Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
14-12-2019, 12:44:06 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Koliko pomaže sposobnost igranja naslijepo?  (Posjeta: 2260 puta)
mr_x
Pješak
*

Chesspect: +6

« na: 08-08-2011, 11:43:51 »
+3

Bok cure i dečki!

Ja sam ovdje novi. Zanima me šah ali nisam se nikad njime ozbiljno bavio. Zanima me vaše mišljenje, koliko pomaže sposobnost igranja na slijepo prilikom igranja s gledanjem u ploču? Vjerujem da puno, premda ja osobno nisam nikad razvio tu sposobnost. Čini mi se da je to pitanje važnije za razvoj šahista nego pitanje npr. koliko pomaže sposobnost kvalitetnog igranja simultanki kvalitetnom igranju na jednoj ploči, ili kvalitetnog brzopoteznog igranja, kvalitetnom igranju s normalnim tempom i sl.?
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #1 na: 08-08-2011, 15:00:58 »
+3

Ovdje nisam baš stručnjak, al ponekad sam uspješno igrao na slijepo do dvije ploče. Posebno je to bilo interesantno u ratu kad si sabijen u skloništima, pa se amateri isčuđuju.
I danas se po Vinkovcima priča kako je netko igrao naslijepo za vrijeme rata...  To je čista zabava gdje amateri nemaju nikakve šanse...

Filidor (tad je imao 16 godina!) je u Parizu igrao na dvije ploče naslijepo i to je bila senzacija. Nešto o tome su zabilježili i encikopedisti (brinuli su se za njegovo zdravlje...). No kad je u Londonu igrao 3 ploče na slijepo to je bilo čudo osamnaestoga stoljeća!

Godine 1858. u Parizu Morfi je igrao 8 ploča naslijepo!

Aljehin koji je igrao često naslijepo smatrao je da je to dobro za promidžbu šaha i ništa više!!
Evidentirano
velijoze
Skakač
*

Chesspect: +176

« Odgovor #2 na: 21-05-2013, 18:16:15 »
+2

Zanima me postoje li neka pravila u svezi s igranjem šaha na slijepo. Nisam nikad u živo gledao službenu similtanku igranu na slijepo.
Davno u mladosti sam i ja igrao na slijepo s kolegama onako iz zabave u gostionici ili šetnji kad nismo imali garnituru kod sebe. Ako bi odigrao nemoguć potez, to je automatski bila kontumacija. Pretpostavljam da je to pravilo i kod službene igre na slijepo. Znači nema vraćanja, igra se "taknuto maknuto". Jesam li u pravu?
Evidentirano
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #3 na: 21-05-2013, 18:24:57 »
+1

Pravila su ista kao i u redovnom šahu. Igrač koji igra na slijepo ne griješi (ako bi slučajno odigrao nemoguć potez, automatski gubi). Nisu sve produkcije bile uspješne al o njima se ne piše. Pillsbury je u Moskvi puko i morao prekinuti veliku produkciju.

Kod nas je Klarić igrao oko 1980. u Banja Luci 10 ploča...
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!