Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
19-10-2018, 00:14:42 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Trik na šahovskoj ploči  (Posjeta: 4005 puta)
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5514

« na: 08-10-2010, 09:14:57 »
+4

Gospodin Bob Hummer otkrio je slijedeći trik koji se izvodi na šahovskoj ploči uz upotrebu tri pješaka. Baza ovog trika je matematika. Izvođač zamoli nekoga od prisutnih da izabere neki, ne preveliki broj, na pr. broj slova u imenu ili prezimenu. Nakon toga izvođač okrene prisutnima leđa, tako da ne vidi što se događa. Zamoli izabranu osobu da uzme tri pješaka i postavi na ploču, ili kao na dijagramu A ili kao na B. Sada mu izvođač kaže da pomiče pješake za onoliko polja koliki je bio dogovoreni broj. Pješake mora pomicati samo bijelim poljima i to uvijek na susjedno polje, dakle bez preskakivanja, pravac kretanja je proizvoljan. Kada je to gotovo, odabranik može to još jednom ponoviti, ako misli da pješaci još nisu dovoljno ispreturani, ali opet samo onoliko poteza kao što je dogovoreni broj. Taj postupak se može ponoviti bezbroj puta. Kada je izabrana osoba zadovoljna postignutim rasporedom pješaka, izvođač se okrene i nakom kratkog pogleda na ploču pogađa sa koje pozicije, A ili B su pješaci krenuli.
Metoda:
Važno je da je dogovoreni broj parni. Kada izvođač, na kraju pomicanja pješaka, pogleda ploču važne su linije b, d, f i h, dakle linije koje počinju bijelim poljima. On izbroji pješake koji se nalaze na tim linijama, pa ako je taj broj parni, 0 je ovdje parni broj, onda su pješaci krenuli sa pozicije desno dolje, dijagram B. Ako je taj broj neparni onda su krenuli sa pozicije desno gore, dijagram A.

Dijagram A:

Dijagram B:

« Zadnja izmjena: 22-12-2016, 14:10:23 od Mat Kralj » Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2926

« Odgovor #1 na: 08-10-2010, 14:18:30 »
+3

živa istina. Probala ja par puta i sve štima. Mislim, ajde dobro što to štima, ali kako doći na ideju o ovako nečem, to me intrigira više od rezultata. Kako li to izgleda matematički, pogotovo meni  scare3
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5514

« Odgovor #2 na: 22-12-2016, 14:13:35 »
+3

Slučajno sam ustanovio da su dijagrami uz gornji trik nestali, pa sam izradio nove. Sada se opet može uživati u ovom lijepom triku. Smiley za_kompjutorom
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!