Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
16-12-2017, 19:25:03 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Retro-problem našeg problemskog VM-a  (Posjeta: 4167 puta)
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5506

« Odgovor #15 na: 14-12-2010, 10:10:05 »
+1

Branimirac, malo mi je vjerojatno da Bartolović, Petrović i drugi naši problemisti nisu znali za problem Pustovoja??? "Šahmaty v SSSR" nije neki nepoznati časopis koji je zaobilazio Zagreb, ondašnji svjetski centar problemskog šaha. Osim toga vjerujem da su i sovjetski problemisti u ono vrijeme pomno pratili radova našeg Bartolovića koji je već bio svjetski poznati kompozitor, i da su se, ako je bilo potrebno, lomila koplja oko objavljenih problema.  hi
Ovaj problem sam ovdje postavio prije skoro 3 mjeseca, i treba da posluži kao jednostavan primjer jednog retro problema.
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #16 na: 14-12-2010, 16:55:07 »
0

Moram priznati da nisam do sada stigao zavirivati u sve kutke foruma, čak sam mislio da u toj temi nije postavljeno još ništa.
Među Bartolovićevim knjigama i časopisima nisam vidio šahovski magazin "Šahmaty v SSSR". Na nama je danas da istražujemo i utvrdimo činjenice gdje je to moguće...
P.S. Nezahvalan je to posao, ali kad bi počeli javno objavljivati koji sve problemi naših problemista imaju jasne prethodnike, uglavnom zbog toga što autori nisu znali da je već nešto jako slično napravljeno i objavljeno, popis bi bio dugačak. Ipak ću uskoro za ilustraciju donijeti još nekoliko saznanja o naknadno utvrđenom jasnom prethodništvu. Pa neka me ne vole, ako hoće... A mislim da ćemo morati reagirati i na reproduciranje problema u Glasniku i na internetskoj stranici HŠS-a, gdje nikako da navedu autora i izvor one nagradne studije, spomenuti knjige Vlade Kovačevića i Idriza Sušića čiji urednici na njima zarađuju, a nisu na adekvatan način u njima navodili autore i izvore reproduciranih problema i studija. Netko treba reći istinu, a izgleda da se svi pozicionirani problemisti boje zamjeranja. Poštivanje autorstva bi trebalo biti ispred toga!
« Zadnja izmjena: 14-12-2010, 17:06:06 od Branimirac-PK4 » Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

« Odgovor #17 na: 14-12-2010, 16:59:35 »
+1

Želim ti puno uspjeha u tome! hi
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #18 na: 14-12-2010, 17:32:14 »
+1

Hvala!  hi
Iako znam da egzistira ono nepisano pravilo: "objesite" donosioca loše vijesti  negative
Evidentirano
Mat Kralj
Dama
*

« Odgovor #19 na: 14-12-2010, 17:50:46 »
+1

Zašto bi to za mene bila loša vijest? Problem nije moj, a to što si pokrenuo samo me sekundarno interesira. negative
Evidentirano
Branimirac-PK4
Gost
« Odgovor #20 na: 14-12-2010, 18:25:17 »
+1

To su loše vijesti za pretašte autore (uopće nije neki osjećaj kad saznaš da ti problem ima jasnog prethodnika, iskusio sam ga nekoliko puta, ali mi je ipak drago da sam to saznao pa da te probleme više ne reproduciram - to je ispravan stav), nehajne urednike i nehajne organizacije koje su sklone uljuljkati se u mir vlastitih pozicija, uredničkih i organizacijskih...
No mislim da je jedini ispravan način. Pripremam članke o "autorstvu u globalnom selu", jer je vrijeme to koje donosi tolike silne izmjene u našim životima i radu  pardon
Evidentirano
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!