a3 b6
 9. Ne5 Bb7 10. Nd2 Qe7 11. f4 Rfd8 12. Rf3 Ne4 13. Rh3 f5 14. Bxe4 dxe4 15. Qh5
 Bxe5 16. Qxh7+ Kf7 17. fxe5 Rh8 18. Qxh8 Rxh8 19. Rxh8 Ba6 20. Nf1 Qd7 21. Rd1
 Nxe5 22. d5 Ng4 23. dxe6+ Qxe6 24. Rhd8 Bb5 25. c4 Be8 26. R1d5 f4 27. h3 fxe3
 28. Ng3 e2 29. Nxe2 Ne3 30. Rg5 g6 31. Nf4 Qe7 32. Rxg6 Nf5 33. Rf6+ Kg8 34.
 Rxe8+ Qxe8 35. Rxf5 e3 36. Re5 {1-0}
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #502 na: 14-04-2011, 15:18:39 »
+2

Jedna od antologijskih partija šahovske povijesti! Malo uvoda Rubinštein iako je prešao svoje najbolje godine još uvijek je bio jak (pobjednik Beča 1922.!) i Euwe golobradi mladić kojim obećava!

Igrana je jedna hibridna varijanta Zukortetovog otvaranja i Igre daminog pješaka. Ova varijanta je dobila ime po Rubinšteinu koji ju je najčešće igrao (s bijelim figurama) i bio najbolji poznavatelj u povijesti šaha. I gle drskosti mladog Maxa koji igra protiv velikog Akibe njegovu varijantu! Euwe i strateški i taktički nadvisuje Akibu i stvara antologijsku partiju.

Pogledajte malo potez bijelog a3!! (Akibin patent) s njim se spriječava manevar crnog cd4 uz La3 i promjenu crnog lovca! Kasnije sve ide s muzikom.

Molim partiju Euwe-Aljehin, Haag, 1927. meč, 8. partija    staviti u Benoni.
« Zadnja izmjena: 14-04-2011, 15:20:25 od perovk » Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #503 na: 14-04-2011, 15:50:41 »
+1

Slika iz Munchena 1941. Rabar sdesna drugi stoji. Poslije Trnčina 1942. uhapšen... i ne igra do 1945.

* Munchen 1941..jpg (77.81 kB, 802x454 - (učitavanja: 561 ).)
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #504 na: 14-04-2011, 16:47:43 »
+2

Svi totalitarni režimi u Europi: nacizam, fašizam, boljševizam, socijalizam su danas doživjeli osudu, a ne nikako onda s humane strane (kod nas se o tome uglavnom ne zna).
...................................
 Kao što vidiš i u današnjoj demokraciji u Hrvatskoj ...

Bravo na inrigantnoj temi, vsadek, Pero je majstorski dočekao tvoj sjajan nabačaj i nazabijao se krasnih golova posred gola i kroz noge vrataru. Po mom slobodnom viđenju, pri par detalja (u citiranom tekstu) upucao je,bar djelimice,ipak samo "stativu".
Šah,naš kredo i "spiritus movens" foruma,kao što je Pero lijepo u suštini (mada drugim riječima)poentirao,(Pero,tvoje zdravo rezoniranje o sudbini spomenutih majstora me oduševljava!) je.koliko god prekrasna razbibriga/sport/umjetnost/znanost itd bio (u ovakvom ili onakvom omjeru,već prema osobnoj perspektivi),ipak neraskidivo vezan za praktični život i svime dobrim i lošim što on nosi, pa tako i s politikom kao njegovom "crnom rupom" ,ergo ne može egzistirati odvojen od stvarnosti u apsolutnom izoliranom blaženom vakuumu.
A propos četiri citirana "izma"; Kod prva dva,kao i kod trećespomenutog (boljševizma,koji je,naročito za Staljinove strahovlade,bio zloćudna i deformirana devijacija izvorne ideje socijalizma,onako kako su je,na račun pauperiziranog i indoktriniranog puka shvaćali "nedodirljivi"), u nikoga dobronamjernog nema niti može biti ovdje ne može postojati sumnja o malicioznosti teorije i prakse rečenih doktrina (kod treće se u priličnoj mjeri rsdi o tragičnom raskoraku proklamiranog,"na papiru" i praktičnog).
Kod posljednjeg  pak "izma" stvari stoje ponešto kompleksnije. Socijalizam, kao pandan kapitalizmu, je svakako i sam imao (i ima) svojih "crnih rupa", što pak nije zasluga same ideje njegovog postojanja,već uglavnom njegovoj praksi koja je otišla šumskim stranputicama. No,tu je problem nešto sasvim drugo! Malo objektivne analize pokazati će nam da dotični u svom doslovnom i istinskom obliku, onako kako je proklamiran kod Marxa (iskreno sam uvjeren da sasvim sigurno M.nije zamišljao izlaz socijalizma/komunizma na scenu onako kako je on zaživio u praksi, nije valjda računao s ćudljivom i pohlepnom ljudskom prirodom dok je sanjao o - parafraziram - lokomotivi radnih ljudi koji će vući cijelo čovječanstvo prema suncu prosperiteta) nije u praktičnom životu nigdje istinski zaživio,uprkos uglavnom nasilnim pokušajima u tom cilju  (ali i nekim iskreno benevolentnim,poput npr.eksperimentalnog uvođenja kibuca u Izraelu - taj eksperiment je pokazao izuzetne rezultate u praksi no propao je uslijed vanjskih političkih faktora - očito je nekom vrlo stalo da se ne pročuje o njegovom uspjehu!).
Uvedimo sad u igru i posljednjeg "igrača",taj posljednji, nespomeuti "izam", kapitalizam, u čijim "blagodatima" uživamo i dan-danas! Sjetimo se Pero, ropstva, prvobitne akumulacije kapitala, imperijalističke pomamne utrke (što su sve bili "triggeri" za pojavu Marxa, sjetimo se Dickensovog "Olivera Twista", Zolinog "Germinala","Bjesova" Dostojevskog!) - istini za volju ne moramo se štoviše ni "sjećati",bacimo samo malo pogled na današnji svijet: imperijalizam je još tu oko nas,samo što sad ima nasmijano lice Santa Clausa iz reklama moderne industrije smeća poput CocaCole i McDonaldsa... tu su "divote" dužničkog ropstva, neoliberalizma... (dozvolite mi srčanu preporuku izvrsne kritike neoliberalizma od sjajne Naomi Klein "Doktrina Šoka"; govoreći pak o dubini životne bijede rudara 19.stoljeća naći ćete je, uz predivne opise i unutarnji Vincentov monolog u nezaboravnoj biografiji jedinstvenog Van Gogha od fenomenalnog Irvinga Stonea "Žudnja za životom"...također preporuka od sveg srca iz sijaset razloga!).
Prethodnom ću još samo pridodati još malo "hrane za razmišljanje": je li puka slučajnost što se "bauk" socijalizma tj.mnogih njegovih elemenata (zdravstvo,školstvo,mirovinsko osiguranje itd itd) udružio s "mekim" kapitalizmom (ako takvog ima) u današnjim skandinavskim zemljama, kako bi dalo po općoj ocjeni dosad najsretniju simbiozu suživota "onog najboljeg iz oba svijeta"?
Pero,kao što dobro znaš,demokracija je grčka složenica sa značenjem "vlast naroda". Ono što se obično prešućuje kad se spominje ta od uporabe već ofucana riječ,jest povijesna činjenica da su u staroj Grčkoj ROBOVI činili većinu naroda, a oni - Grci nisu po tom pitanju bili ništa tolerantniji od bilo kojeg drugog robovlasničkog društva u povijesti - NISU imali nikakvo pravo glasa,štoviše jedva da su uopće smatrani ljudima...zaključak slijedi sam po sebi - mi doista i živimo u demokraciji - po grčkom modelu! Pitajmo tolike nezaposlene i osiromašene Hrvate znaju li tko je u staroj "demokratskoj" Grčkoj imao pravo glasa a tko nije i tko je vedrio i oblačio?! To im nisu rekli oni koji - u NJIHOVO ime - lamentiraju o demokraciji (a la Republic of Coruptia!),veselo ih (iz navike) muzu i službeno ih tetoše i tješe bit će bolje a neslužbeno im se smiju u (ljuti) brk ,usput se rugajući zdravom razumu i praveći od ove lijepe zemlje ruglo i sprd svijeta...
Uhh,baš sam se raspisao i otišao malo off-topic sa šahovskih fotki, ispao od ovog kružok no tema je rekoh intrigantna...

« Zadnja izmjena: 14-04-2011, 17:56:22 od Gulliver » Evidentirano

Osho
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #505 na: 14-04-2011, 17:50:22 »
+1

Pero, hvala za ovu sliku iz Muenchena. Prvi put je vidim. Ako se ne varam, Aljehin sjedi za stolom (nama lijevo) ... a ovaj lik ravno, pored lampe mi vuče na herr Flicka!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #506 na: 14-04-2011, 18:01:56 »
0

Pero, hvala za ovu sliku iz Muenchena. Prvi put je vidim. Ako se ne varam, Aljehin sjedi za stolom (nama lijevo) ... a ovaj lik ravno, pored lampe mi vuče na herr Flicka!

hahahahaaaaaa....vsadek, game,set,match!! Cheesy biggrin Cheesy Wink Grin lol rofl2
Samo im fali Helga!  .....   You may kiss me now,Helga!!  Air Kiss Give RoseGrin biggrin Air Kiss
Evidentirano

Osho
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #507 na: 14-04-2011, 18:03:25 »
+1

Pero, Gulliver ... hvala vam što ste podijelili svoja razmišljanja o ovoj, doista, provokativnoj temi.  hi
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #508 na: 14-04-2011, 18:07:07 »
0

Pero, Gulliver ... hvala vam što ste podijelili svoja razmišljanja o ovoj, doista, provokativnoj temi.  hi
You're welcome,vsadek, uvijek na usluzi! playboy hi Wink Cheesy
HVALA I TEBI ! hi Tongue
« Zadnja izmjena: 14-04-2011, 18:23:25 od Gulliver » Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #509 na: 14-04-2011, 18:10:43 »
+1

Da, to je Born Nielsen odličan Skandinavac  (tukao Aljehina). Na slici nema nitko osim šahista!!

Na slici Rabar i Stoltz pobjednik turnira...

* Rabar - Stoltz 1941..jpg (67.81 kB, 769x559 - (učitavanja: 561 ).)
Evidentirano
 Str: 1 ... 32 33 [34] 35 36 ... 239
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!