Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
24-02-2020, 21:29:16 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Top 5 najboljih šahovskih knjiga?!  (Posjeta: 14064 puta)
spc-.-
Skakač
*

Chesspect: +53

« na: 27-07-2011, 20:12:49 »
+4

Po vašem mišljenju najboljih 5 šahovskih knjiga!
Evo po mom:
Moj sistem. ( Nimcovic)
Umijećše šahovskog napada. (Vukovic)
Središnjica, plan kombinacija (Romanovski)
Sicilijanska obrana; moje najjače oružje (G. Kasparov, A. Nikitin)
Osnove šahovske konačnice 1,2 (R. Fine)
Da vas cujemo  morning2
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #1 na: 27-07-2011, 20:39:19 »
+3

Po vašem mišljenju najboljih 5 šahovskih knjiga!
Evo po mom:
Moj sistem. ( Nimcovic)
Umijećše šahovskog napada. (Vukovic)
Središnjica, plan kombinacija (Romanovski)
Sicilijanska obrana; moje najjače oružje (G. Kasparov, A. Nikitin)
Osnove šahovske konačnice 1,2 (R. Fine)
Da vas cujemo  morning2

Teško pitanje, pa je težak i odgovor.
Navedene su knjige  u svakom slućaju odlične, i sve su izvrsno položile test vremena - no odgovoriti jesu li doista NAJbolje uopće, zahtijeva stavljanje na vagu čitave planine do sada napisanih šahovskih knjiga.
U sferi npr. klasika šahovskih konačnica, jedini dostojni "takmac" - ako to možemo tako reći - Fineovim "osnovama" su Keresove "Šahovske Konačnice".
Što se tiče središnjice, nezaobilazan je i edukativno neprocijenjivo vrijedan Lisicin: "Strategija i taktika" u 3 knjige, itd itd itd...
Kod ocjene apsolutne vrijednosti nekih knjiga postoji i mali "tehnički problem" - npr.Kasparov/Nikitinova "Sicilijanska Obrana", ma koliko dobra i poučna bila u šahovskoj edukaciji i usavršavanju zainteresiranih za temu, za neke će biti potpuno beskorisna - npr. što ako netko NIKAD ne igra sicilijanku, tj. recimo kao bijeli uvijek igra 1.d4, a kao crni na 1.e4 e5 ?!  Pitanje vrijedi za sve knjige koje se bave određenim otvaranjem ili varijantom pa bismo se pri nalaženju odgovora trebali koncentrirati na univerzalnim šahovskim temama, kao što su središnjica (taktika, strategija itd itd), konačnica itd.
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #2 na: 27-07-2011, 23:00:04 »
+2

O ukusima se neraspravlja. Možda bi se moglo po nekim temama praviti top lista.

Vidim da tu nema Billguera, Karlsbad 1929. i Bronšteinov Turnir kandidata 1953. ...

Te ljestvice se stalno prave u svijetu i uglavnom služe za žutilo i zabavu. Veliki stručnjak iz ovog područja je Srđan Šale koji se stručno bavi ovom problematikom i dosta je objavio odličnih tekstova (npr. ŠG)

O konačnicama je Fine veliki, znatno ga je nadmašio Averbach...  računala su omogučila znatne popravke Averbacha.  Imaju specijalni programi za završnice i u Hrvatskoj ih ima Vlatko Kovačević čije su završnice trenutno najvrednije u svijetu...

U principu knjige o teoriji otvaranja se nerangiraju jer ih brzo gazi vrijeme (osim Billguera)  ...
« Zadnja izmjena: 27-07-2011, 23:14:55 od perovk » Evidentirano
sale
Skakač
*

Chesspect: +49

« Odgovor #3 na: 06-11-2011, 07:28:50 »
+4

Šahovske lekcije (Petrosjan)
Međunarodni turniri u Njujorku 1924,1927. (Aljehin)
Blokada, Moj sistem, Moj sistem u praksi (Nimcović)
Strategija  završnice (Šereševski)
Šahovsko umijeće: Koblenz
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!