Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
11-12-2017, 04:52:07 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2] 3 4
  Ispis  
Autor Tema: Šahovske prljavštine:  (Posjeta: 5629 puta)
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #15 na: 08-04-2011, 11:46:09 »
+1

Započeću ovu temu sa pokusajem Karlsena da vrati potez!
Karlsen je sa priličnim omalovažavanjem sjeo pred Aleksandru Kostenjuk, što je pokazao stalnim gledanjem u stranu na početku partije.
Na kraju partije nije Aleksandri čak ni čestitao.
Nemojte ovako igrati šah.

Pa vrlo brzo sam procjenila da je taj Carlsen povelika pi...a. Uopće se ne čudim da je mogao napraviti ovako nekaj. No pritom je sebi uništio dostojanstvo, ne protivnici.  music
Evidentirano

Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17734

« Odgovor #16 na: 02-05-2011, 11:00:19 »
+2

Naš ovuda hvaljeni Fischer izbjegava očni kontakt sa Spaskim, Reykyavik 1971.
Ostavivši ovdje po strani zenit ideološkog rata istok-zapad i gigantsko značenje Fischerovo u povijesti šaha, tu nam je prije svega red konstantirati elementarni fakt: rečeni kontakt spada u osnove bon-tona; nažalost takvih nelijepih gesti ima i danas kao i tada i na takmičenjima najvišeg nivoa, bila u pitanju ideologija ili nešto sasvim deseto...
Nemojte ni ovako igrati šah...ljudski kontakt i štovanje protivnika trebali bi u životnoj partiji "izmatirati u minijaturi" aveti ega,ideologije i prestiža...

* cn6880_spasskyfischer.jpg (30.17 kB, 349x500 - (učitavanja: 465 ).)
« Zadnja izmjena: 02-05-2011, 13:49:50 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #17 na: 02-05-2011, 11:03:15 »
0

''
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #18 na: 02-05-2011, 11:04:55 »
0

..
Evidentirano

Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2915

« Odgovor #19 na: 02-05-2011, 12:12:20 »
0

Ma vidi ga molim te...još mu je lijeva ruka u džepu. A Spaski opušteno, džentlmenski...svaka mu čast, njegov pristup šahu mi je jedan od najzdravijih.  Nije lako...ego je teško kontrolirati, a još teže riješiti ga se  scratch_one-s_head
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19503

« Odgovor #20 na: 02-05-2011, 12:16:07 »
+2

Ostavivši ovdje po strani zenit ideološkog rata istok-zapad i gigantsko značenje Fischerovo u povijesti šaha, tu nam je prije svega red kontantirati elementarni fakt: rečeni kontakt spada u osnove bon-tona; nažalost takvih nelijepih gesti ima i danas kao i tada i na takmičenjima najvišeg nivoa, bila u pitanju ideologija ili nešto sasvim deseto...
Nemojte ni ovako igrati šah...ljudski kontakt i štovanje protivnika trebali bi u životnoj partiji "izmatirati u minijaturi" aveti ega,ideologije i prestiža...

Gullivere, pošto nisam fan Fischera da i ja nešto kažem. Fischera se sigurno ne može smjestiti u nikakvi kontakt Hladnog rata, a ni Spaskog. Najbolji su dokazi za to da su bili u zavadi sa svojim savezima.
Slika ne pokazuje ništa zavisi u kojem je trenutku nastalo. Koliko vidim ni Spaski ne gleda u Fischera.

O Fischere i danas lijepo zbore i Spaski, a pogotovo Karpov (Kopernikanski obrt)!!

Ovdje je najveći problem očito kašnjenje Bobija 5 minuta, a držanje ruke u džepu, to dobro znaš nije u anglosaksonskom bontonu kao i kod nas. Psihološki rat vođen je u svakom meču za svjetsku titulu (naročito su to prakticirali Sovjeti od Botvinnika do Petrosjana kad su igrali između sebe i iako su bili vrhunski intelektualci...). Velikani su zaista puni ega, jednostavno nemoguće ga je izbjeći.

Ljudi poput Schlehtera, Euwea, Keresa teško je pronaći - to su neprirodne iznimke na svoju štetu.

Koliki je bio ego: Steinitza, Laskera, Cape, Aljehina  ...  zaista je teško izmjeriti, svaka bi skala pukla...

O Spaskom najviše kod nas zna njegov prijatelj Darko Dimitrijević, pa ga pitaj ovo ljeto o Fischeru...

Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2915

« Odgovor #21 na: 02-05-2011, 12:26:45 »
0

Pero...Dimitrijević je gotovo stalno u Puli. Ja sam ga vidjela i pričala s njim prošlo proljeće, ali zato što ne idem u klub, a ako je to isti Dimitrijević, onaj koji je već godinama u SAD ili u Brazilu, odakle mu je supruga, onda sam zaista neinformirana. Nemam pojma da je prijatelj sa Spaskim. Gdje živi Spaski danas?
Baš mi je zanimljiva ova informacija. A iz Bjelicine knjige o Fišeru (genije koji se na vraća), znam da su on i Spaski bili dobri prijatelji, i kako kaže Bjelica, Spaski mu je stalno govorio da se malo opusti i uživa i u drugim lijepim stvarima koje život nudi, a ne samo u šahu.
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #22 na: 02-05-2011, 12:30:57 »
+2

Meni Fischer na ovoj slici djeluje ko' da ide izvaditi pištolj i upucati sat  lol... Šalu na stranu, ali ne možete tvrditi o nećijem ponašanju na temelju jedne fotografije snimljene u kratkom isječku događaja. Pa mogao je pogled u stranu maknuti posve nehajno, da provjeri jesu li satovi namješteni ili nekaj drugo. Ljudi nisu roboti.
« Zadnja izmjena: 02-05-2011, 12:34:50 od LaraCroft » Evidentirano

perovk
Kralj
*

« Odgovor #23 na: 02-05-2011, 12:33:11 »
+1

Dyda to je taj Dimitrijević. Sada bi trebo doći u Pulu. Po svijetu igra simultanke ili hendickep mečeve naslijepo, što je sve popularnije, gdje je pravi majstor. U kontaktu sam s njim. Za Spaskog neznam, znam da je bolestan, ostario, vjerojatno u Francuskoj... Mislim da imam slike pa ću ti poslijepodne postaviti...
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5506

« Odgovor #24 na: 02-05-2011, 12:39:32 »
+2

Ja isto mislim da Spaski živi u Francuskoj, koliko znam žena mu je Francuskinja. Jedno vrijeme je dolazio u Njemačku igrati u šahovskoj Bundesligi. Huh?
Evidentirano
locutus
Skakač
*

Chesspect: +18

« Odgovor #25 na: 13-05-2011, 10:04:54 »
+3

evo jedna mala digresija na ovu priču ako nije problem...

još dok sam relativno obilazio lokalne turnire, imao sam jednu jako smiješnu situaciju.... lik kojeg sam imao za protivnika je bio pravi osobenjak, pojava na koju čovjek jednostavno ne može ostati ravnodušan...i nakon što je partija počela, laganog ispitivanja snaga...lik je uletio u određenu minijaturu gdje je gubio skakača...i tad nastupa cirkus...lik se nagnuo nad stol i ponudio 100-njak kuna samo da ga ne pojedem...i nakon par šaljivih komentara u neka doba je počeo skakati na stolici duplajući iznose..-uz dernjavu kako ne može zamisliti šah bez oba skakača na ploči!  rofl2
naravno, radi iskazanog truda i zalaganja sam vratio potez..uz odobravanje čitave dvorane...malo zafrkancije nikad nije za odbaciti!  biggrin
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #26 na: 13-05-2011, 10:24:34 »
+3

evo jedna mala digresija na ovu priču ako nije problem...

još dok sam relativno obilazio lokalne turnire, imao sam jednu jako smiješnu situaciju.... lik kojeg sam imao za protivnika je bio pravi osobenjak, pojava na koju čovjek jednostavno ne može ostati ravnodušan...i nakon što je partija počela, laganog ispitivanja snaga...lik je uletio u određenu minijaturu gdje je gubio skakača...i tad nastupa cirkus...lik se nagnuo nad stol i ponudio 100-njak kuna samo da ga ne pojedem...i nakon par šaljivih komentara u neka doba je počeo skakati na stolici duplajući iznose..-uz dernjavu kako ne može zamisliti šah bez oba skakača na ploči!  rofl2
naravno, radi iskazanog truda i zalaganja sam vratio potez..uz odobravanje čitave dvorane...malo zafrkancije nikad nije za odbaciti!  biggrin

Nije nimalo digresija,izvrsno se uklapa u temu!
locotus, ova tvoja priča iz iskustva stvarno - malo je reći "fascinira" - jednostavno "izuva iz cipela"!
Čini se da valjda svaki klub ima nekog svoga (bar jednog) "osobenjaka" , i mi u šahovskom klubu Rijeka imamo svoga ,naravno!
Neću spominjati imena,no naleti li tko kada iz kluba na ovaj forum, duboko vjerujem da će prepoznati o kome pričam...
"X" igra gotovo redovito na većini cuger-turnira (redoviti cugeri se odigravaju četvrtkom,u većem dijelu godine), tip je toliko "popularan" po svom svađalačkom i verbalno (srećom ne i fizički,mada bismo s njim lako na kraj u tom slučaju) nasilno-ofenzivnom ponašanju i "istjerivanju pravde" da su njegove redovite (u najboljem slučaju nakon 2-3 kontinuirane partije) "pravedničke" scene i ispadi odavno uobičajeni dio turnirskog "dekora". Kad dobije tada je naravno sve u najboljem redu, ali kad izgubi, naravno kriv je neispravan sat,protivnik ga je pokušao podlo izigrati i prevariti držanjem sata,htio je vratiti potez, padaju "komplimenti" širokog spektra itd itd... "Nuzproizvod" ovog njegovog  godinama stjecanog "dobrog glasa u klubu jest da i onda kad s vremena na vrijeme i bude u pravu,ljudi mu nisu skloni podržati stranu - po onoj priči o "Peći i vuku"!
« Zadnja izmjena: 13-05-2011, 10:27:37 od Gulliver » Evidentirano

Osho
perovk
Kralj
*

« Odgovor #27 na: 13-05-2011, 10:25:22 »
+2

Na nacionalnom amaterskom turniru u Osijeku 1938. za titulu majstora super mladi i talentirani Braslav Rabar u zadnjem je kolu remizirao i prepušta drugima i Bogu svoju sudbinu.

Njegov konkurent Ivan Lešnik u zadnjem kolu treba pobjeda za naslov majstora protiv lošeg Turka iz Zagreba. Igra loše gubi figuru, počinje galama, igra dalje na pobjedu i pred matom predaje, pravi scenu, galame cike vike, razbacivanja da Turk naknadno pristaje na remi.

To je bilo nekad normalno. Došlo je do diobe mjesta i naknadnog meča kojeg je Rabar izgubio.

Rabar je osvojio titulu majstora 1940., koju mi 1945. nisu priznali. Također je osvojio titulu majstora na velikom turniru u Njemačkoj za vrijeme 2. sv, rata, koju mu nisu priznali 1945.

Na šampionatu Juge 1945. Rabar konačno postaje majstor...
Evidentirano
Schlechter
Dama
*

Hope for the best,expect the worst.

Chesspect: +3994

« Odgovor #28 na: 29-08-2012, 21:48:18 »
+3

Započeću ovu temu sa pokusajem Karlsena da vrati potez!
Karlsen je sa priličnim omalovažavanjem sjeo pred Aleksandru Kostenjuk, što je pokazao stalnim gledanjem u stranu na početku partije.
Na kraju partije nije Aleksandri čak ni čestitao.
Nemojte ovako igrati šah.

Kosteniuk beats Magnus Carlsen

Ovaj Magnus je pravi "revolveraš"  Grin lol Grin
Kako je nabrzaka "cimnuo" oba topa.
Evidentirano
Hustler
Lovac
*

Chesspect: +390

« Odgovor #29 na: 20-02-2013, 04:45:06 »
+2

Ostavivši ovdje po strani zenit ideološkog rata istok-zapad i gigantsko značenje Fischerovo u povijesti šaha, tu nam je prije svega red kontantirati elementarni fakt: rečeni kontakt spada u osnove bon-tona; nažalost takvih nelijepih gesti ima i danas kao i tada i na takmičenjima najvišeg nivoa, bila u pitanju ideologija ili nešto sasvim deseto...

Na youtubeu se moze naci video snimka ovog momenta - Bobby i Spassky se jesu pogledali i pruzili si ruke nakon cega Bobby spusta pogled prema satu, (da, vjerojatno je razmisljao kako bi ga bilo propucati, dobro poznati "feeling")
Evidentirano
 Str: 1 [2] 3 4
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!