Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
02-07-2020, 10:33:00 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: To su još bila vremena.  (Posjeta: 10243 puta)
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3072

« Odgovor #15 na: 04-07-2011, 14:15:14 »
+3

Ajoj, svakakvih tema si se dotaknuo... mislim da si zreo za jedno gostovanje u "Na rubu znanosti".

Glede reklama: uopće te ne krivim, reklama i jest tamo zato da ju klikneš! Dapače, zahvaljujem jer si stigao na forum i podijelio svoje znanje! Samo sam htio raščistiti trvtnju da su stvari besplatne jer očito nisu, sve košta i to iz vrlo normalnih razloga kao što su čovjekova potreba da jede, pije, spava i surfa internetom!  Grin Ja uglavnom stvari gledam s pozitivne strane, to mi je greška... ili vrlina!  Grin

Glede elektrike: moj sljedeći auto ima da bude electric i to domaći, Dokingov XD... ako ikako smognem novaca... i ako vidim ekonomsku računicu! (http://autoklub.jutarnji.hr/ne-bi-ga-se-sramio-ni-tesla/676797/)

Samo pozitivno!  Read
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17754

« Odgovor #16 na: 04-07-2011, 15:14:12 »
+2

Jedan je stari filozof rekao (istina on je to mislio u malo širem kontekstu od onoga kojeg ti ovdje promoviraš) da živimo u najboljem od svih mogućih svijetova;

Mislim da je taj "stari filozof" bio Dr Pangloss koji je, također filozofski, tvrdio i da nema posljedice bez uzroka!  mocking

Šalim se naravno, Dr Pangloss je lik iz Voltairove satire Kandid, no svaki put kad čujem ili pročitam frazu o "najboljem od svih mogućih svjetova" Dr Pangloss mi padne prvi na pamet iako je zapravo Voltaire u liku Panglossa ismijavao Leibniza.

Svi navedeni likovi su točni, s tim što se Leibnitzovom izjavom kritički poigravao i bavio i Schoppenhauer...  Cheesy
A kad smo se već lagano dotakli filozofije, eto što kaže Č. Veljačić u svojim "Raspravama iz komparativne filozofije I - Schopenhauer,Nietzsche,egzistencijalizam i buddhizam":

"Ali,protiv opipljivih i sofisticiranih Leibnizovih dokaza kako je ovaj svijet najbolji od svih mogućih svjetova,mi možemo podastrijeti sasvim ozbiljni i pošteni dokaz kako je ovaj naš svijet najgori od svih mogućih svjetova.Jer "moguće" ne znači ono što si možemo predstaviti našoj mašti,nego ono što uistinu može postojati i trajati.Ovaj je svijet uređen na način kao što bi trebao biti da bi bio sposoban trajati s velikom teškoćom opstojanja;da je bio malo gori,ne bi više bio u mogućnosti da opstane.Slijedom toga,budući da gori svijet ne bi mogao nastaviti postojati,on je potpuno nemoguć,te je tako sam ovaj svijet najgori od svih mogućih svjetova..."
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Danijel Domazet
Dama
*

Chesspect: +3072

« Odgovor #17 na: 04-07-2011, 17:05:51 »
+1

Ne pristajem!

Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #18 na: 04-07-2011, 19:23:26 »
+2

Dapače, zahvaljujem jer si stigao na forum i podijelio svoje znanje!

Thx a lot - a da ne bude zabune, drago je i meni da si - kao i svi forumaši - i ti ovdje i da povremeno možemo "konstruktivno ukrstiti svoje mačeve"; samo se otvorenog uma negdje stiže!
Ili kako bi anonimus (haha, neki se kunu da je to bio Mao Ce Tung) to slikovito sažeo; "I noga u d.pe je korak naprijed!"

Wink Cheesy Grin hi
« Zadnja izmjena: 04-07-2011, 20:03:39 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #19 na: 04-07-2011, 20:18:56 »
+2

Ajoj, svakakvih tema si se dotaknuo... mislim da si zreo za jedno gostovanje u "Na rubu znanosti".

Glede reklama: uopće te ne krivim, reklama i jest tamo zato da ju klikneš! Dapače, zahvaljujem jer si stigao na forum i podijelio svoje znanje! Samo sam htio raščistiti trvtnju da su stvari besplatne jer očito nisu, sve košta i to iz vrlo normalnih razloga kao što su čovjekova potreba da jede, pije, spava i surfa internetom!  Grin Ja uglavnom stvari gledam s pozitivne strane, to mi je greška... ili vrlina!  Grin

Glede elektrike: moj sljedeći auto ima da bude electric i to domaći, Dokingov XD... ako ikako smognem novaca... i ako vidim ekonomsku računicu! (http://autoklub.jutarnji.hr/ne-bi-ga-se-sramio-ni-tesla/676797/)

Samo pozitivno!  Read

Hvala na (upitnoj) kandidaturi za "Na rubu znanosti"; mada mi se ta serija sviđa, prije svega kao poligon svekolikih - pogotovo kontroverznih -  prastarih i novih misli i teorija i "šiljilo" brojnih smjelih i paradoksalnih tvrdnji - ipak se gro mojih napisa ovdje ne bavi nekim fluidnim sci-fi stvarima "na rubu znanosti" već itekako stvarnim i realnim svakodnevnim pojavama "iz našeg (globalnog) dvorišta".

Yin-yang...dobro-zlo i njihovo vječno preplitanje i "igra"...optimizam-pesimizam - teme stare kao i čovjek - valjda je ipak najmudrije u svemu i o svemu biti prisutan "dušom i srcem", ali i "sa zrnom soli"...
A evo i jedne od jačih "provala" na tu temu:

Optimist vidi svjetlo na kraju tunela
Pesimist vidi samo tamu u tunelu
Realist vidi da je ono svjetlo na kraju tunela zapravo vlak

A strojovođa vlaka vidi 3 idiota kako šeću po pruzi...

Što se tiče e-auta, uz tebe sam 100 km/h; mislim da je to jedna od najmudrijih investicija koju moderni homo sapiens može poduzeti!
I sam sam do nedavno imao polovni "Artasov" e-bicikl koji sam nažalost morao prodati za jedva malo više od trećine cijene. Jesam li se u tom trenutku osjećao kao OPTIMIST? Itekako! Ako je klasični znak raspoznavanja optimista to što će za onu poslovičnu do pola napunjenu čašu vode reći da je dopola puna, tada mi se i ona trećina učinila krcata do ruba! Naime, bilo je papice na stolu neko vrijeme - a glad se teško nosi s argumentima!
« Zadnja izmjena: 04-07-2011, 20:36:42 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Zoran Ostric
Lovac
*

star, ali bedast

Chesspect: +313

Zoran Oštrić
« Odgovor #20 na: 05-07-2011, 17:23:29 »
+3

Godinama sam ponedjeljkom kupovao beogradsku "Politiku" jer su imali čak DVIJE CIJELE STRANICE šaha!!  yahoo
Evidentirano

Napad je najbolja obrana! U šahu, mislim! Ja sam inače pacifist, ali moram se negdje ispucati. Smiley
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11585

« Odgovor #21 na: 22-07-2011, 12:55:23 »
+2

Umiranje šahovskih rubrika u novinama.

Vidimo iz gornjeg njemačkog primjera da šahovske rubrike u novinama nestaju i u zemljama gdje se više drži do šahovske kulture negoli u našim krajevima. Mislim da je to povezano s općom krizom tiskanih medija pod pritiskom novih oblika prenošenja informacija, prvenstveno interneta. Pod ovim pritiskom, naklade novina drastično padaju u zemljama gdje su čitalačke navike publike daleko razvijenije nego li kod nas. Evo, čitam danas o problemima s kojima se suočava ugledni New York Times.

Da ne spominjem čisto zanatsku razinu novinarstva u RH u usporedbi sa svijetom. Danas u hrvatskim dnevnim novinama ne možete pročitati kvalitetan autorski tekst ni o kojoj temi, sve je svedeno na copy/paste iz stranih tabloida u katastrofalno lošem prijevodu pa su članci bez glave i repa i ikakvog doticaja s hrvatskom stvarnošću i životom u našoj zemlji. To je tema za sebe.

Kojekakve samozvane opinion-makere neću ni komentirati. To je tema za sebe.

Razinu pismenosti, elementarno poznavanje gramatike i pravopisa također neću ni spominjati. Pa kod nas, valjda isto radi rezanja troškova, otpuštaju lektore. Komentar je suvišan.

Vratimo se našoj pravoj temi. Pod pritiskom konkurentskih medija (tu treba još ubrojiti i starije neprijatelje – radio i televiziju) i suočeni s drastičnim padom naklada, svjetski izdavači tiskovina režu lijevo i desno često bez pravih kriterija i pod čudnovatim izlikama. Primjerice, navodno smanjen interes publike ili da nema dovoljno kvalitetnih autora koji bi pokrivali šahovske teme. Nigel Short je godinama pisao vrlo kvalitetnu i hvaljenu kolumnu u Guardianu, svejedno mu je otkazana suradnja.

U Hrvatskoj su "šahovske rubrike" iz dnevnih novina prognane u enigmatske časopise gdje tavore u svojem najrudimentarnijem obliku - dva dvopoteznjaka i jedan tropoteznjak – na pola strane, opkoljene sa svih strana osmosmjerkama i sudoku-samurajima. To je polagana i mučna smrt.

------
PS

Gore opisana scena je uzeta iz stvarnog života. Vračajući se prije par dana kući, ugledao sam na kiosku najnoviji enigmatski časopis kojeg je počela izdavati hrvatska podružnica uglednog američkog časopisa prepoznatljivog žutog okvira. Inače ne kupujem enigmatske časopise ali sam bio radoznao.
Evidentirano
LaraCroft
*

Ei voi voitta.

Chesspect: +843

« Odgovor #22 na: 22-07-2011, 13:12:54 »
+3

Znam na koji časopis misliš i pozdravljam tu inicijativu određenih autora, ali utješno je znati da to nije jedini časopis u kojem možeš naći nešto u šahu: ima i Međimurski list svoj članak, ima i riječki Phoenix.

Znam, sve je to premalo za ovaj vrijedan i nadasve uzbudljiv sport, ali nije li ta novost u NG-evom enigmatskom prilogu zapravo jedna šahovska radost više za željne rješavaće?  good2 I da, gledajući kroz tu prizmu, ta činjenica ne predstavlja lagano umiranje šaha, već lagano rađanje zore na horizontu?  Smiley  
« Zadnja izmjena: 22-07-2011, 13:15:04 od LaraCroft » Evidentirano

Nightwish- "Elvenpath"
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11585

« Odgovor #23 na: 22-07-2011, 13:30:18 »
+2

LaraCroft, ti si neuništiva a tvoj optimizam zarazan!  yahoo

Volio da tvoje riječi budu proročanske. Dok sam listao časopis bilo mi je tužno da je od 64 stranice samo pola strane odvojeno za šah, uzimajući u obzir da se osim enigmatskih priloga prostor koristi i za recikliranje članaka iz matičnog izdanja. Naravno, to se zove marketing.
Evidentirano
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #24 na: 20-08-2011, 17:41:21 »
-1

Proizvodnju tiskanih medija valja financirati i to košta. Izdavači sigurno dobro znaju da premalo ljudi kupuje novine zbog šaha.
Najvažnije je biti na televiziji, mi stariji se još sjećamo šahovskog komentara koji je išao uglavnom u večernjim terminima. E to su bila vremena.
« Zadnja izmjena: 20-08-2011, 17:43:56 od borsz » Evidentirano
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!