Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
05-07-2020, 20:52:08 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1] 2
  Ispis  
Autor Tema: To su još bila vremena.  (Posjeta: 10264 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17754

« na: 03-07-2011, 10:48:02 »
+3

Prije nekoliko godina je "Stern" ukinuo šahovsku rubriku!  Sad

Šteta!  mad cray nea

Vjerovatno su zaključili da je Internet danas glavni izvor šahovskih informacija pa je shodno tome šah u dnevnim novinama stvar prošlosti (daleko od toga da su u tome usamljen primjer - pogledajmo današnju bijednu situaciju sa šahom u dnevnim novinama, a naročito tiskovinama kod nas), a možda su razmišljali i u stilu: "Hajde da oslobodimo prostor za druge, (popularnije) sportove a la nogomet!"
« Zadnja izmjena: 03-07-2011, 10:50:41 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19522

« Odgovor #1 na: 03-07-2011, 11:13:15 »
+4

Dobra zapažanja uz ovaj problem o tiskovinama.

Izbacili su nas skoro iz svih novina, al moramo priznati da je najveća krivica na nama šahistima (neoprostiva). Sječam se kada su iz klubova krajem 80-tih izbacivali intelektualce (doktore, profesore...), a na vlast dovodili "sinikaliste" (populiste).

Nekad na prvenstvima Vinkovaca bilo je uvijek stotinjak gledatelja uglavnom "gradske kreme" i radništva, svi novinari iz grada...  Novinari su dobijali piće...

Sve je to ukinuto, a novinari izgnani, nema više ni publike, al ni prvenstva Vinkovaca od 1995.

Piskaro sam po časopisima i novinama, al iza leđa su šahisti šuškali da se bogatim (iako nikad nisam uzeo ni dinara ni kune). Dobrovoljno sam otišao u penziju i to prepustio drugima koji su brzo odustali....

Još gore je kako smo prošli na TV...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #2 na: 03-07-2011, 11:23:31 »
+3

Dobra zapažanja uz ovaj problem o tiskovinama.

Izbacili su nas skoro iz svih novina, al moramo priznati da je najveća krivica na nama šahistima (neoprostiva). Sječam se kada su iz klubova krajem 80-tih izbacivali intelektualce (doktore, profesore...), a na vlast dovodili "sinikaliste" (populiste).

Nekad na prvenstvima Vinkovaca bilo je uvijek stotinjak gledatelja uglavnom "gradske kreme" i radništva, svi novinari iz grada...  Novinari su dobijali piće...

Sve je to ukinuto, a novinari izgnani, nema više ni publike, al ni prvenstva Vinkovaca od 1995.

Piskaro sam po časopisima i novinama, al iza leđa su šahisti šuškali da se bogatim (iako nikad nisam uzeo ni dinara ni kune). Dobrovoljno sam otišao u penziju i to prepustio drugima koji su brzo odustali....

Još gore je kako smo prošli na TV...

I danas se, u eri sveopće Internetizacije, nađe u svakoj iole kultiviranoj zemlji prostora za šah (mislim na tiskovine i TV), jer se prepoznaje njegova pedagoška i ina važnost - kod nas je šah u globalu, međutim jedva vijest i za "Globalno sijelo"!
I inače smo po mentalitetu skloni potcjenjivanju drugih, tobože primitivnijih naroda kao što su npr.Filipinci (o tome,kao što već pisah, imam osobnog iskustva iz promatranja međusobnih iskustava naših i filipinskih pomoraca), no u tim istim Filipinima šahu i danas ima mjesta u dnevnoj TV-emisiji! Šahovska kultura, naravno, nije jedino i univerzalno mjerilo opće kulture, ali...
« Zadnja izmjena: 03-07-2011, 11:30:46 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5574

« Odgovor #3 na: 03-07-2011, 13:17:05 »
+5

Interesantnu diskusiju je pokrenuo ovaj post, tj. "Umiranje šahovskih rubrika u tiskovinama". Za časopis "Stern" mogu kazati da su rubriku ukinuli 2001. godine, nakon 36-godišnjeg neprekidnog postojanja. Razlog je navodno bio slabo zanimanje čitalačke publike. Te iste godine ukinule su šahovske rubrike i slijedeća njemačka glasila: "Die Welt", "Tagesspiegel", "Schwäbische Zeitung" i "Hessische / Niedersächsische Allgemeine". Kao što vidimo i u Njemačkoj se šahovskim rubrikama nepiše dobro. Huh?
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19522

« Odgovor #4 na: 03-07-2011, 14:02:41 »
+3

Godinama sam kao mali pratio šahovsku rubriku u Sternu i nekim drugim njemačkim časopisima jer mi je susjeda bila Njemica...  Još se sječam komentara partije Hubner-Larsen oko 1975.

Očito smo izgubili bitku s promidžbom ili novog načina prezentacije. Da je bili malo prihvatljivog žutila, možda bi bilo još rubrika...
Evidentirano
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3072

« Odgovor #5 na: 03-07-2011, 16:37:06 »
+6

Bismo li se zaista mijenjali za neka prošla vremena? Bismo li mijenjali petominutni komentar nedjeljom nakon Dnevnika, i jedan šahovski problem na zadnjoj stranici novina - za silno more Interneta?! Za FIDE.com? Za direktne internetske prijenose (od Olimpijade pa do Zagreb Opena!!!)? Za besplatne video analize od strane vrhunskih majstora? Za silno more tiskovina u elektroničkom obliku? Nije li dostupnost i količina informacija danas nemjerljivo bolja i veća?

Dogodila se informacijska revolucija, netko se u njoj snašao bolje, netko lošije, no ne treba plakati. Na kraju krajeva, ta poplava nam je nanijela i vražji Šah.hr Smiley. A to što nas nema na televiziji... to je samo možda želja za 15 minuta slave i za nekakvo društveno priznanje našeg hobija. No, mene to zanemarivanje ne pogađa, t.j. moj odgovor na pitanje u prvoj rečenici je: nipošto!

Pero prestani govoriti da si star! Od sad ti govorim na ti jer si stariji samo 15ak godina!

« Zadnja izmjena: 03-07-2011, 16:40:41 od administrator » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #6 na: 03-07-2011, 20:04:00 »
+5

Bismo li se zaista mijenjali za neka prošla vremena? Bismo li mijenjali petominutni komentar nedjeljom nakon Dnevnika, i jedan šahovski problem na zadnjoj stranici novina - za silno more Interneta?! Za FIDE.com? Za direktne internetske prijenose (od Olimpijade pa do Zagreb Opena!!!)? Za besplatne video analize od strane vrhunskih majstora? Za silno more tiskovina u elektroničkom obliku? Nije li dostupnost i količina informacija danas nemjerljivo bolja i veća?

Dogodila se informacijska revolucija, netko se u njoj snašao bolje, netko lošije, no ne treba plakati. Na kraju krajeva, ta poplava nam je nanijela i vražji Šah.hr Smiley. A to što nas nema na televiziji... to je samo možda želja za 15 minuta slave i za nekakvo društveno priznanje našeg hobija. No, mene to zanemarivanje ne pogađa, t.j. moj odgovor na pitanje u prvoj rečenici je: nipošto!

Pero prestani govoriti da si star! Od sad ti govorim na ti jer si stariji samo 15ak godina!

Haha, Danijel, ima u tebi duha... Internet je tu, istina, i to je veliki plus, doduše od pustih obećanja iz dana njegovog (tj.internet) "djetinjstva" od prije dvadesetak godina da će jednog skorog dana biti besplatno na raspolaganju svima ostala je figa friška...
Što se tiče potrebe vs. bespotrebe za šahom na TV-om i tiskovinama, samo da te podsjetim - osobno si ponosni "otvarač" topica o švedskoj šahovskoj TV, (koji nas se nadasve lijepo dojmio!) zar ne?
A vis a vis Perine "starosti", tu ti dajem za pravo - mi smo ga već, s djelimičnim uspjehom pokušali odučiti - vidiš da naš Pero-Jeremija sad ipak malo rijeđe kuka na svoj popis bolesti nego u početku, haha!
Na kraju krajeva, znaš dobro da smo tu SVI sa svima na TI, i to je dobro...
« Zadnja izmjena: 03-07-2011, 20:07:15 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Danijel Domazet
Dama
*

« Odgovor #7 na: 03-07-2011, 23:48:08 »
+6

Da... Niti su stvari na internetu besplatne, niti su knjige, TV i novine bile besplatne.
No, koji je tvoj odgovor na pitanje: da li bi mijenjao sve što ti je danas besplatno dostupno na internetu, sa onim što smo imali na TVu i u tiskovinama prije 25 godina? Naravno da bi meni bilo drago da imamo emisiju na TVu kao što je imaju Švedi; ja samo kažem da su danas ipak puno bolja vremena... ako zanemarimo svakidašnju jadikovku hrvatsku! Uostalom, nije li činjenica da ti i ja tu Švedsku emisiju možemo gledati preko interneta - i to besplatno!  hi

Da ne govorim o švedskim akcionim Grin filmovima...   
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #8 na: 04-07-2011, 09:32:56 »
+2

Da... Niti su stvari na internetu besplatne, niti su knjige, TV i novine bile besplatne.
No, koji je tvoj odgovor na pitanje: da li bi mijenjao sve što ti je danas besplatno dostupno na internetu, sa onim što smo imali na TVu i u tiskovinama prije 25 godina? Naravno da bi meni bilo drago da imamo emisiju na TVu kao što je imaju Švedi; ja samo kažem da su danas ipak puno bolja vremena... ako zanemarimo svakidašnju jadikovku hrvatsku! Uostalom, nije li činjenica da ti i ja tu Švedsku emisiju možemo gledati preko interneta - i to besplatno!  hi

Da ne govorim o švedskim akcionim Grin filmovima...  

Mislim da si sa usporedbom besplatnosti interneta i novina itd pomiješao kruške i jabuke - naime Internet je izraz za jedan specifičan VIRTUALNI medij, izumljen i stvoren (barem u glavama idealista) da bude od opće tj. globalne koristi i kako bi unaprijedio međuljudske  informacije a time i komunikaciju, odnose itd. Brzina i raznolikost informacija je dakako neusporediva s onima u tiskovinama.

Kod tiskovina je stvar ponešto drukčija; troškovi izrade papira, tiska itd. su za razliku od Interneta STVARNI i ti troškovi se moraju "izbiti" iz onih koji ih žele tj tih istih korisnika, kao "naknada" za pravovremenu informaciju. Tj. takav je trend,prirodno,bio dominantan do pojave alternative u obliku Interneta, koji je stvar stubokom izmijenio. Sve u svemu, ako od mene tražiš odgovor na tvoje pitanje u jednom slogu, on glasi "NE" - od onih sam koji prije svega shvaćaju da je život neprekidna mijena kojoj se treba prilagođavat i ta mijena mi ne pada NIMALO teško kao što si možda krivo zaključio. Naime, ne plačem za prošlim (vjerovao ili ne "papirne" dnevne, tjedne i mjesečne tiskovine općenito jedva da i čitam, [kupim tu i tamo "Bug"] a jedva da sam ih nešto više čitao i u doba PRIJE Interneta - kvaliteta i  "univerzalna poruka", ako se o tome uopće može govoriti u relaciji s dnevnim tiskom, se ne može niti uspoređivati s npr.onom dobre knjige, po mom mišljenju) , već samo napominjem da, po meni, NEMA dovoljno opravdanog razloga što se šahovske rubrike masovno izostavljaju iz tiska (kod TVa je ponešto specifičan slučaj - dnevna je politička i ina stvarnost preteška po ocjeni nadobudnih naših bajnih "dalekovidničara" a da bi ostavila prostora za takvu "beskorisnu razbibrigu" kao što je šah?) što u svakom slučaju NIJE pohvalan trend i ne da se potpuno opravdati pojavom Interneta - ne zaboravimo da još ima nemalo mahom starijih ljudi koji su i dalje vezani za "konkretne" medije u obliku tiskovina. Ne možemo takve ipak nekritički kriviti za njihov "die hard" trend - pripadnost informatičkoj revoluciji , kako i sam naglašavaš, stvar je veće ili manje mogućnosti prilagodbe koji oni eto iz raznih objektivnih razloga nisu "pohvatali", i ne vidim zašto ih zbog toga kažnjavati izbacivanjem šaha iz medija njihovog izbora!

Ovdje još potpitanje: kako to da se, nauštrb šaha, NAŠLO extra prostora za nogomet u tisku, ako je "stvar" samo u eksploziji interneta? Ključ je ekonomsko-politička računica u sprezi s populizmom...kruha i igara, a nadasve para u (neke) džepove! "Žuja je zakon" filozofija u najboljem izdanju...

U rezimeu - Da, internet svakao JEST moj izbor (na kraju krajeva, njime sam između ostalog došao do informacija u obliku literature itd itd o kojima prije nisam mogao ni sanjati i tiskovine se ne mogu u tom smislu ni uspoređivati s netom) , ali ne zaboravimo i oni kojima on to (još?) nije, ako DOISTA želimo postati društvo koje HAJE za vlastite građane...

Još samo jedna sitnica - to što Internet i dalje nije (a teško da će ikada i biti) besplatan, ima podjednako ŠUPLJE opravdanje poput onog kojeg su Tesli "servirali" Westinghouse, Morgan i Edison kao odgovor na njegovo pitanje "Zašto slobodna energija ne bi bila SLOBODNO na raspolaganju svima (kao što je TEHNIČKI izvodivo, što je osobno i dokazao - sve dok mu laboratoriju i "energetski toranj" nisu sravnili sa zemljom)?". Ljudi njihovih mentalnih sklopova jedva da su mogli pojmiti - tada kao i danas - da on uopće misli ozbiljno...
Danas SVI dobro znamo zašto, nažalost...

Jesu li danas ipak puno bolja vremena - ne zaslijepe li nas Internet i ostale tehničke predivne spravice - je pak tema zasebne (zacijelo poprilično kompleksne) diskusije o kojoj možda drugom prigodom

A što se tiče švedskih "akcionih" - prst gore!
« Zadnja izmjena: 04-07-2011, 10:14:38 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #9 na: 04-07-2011, 09:42:59 »
+4

Još samo mala dopuna tj.razjašnjenje - naravno da nisam ni mislio da bi STVARI na Internetu morale biti besplatne (i sam sam ih dosta naručio); mislio sam na PRISTUP odn. vezu samu po sebi.  hi
Evidentirano

Osho
Danijel Domazet
Dama
*

« Odgovor #10 na: 04-07-2011, 10:58:33 »
+4

Ponavljam, teško da će išta pa i internet biti besplatan. U najboljem slučaju će ga platiti tax payers, "porezni obveznici!" t.j. država t.j. opet ti i ja. Ne vidim tko i zašto bi kopao kanale i postavljao kablove za džabe.

Osim toga, iako cijela stvar izleda virtualna, troškovi su vrlo opipljivi, baš kao i novine. Recimo, ovaj forum: domena www.sah.hr košta (godisnje oko 200-300 kn), server na kojem se domena vrti košta (mjesečno 200-300 kuna), reklamiranje foruma košta (ako si kliknuo na reklamu i tako došao na šah.hr, onda si napravio trošak od 50ak lipa), administracija foruma također košta, itd.

Ja bih se pomirio s činjenicom da je šah bio i ostao jedna malo ekskluzivnija star, neće se to nikad moći mjeriti s nogometom, i tu bih odustao od nadanja. "Žuja je zakon" i tako će i ostati. Stvar izbora i sva sreća da IMAMO izbora.

Slažem se da su stariji nagrabusili s internetom, ali takva je stvar sa svim revolucijama, one su dobre za mlađe generacije, a ne za starije koje ju iznose na leđima.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #11 na: 04-07-2011, 11:45:53 »
+3

Ponavljam, teško da će išta pa i internet biti besplatan. U najboljem slučaju će ga platiti tax payers, "porezni obveznici!" t.j. država t.j. opet ti i ja. Ne vidim tko i zašto bi kopao kanale i postavljao kablove za džabe.

Osim toga, iako cijela stvar izleda virtualna, troškovi su vrlo opipljivi, baš kao i novine. Recimo, ovaj forum: domena www.sah.hr košta (godisnje oko 200-300 kn), server na kojem se domena vrti košta (mjesečno 200-300 kuna), reklamiranje foruma košta (ako si kliknuo na reklamu i tako došao na šah.hr, onda si napravio trošak od 50ak lipa), administracija foruma također košta, itd.

Ja bih se pomirio s činjenicom da je šah bio i ostao jedna malo ekskluzivnija star, neće se to nikad moći mjeriti s nogometom, i tu bih odustao od nadanja. "Žuja je zakon" i tako će i ostati. Stvar izbora i sva sreća da IMAMO izbora.

Slažem se da su stariji nagrabusili s internetom, ali takva je stvar sa svim revolucijama, one su dobre za mlađe generacije, a ne za starije koje ju iznose na leđima.

O ne,bez brige, pustih tlapnji i bezglavih nada glede usporedbe popularnosti nogometa vs. šaha nemam - ne živim u oblacima - ali ne zaboravi, ovdje i nije riječ o međusobnom omjeru jer 0 slova (šah) : 6 stranica (nogomet, u prosjeku) i nije mjera, već sprdačina! Govorimo o nekadašnjih pola ili čak četvrt stranice rezervirane za šah; toliko je imao onda kada se, ma koliko u sjeni popularnijih masovnih sportova (bio je to naravno i onda, a i biti će i dalje,slažem se) ipak ponešto držalo do njega - ni ne tvrdim da bi morao imati više, već samo o tome da je taj šahovski kutak jednostavno bio znak jednog elementarnog poštovanja prema šahu, ništa više i ništa manje.
O pošasti priglupih internet-reklama koje njime nažalost dominiraju (ovdje ne mislim na šah.hr!) dobro znam i imam svoje mišljenje (ne želiš ga znati) - moji izvori su google i ostali enginei i budi siguran da pop-up gurui ne zarađuju svoje cente od mene - barem ne tamo gdje to nije APSOLUTNO nužno i ne mogu nikako izbjeći, što je rijetkost (a to je i popup-blocker)... Uopće moja je automatska asocijacija na reklame ona s "radnim naslovom" Izmjerite svoju inteligenciju koja te pita prepoznaješ li broj na slici. E pa dakle, rješiti test daltonizma pa znatiželjno kliknuti na reklamu u očekivanju da će nas izvijestiti o visokom IQ-u, hmmm, koliko glup(a) čovjek (žena) mora biti? ; sam klik govori sve... Sve u svemu, vidim ih kao još jedan vid "poreza na budale" - tko voli, nek izvoli! A šah.hr reklamu npr. stisnuo sam samo jednom - pa ravno u bookmark...
Kopao kanale...postavljao kablove? O ne, mislio sam na wireless internet - koji ima ogroman kapacitet razvoja, no čiji se razvoj) "drži na kratkom lancu" od strane korporacijskih lobija. Iz u principu istih razloga iz kojih se npr.električna energija kao izvor napajanja vozila - jesi li znao da se kao takva paralelno razvijala s benzinom sve do cca 1915, i to s daleko impresivnijim rezultatima, no prevladalo je naravno koristoljublje magnata? - kontrolirano drži na margini
Ne, to nije još jedna "teorija zavjere", već real world!; a - usko vezano zapravo i za ovu našu Wireless priču - ako te zanimaju besplatni izvori energije - rado ti pošaljem linkove...garantiram ti da će te fascinirati čitava njihova priča!
« Zadnja izmjena: 04-07-2011, 11:58:05 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Danijel Domazet
Dama
*

« Odgovor #12 na: 04-07-2011, 12:37:11 »
+4

Da, ti si kliknuo reklamu samo jednom - samo je stvar u tome da svaki mjesec par stotina ljudi klikne "samo jednom". I tako treba biti, jer tako smo dogurali do nekoliko stotina članova foruma. Bogu hvala, da nije bilo tih reklama zakržljali bismo jer bismo bili osuđeni na usmenu predaju.

"Kopao kanale" sam mislio u prenesenom značenju, mislio sam na SVE, jer sve uključuje određena sredstva i nečiji rad. Uključujući wireless. Kako ti svijet zamišljaš jednostavno... postaviš wireless i svi onda živimo sretno do kraja života s besplatnim surfanjem. Treba to netko postaviti, održavati, držati ukorak s novim tehnologijama.

Mislim da sam posljednja osoba koja vjeruje u ove tvoje teorije zavjere, tako da se zahvaljujem na linkovima, ali ne, hvala.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #13 na: 04-07-2011, 13:42:20 »
+3

Da, ti si kliknuo reklamu samo jednom - samo je stvar u tome da svaki mjesec par stotina ljudi klikne "samo jednom". I tako treba biti, jer tako smo dogurali do nekoliko stotina članova foruma. Bogu hvala, da nije bilo tih reklama zakržljali bismo jer bismo bili osuđeni na usmenu predaju.

"Kopao kanale" sam mislio u prenesenom značenju, mislio sam na SVE, jer sve uključuje određena sredstva i nečiji rad. Uključujući wireless. Kako ti svijet zamišljaš jednostavno... postaviš wireless i svi onda živimo sretno do kraja života s besplatnim surfanjem. Treba to netko postaviti, održavati, držati ukorak s novim tehnologijama.

Mislim da sam posljednja osoba koja vjeruje u ove tvoje teorije zavjere, tako da se zahvaljujem na linkovima, ali ne, hvala.

Dakle ok evo slike - ja sam "teoretičar zavjere" pojednostavljenih shvaćanja, za razliku od, valjda, mudrog pragmatičnog erudite širokih i dubokih omniscentnih vizija, kome je sve jasno i koji sve sa čim se ne slaže 100% odbija u korijenu sa tipičnim kvaziintelektualnim gnušanjem, tj.tebe...  

Jedan je stari filozof rekao (istina on je to mislio u malo širem kontekstu od onoga kojeg ti ovdje promoviraš) da živimo u najboljem od svih mogućih svijetova; očito je našao u tebi svog idejnog sudruga. - dakle, sve se mora ostaviti tako kako jest, jer tako valjda i jest zato što mora biti - prihvatimo sve što nam se servira, poklopimo se ušima, sve druge koji se usude ući dublje u srž stvari etiketirajmo pa uživajmo, imajući savršeno opravdanje za našu konformističku intelektualnu lijenost i onda to nazovimo "obranom svog stava" - borimo se pritom za prividne znakove "luksuza" npr. autom boljim od susjedovog (makar se nepovratno zadužili i nemali za jesti) pa si tepajmo da bez tih "divota" ne možemo i da bismo valjda zakržljali bez njih i štoviše bili bismi - kakve li strahote! - na najboljem putu natrag na usmenu predaju ; prosipajmo tone olova i ostalih s..nja u okoliš i prežderavajmo se kobasama (od životinja koje smo šopali čime god nam je palo na pamet pa poslije pravili viceve o kravljem ludilu!) i ostalim garbage-foodom a licemjerno se s druge strane zgražajmo nad pušačkim zlom (nađimo univerzalnog krivca! Neka visi Pedro!) - i u čitavom tom "plemenitom procesu" napravimo još jednu verbalnu piruetu pa to nazovimo "moje pravo na moj način života"!

Da bi netko otvorenog uma sve to uvidio, ne mora posezati za nikakvim j..enim "teorijama zavjere" već samo širom otvoriti oči i imati hrabrosti nazvati stvari svojim imenom - priča o električnom automobilu nije iz nikakvog udžbenika "teorije zavjere", već je povijesni fakt (koji se lako da provjeriti  ako se želi) i to što o toj ISTINI netko ne želi ni čuti ne čini je nimalo manje istinitom...

Prema tome, hvala TEBI lijepo, ali ne želim biti ovca koja u slaganju klima glavom na sve i koju vucaraju tamo-vamo, i to po pašnjacima po kojim i ne želi pasti - želim proživjeti ovaj jedini život u potrazi za istinom ma kakvo lice imala, jer samo istina oslobađa!

P.S. Kad je riječ o klikanju na linkove, i tu si, opet tipično selektivno, preskočio moju poantu - jest, taj JEDAN klik je neizbježan - sam govoriš o slobodi izbora, valjda u nju spada i sloboda da (jednom!) kliknem nešto što moram da bi npr. dospio na forum, NE kliknuvši usput zilijun kretenskih reklama?
« Zadnja izmjena: 04-07-2011, 19:48:31 od Gulliver » Evidentirano

Osho
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11585

« Odgovor #14 na: 04-07-2011, 14:12:03 »
+3

Jedan je stari filozof rekao (istina on je to mislio u malo širem kontekstu od onoga kojeg ti ovdje promoviraš) da živimo u najboljem od svih mogućih svijetova;

Mislim da je taj "stari filozof" bio Dr Pangloss koji je, također filozofski, tvrdio i da nema posljedice bez uzroka!  mocking

Šalim se naravno, Dr Pangloss je lik iz Voltairove satire Kandid, no svaki put kad čujem ili pročitam frazu o "najboljem od svih mogućih svjetova" Dr Pangloss mi padne prvi na pamet iako je zapravo Voltaire u liku Panglossa ismijavao Leibniza.
Evidentirano
 Str: [1] 2
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!