Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
18-01-2020, 11:28:22 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 239
  Ispis  
Autor Tema: Šahovske fotke  (Posjeta: 1001327 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #1065 na: 03-05-2011, 10:21:04 »
+1

Fischer i Euwe igraju meč od 2 partije u Manhattan Chess Club-u, 1957.

Gullivere, očito ne pratiš ili i tebe muči kao i mene...

Ove dvije slike Euwea i Cape sam objavio nekidan...

A čini se Pero,da je i mene počelo trest... Wacko2 blush Dash1  jbg...
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #1066 na: 03-05-2011, 10:27:14 »
+2

Gullivere, i ovu partiju Fischera sam nekidan objavio zajeno sa partijom Rosseli - Rubinštein, Baden, 1925.!
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #1067 na: 03-05-2011, 10:37:26 »
+3

Partija s velikog turnira u Amsterdamu 1950. Euwe-Stalberg, koja je drugim redom poteza nastala kao varijanta Tartakowera u Daminom gambitu.
Prava turnirska, borbena partija, na kraju je Max spašavao remi kao pravi rutiner...

Predivnu knjigu o ovom turniru (sve partije opširno komentirane) objavio je Pirc u Zagrebu, odmah poslije turnira!
Također sličnu knjigu Međuzonski 1948. samo s kvalitetnijim partijama objavio je Pirc također u Zagrebu!

Nažalost, imao sam te knjige, al danas više ni!

Druga partija između Stalberga i Nimcoviča je zaista briljancija...  no Nimcovič je već bio izvan turnirskih arena...

Također Stalberg je uspješno igrao u mečevima protiv Keresa i Finea...

Iako več ostariji na turniru kandidata tuče Bronšteina (pobjednika) u spektakularnoj partiji, a Smislova nadigrava strateški...
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #1068 na: 03-05-2011, 10:46:35 »
+2

Red je i da Maroczyja dostojno predstavimo, npr. s ovom prekrasnom minicom protiv Vidmara, i to u Ljubljani,na Vidmarovom domaćem terenu!
[Event "Ljubljana"]
[Site "Ljubljana"]
[Date "1923.??.??"]
[EventDate "?"]
[Round "?"]
[Result "1-0"]
[White "Geza Maroczy"]
[Black "Milan Vidmar"]
[ECO "C55"]
[WhiteElo "?"]
[BlackElo "?"]
[PlyCount "33"]

1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bc4 Nf6 4.d4 exd4 5.O-O Bc5 6.e5 d5 7.exf6
dxc4 8.Re1+ Be6 9.Ng5 Qd5 10.Nc3 Qf5 11.Nce4 Bf8 12.Nxf7 Kxf7
13.Ng5+ Kg8 14.g4 Qxf6 15.Rxe6 Qd8 16.Qf3 Qd7 17.Re7 1-0

Impresivna minijatura...i malo satisfakcije velikom Gezi na našem forumu nakon onih brodoloma protiv Euwea...

Gullivere, mislim da je ovo slobodna partija, jedna od mnogih koja su ova dvojica odigrali između sebe...  Vidio sam je u posljednje vrijem u nekim ruskim minijaturama, a možda i Maričevim?!

Sjajna partijica!!
Evidentirano
perovk
Kralj
*

« Odgovor #1069 na: 03-05-2011, 11:27:24 »
+2

Lutajući netom naletih i na ovu veliku fotku Maroczyja, nepoznatog datuma i mjesta nastanka. Čini se da se radi o kakvoj slobodnoj klubskoj demonstraciji.
Pero,sviđaju li ti se figure?

Da, izgleda da se radi o manjoj simultanci. Mogla je biti odigrana u SAD, Engleskoj i Nizozemskoj. Prva i zadnja inačica otpadaju, pa je izgleda igrano u Engleskoj - i po atmosferi anglosaksonskoj...

Figure su Stounton!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1070 na: 03-05-2011, 12:03:00 »
+1

Gullivere, i ovu partiju Fischera sam nekidan objavio zajeno sa partijom Rosseli - Rubinštein, Baden, 1925.!

Eeeeeh, onda me stvarno dobro "puca"... al nemoj reć da si stavio i sliku - ako sam već u--o šefa,bar nisam i stanicu!  Grin
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1071 na: 03-05-2011, 12:20:30 »
+1

Lutajući netom naletih i na ovu veliku fotku Maroczyja, nepoznatog datuma i mjesta nastanka. Čini se da se radi o kakvoj slobodnoj klubskoj demonstraciji.
Pero,sviđaju li ti se figure?

Da, izgleda da se radi o manjoj simultanci. Mogla je biti odigrana u SAD, Engleskoj i Nizozemskoj. Prva i zadnja inačica otpadaju, pa je izgleda igrano u Engleskoj - i po atmosferi anglosaksonskoj...

Figure su Stounton!

Dobro zapažanje,i ja bih rekao da je negdje u Engleskoj, sudeći po maloj slici na zidu iza Geze - obrati pozornost, na njoj je Amos Burn.
Staunton figure su dosta širok pojam,ja bih ipak rekao da su figure na slici "slobodnog" tipa (malo mi izgledom bacaju na "Subozan",koji je nekako dominirao u masovnoj prodaji u bivšoj Jugi), ono što oduševljava kod ovih na slici je njihova veličina!
Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #1072 na: 03-05-2011, 12:34:28 »
+2

Gullivere, da prvo sam gledao na zidove. nisam bio siguran Burn ili Blekburne!?

Sliku nisam objavio. Mislim da se postovi nalaze kod Damjanovića!
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1073 na: 03-05-2011, 21:47:09 »
+1

Pero,u Pravu si za Kubanca, evo sam iskopao jednu njegovu sliku sa sinom.
Uz ovo je vezana interesantna epizoda - Capa je svom tada još niti trogodišnjem sinu Jose Raulu (tipično za njegov ego,nazvat sina svojim imenom) 1925,kad je fotka slikana  napisao pismo koju je stavio u omotmicu, uz napomenu: "Mom sinu Jose Raulu, nakon što navrši 10 i ubuduće do kraja života".
Sadržaj tog pisma je dovoljno zanimljiv i intrigantan (i nadasve mnogo govori o Capinom svjetonazoru) da me navede da ga ovdje iznesem:

"Najdraži sine,
moraš sačuvati ovo pismo da ga ponovno pročitaš kad navršiš 21, jer stvari koje ne znaš i ne razumiješ sada znati ćeš i razumijeti onda. Prije svega, moraš uvijek poštovati i voljeti svoju majku iznad svega ostalog. Trudi se da joj nikad ne lažeš; uvijek joj reci istinu. Tvoj otac,koji ti piše ove retke,čuven je sa svoje reputacije vrlo poštenog čovjeka - vrlo istinoljubivog i časnog. Pokušaj me imitirati u svemu tome. Budi učen i snažan, kako bi mogao obraniti svoju majku i sestru, jednako svojom glavom kao i svojim rukama. Kakve god želje imao za učenje određenog predmeta,zapamti da u svakom slučaju i prije svega moraš postati pravnik, kako bi branio interese svoje i svoje obitelji. Kad postaneš pravnik tad se možeš usredotočiti na bilo što ti drago.Zapamti da je najbolje doba čovjekovog života doba učenja. Sad dok si dječak, to ti se neće činiti tako,no kad prođeš to doba i dostigneš četrdesetu,uvidjeti ćeš istinitost toga što ti govorim.
S fizičke strane,dvije su stvari kojima moraš dobro ovladati - plivanje i box, kako bi se znao obraniti na moru kao i na zemlji. To ne znači da ćeš se morati često tući,već da moraš biti spreman na to bude li to nužno.
Pokušaj biti čovjek široke kulture. Na svijetu nema ničeg tako zabavnog kao što su knjige (jedna od ne suviše brojnih izjava iz pisma koje objeručke prihvaćam! - moja primjedba). Također je prijeko potrebno biti od koristi čovječanstvu. Budeš li to mogao izbjeći,nikad ne kartaj,ne puši i ne pij alkohol bilo koje vrste. To su loše navike koje uvelike slabe čovjeka fizički.kao i intelektualno i moralno.
Budi pošten i dobar čovjek.
Tvoj te otac grli svom svojom ljubavlju.

J.R.Capablanca"

* cn3425_capablanca_and_son.jpg (48.94 kB, 327x289 - (učitavanja: 422 ).)

* cn3425_envelope.jpg (32.34 kB, 384x204 - (učitavanja: 463 ).)
« Zadnja izmjena: 03-05-2011, 22:00:25 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1074 na: 03-05-2011, 22:08:24 »
+2

Aljehinova ceremonija proglašenja u B.Airesu 1928 (mada i ne izgleda baš "ceremonijalno" veselo, svima - osim Aljehinu - kao da su sve lađe potonule)
sasvim desno (sjedi) Lizardo Molina Carranza, predsjednik Argentinskog Šah.Saveza.

* cn3428_alekhine_ceremony.jpg (66.25 kB, 499x307 - (učitavanja: 423 ).)
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1075 na: 03-05-2011, 22:13:50 »
+1

Aljehina je stvarno bilo po cijelom globusu. Evo fotke njegove simultanke na 43 ploče iz ni više ni manje nego - Indonezijske Surabaje! (1933)

* cn3441_alekhine.jpg (74.67 kB, 598x300 - (učitavanja: 417 ).)
« Zadnja izmjena: 03-05-2011, 22:44:52 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1076 na: 03-05-2011, 22:17:36 »
+2

(također rijetka, i nepoznate lokacije i datuma) fotka Cape zadubljenog u neki problem (ili studiju?)
U boji !!!!

* capablanca.jpg (114.41 kB, 463x685 - (učitavanja: 421 ).)
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1077 na: 03-05-2011, 22:22:14 »
+1

Grupna fotka iz Pystiana 1912.
Sjede (slijeva na desno): Marshall, Hoffer, Tietz, Barász, Breyer, Hromádka, Alapin, Mieses, Łowcki (Lowtzky), Důras, Schlechter, S.R. Wolf.
Stoje: Maróczy, Ernst, Molnár, Yates, Eliashov, Havasi, Leonhardt, E. Cohn, Földes, Rubinstein, Salwe, Johner, Spielmann, Gajdos, Fluss, Sterk, von Balla and Erdössy.

* pistyan12.jpg (44.56 kB, 581x202 - (učitavanja: 425 ).)
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1078 na: 03-05-2011, 22:37:55 »
+1

Coburg 1904.
Stoje (slijeva na desno): C. Schlechter, H. Ranneforth,  R. Swiderski, C. Schröder, A. Schott, F. Tausch, W. John, H. Süchting, C. Teller, L. Fleischmann.
Sjede: J. Mieses, H. Wolf, H. von Gottschall, P. Schellenberg, R. Gebhardt, J. Berger, G. Marco, O. Bernstein, C. von Bardeleben, H. Caro.

* cn3570_coburg.jpg (63.28 kB, 613x360 - (učitavanja: 408 ).)
Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #1079 na: 03-05-2011, 22:41:05 »
+2

Još ponešto od turnirskog "inventara" iz Amsterdama 1950:
potpisnica sudinika turnira

* cn3577amsterdam1.jpg (63.46 kB, 380x590 - (učitavanja: 430 ).)
Evidentirano

Osho
 Str: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 239
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!