Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
27-02-2021, 05:05:38 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal
Pridružite se na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/Sah.hr.grupa

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Ispis  
Autor Tema: K. Traxler  (Posjeta: 40327 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17759

« Odgovor #90 na: 01-08-2011, 18:17:17 »
+2

Ok, nek bude ovako, mislim da je fair: odgovor otkrivam u 20:00 h, pa probajte još malo...
 Cheesy drinks
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #91 na: 01-08-2011, 18:18:08 »
+2

Osim ako se netko ne slaže pa želi još malo probat sam?
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

Chesspect: +11590

« Odgovor #92 na: 01-08-2011, 18:19:35 »
+2

Mi smo zarobljenici pravila promocije pješaka nakon 1883. Stvari treba vidjeti Anderssenovim očima ...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #93 na: 01-08-2011, 18:23:35 »
+3

Stvari treba vidjeti Anderssenovim očima ...

...a one vide - što?
 Huh?
Evidentirano

Osho
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #94 na: 01-08-2011, 18:27:24 »
+2

... da je ovaj problem izgleda kao da je došao iz Carollove "Alise u zemlji čudesa"! Ništa nije onako kako se čini da jest a opet jest baš onako kako treba biti ...  rofl
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #95 na: 01-08-2011, 19:04:57 »
+3

Vsadek, a možda je sve to po malo - NAMA se (zarobljenicima NAŠIH pravila!) čini, gledajući tu partiju, da ništa nije onako kako se čini da jest, dok Anderssenove očima (tj.oči drugog vremena, s drugim pravilima) izgleda da je sve baš onako kako treba biti.
Činjenica je da Anderssenovim očima NIJE promaklo ono što je promaklo očima  svim prisutnim NJEGOVIM suvremenicima, jer je tako rijetko u praksi i "van (navikle na kolotečinu) pameti" - i to je ujedno odgovor dydy kako to nije primjetio nitko od ostalih kibica!
Bilo kako bilo, obećao sam rješenje pa slijedi u narednom postu.
Jeste li stand by?
Dakle stiže uskoro!
Evidentirano

Osho
Mario
Dama
*

Chesspect: +3106

« Odgovor #96 na: 01-08-2011, 19:08:40 »
+2

20:10, odgovora nigdje...  Read
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #97 na: 01-08-2011, 19:17:11 »
+3

20 h je prošlo, trudili se stvarno jeste i to svojski pa debelo zaslužujete obećano rješenje
Kao mali uvod, moram priznati da stvar nije nimalo jednostavna za nekoga kome nisu poznate neke , iz današnje perspektive, neobične činjenice iz zanimljive povijesti šahovske igre - i meni je samom bila kao što rekoh fascinantna - jer zahtijeva uz "klasične" kognitivne metode i veliki "pomak" u smjeru lateralnog razmišljanja), pa evo kakvu su "čaroliju" vidjele Anderssenove oči te davne 1878!

Dakle, vežite se... abrakadabra...rumpelštilskin...i
...voila; MAT U POTEZU, završna slika! :

[SetUp "1"]
[FEN "rn6/k1R5/8/K7/8/8/8/8 b - - 0 1"]

*

Dakle, ima li pitanja?
Haha, slutim gužvu  i najezdu pitanja na forumskom "pultu"...
« Zadnja izmjena: 01-08-2011, 19:19:28 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Mario
Dama
*

« Odgovor #98 na: 01-08-2011, 19:24:04 »
+3

Bijeli se promovira u crnog skakača, pa naravno, nemam pitanja, meni je sve jasno, pa to je bilo očito, samo ne kužim kak sam to previdio.

Šalim se, znaći onaj koji promovira pješaka može birati i boju i figuru u koju želi promovirati pješaka.
« Zadnja izmjena: 01-08-2011, 19:25:42 od mario » Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #99 na: 01-08-2011, 19:27:12 »
+3

Gulliver chesspect od mene za ovu edukaciju, stvarno je super što si ovo oteo zaboravu i podijelio s nama  good2
Evidentirano
vsadek
Dama
*

Пешеходов надо любить.

« Odgovor #100 na: 01-08-2011, 20:02:39 »
+3

Problem je vrlo intrigantan i poučan i zabavan. Zahtijeva poznavanje povijesnog konteksta i neortodoksno razmišljanje za pronalaženje rješenja, što nam nije u potpunosti uspjelo. Ja nisam nesretan radi toga. biggrin Bilo je ovo odlično!  yahoo

Dragi rješavači, nemojte zaboraviti Traxlera.  nyam1
Evidentirano
Mario
Dama
*

« Odgovor #101 na: 01-08-2011, 20:06:41 »
+3

vsadek, chesspect, potpuno se slažem s tobom, bilo bi super kad bi Gulliver ili netko tko ima ta stara pravila podijelio s nama na forumu.
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #102 na: 01-08-2011, 20:06:55 »
+4

Gulliver chesspect od mene za ovu edukaciju, stvarno je super što si ovo oteo zaboravu i podijelio s nama  good2

Nema na čemu mario, sa zadovoljstvom; bila je to ujednoi moja edukacija, jer sam sve to doznao nedugo prije vas!

Povijest pravila promocije je šarena i zanimljiva - neću suviše duljiti, ukratko, dok se nisu ustalila u današnjem obliku, oko pravila promocije lomila su se koplja kroz duge generacije šahista; npr. pravilo da se figura može promovirati SAMO u figuru koja inače stoji na tom polju zadržalo se više-manje sve do 18.stoljeća. I tu je naravno, kao i uvijek, bilo nesuglasica pa npr. Philidor inzistira da se pješak može promovirati samo u figuru koja je promoviranoj strani već uzeta u partiji (tako da je, u slučaju da još nije uzeta niti jedna figura, promovirani pješak ostao pješak dok se ne uzme prva figura (!) itd.

Međutim Pravilo koje nas ovdje zanima je navedeno u britanskom "Code of Laws of the British Chess Association" (Law XIII)i ono, kao što smo već rekli dozvoljava ne samo već navedenu promociju u pješaka (!) kao opciju (protiv čega je digao glas i Staunton), već i to, da promotor promovira pješaka na zadnjem redu u bilo koju figuru (osim kralja), bilo koje boje!. Treba ovdje napomenuti, da se , prema Carlu Janeischu, već spomenuto Philidorovo pravilo o promociji samo u  već uzetu figuru ("restricted rule"), važi u isto vrijeme u sjevernoj Europi,Skandinaviji, Rusiji i Njemačkoj. (naša priča se odvija u Francuskoj, u kojoj u to doba vrijedi "Code of Laws of the British Chess Association"!)

Napokon, "Revised International Chess Code", koji je bio "dijete" Velikog turnira u Londonu 1883 staje na kraj svim proizvoljnostima glede pravila promocije; uvedeno je kao obvezujuće i univerzalno pravilo koje vrijedi i danas, tj. promotor može promovirati u bilo koju figuru osim pješaka i kralja, i to isključivo VLASTITE boje.

Više o tome na http://en.wikipedia.org/wiki/Promotion_%28chess%29#History_of_the_rule ;
cjelovitu pak priču o The Duchess of Blunderboro (izmišljenu ili ne, nije bitno, svakako zabavnu!) možete pročitati na interesantnoj HBCC stranici: http://hebdenbridgechessclub.blogspot.com/2011/02/hardest-chess-problem-in-world.html
« Zadnja izmjena: 12-11-2016, 22:34:47 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Mario
Dama
*

« Odgovor #103 na: 01-08-2011, 20:10:46 »
+3

Gulliver, od mene samo pohvale i zahvale na ovoj informaciji i šteta je što se za ovako vrijedne informacije može dati samo jedan chesspest po forumašu.  good2
« Zadnja izmjena: 01-08-2011, 20:35:04 od mario » Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #104 na: 01-08-2011, 20:22:00 »
+2

Hvala svima na pohvalama, a prije svega na trudu; mislim da bi nam i ovaj "jednopotez" također mogao dočarati neke, u današnjim očima neobične, mogućnosti koje su se pružale igračima (ali prije svega problemistima) prije uvođenja Pravila iz 1883:

(autor nepoznat)
Mat u 1:
Bijeli promovira u crnog skakača!

[SetUp "1"]
[FEN "8/5RPk/6N1/7K/8/8/8/8 w - - 0 1"]
[PlyCount "0"]

*

« Zadnja izmjena: 01-08-2011, 20:41:02 od Gulliver » Evidentirano

Osho
 Str: 1 ... 5 6 [7] 8 9
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!