Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
14-11-2019, 08:28:30 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: šahovska notacija  (Posjeta: 4968 puta)
drdy
Skakač
*

Chesspect: +206

« na: 15-08-2011, 11:28:30 »
+3

Zamolio bih iskusnije članove foruma da malo pojasne oblik zapisa šahovske partije.
1. P-K4     P-QB4
2. N-KB3   P-K3
3. P-Q3     N-QB3
4. P-KN3    N-B3

znam da je vjerojatno odgovor google zna! Dash1
ali vjerojatno postoje i oni koji će iz rukava objasniti za  drinks
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17745

« Odgovor #1 na: 15-08-2011, 12:59:24 »
+3

Zamolio bih iskusnije članove foruma da malo pojasne oblik zapisa šahovske partije.
1. P-K4     P-QB4
2. N-KB3   P-K3
3. P-Q3     N-QB3
4. P-KN3    N-B3

znam da je vjerojatno odgovor google zna! Dash1
ali vjerojatno postoje i oni koji će iz rukava objasniti za  drinks

U ovoj notaciji ("descriptive" tj. opisnoj) uvijek se gleda iz perspektive igrača na potezu, i uvijek se radi o dolaznom polju, dok prvo slovo notacije označava kraticu figure koja se pomiče, a u nastavku je opis dolaznog polja, pa tako imamo:

1. P-K4 Bijeli pješak (pawn) na kraljev, tj "e" stupac, na 4.red, dakle 1.e4
1... P-QB4 Crni pješak na stupac daminog lovca, tj "c" stupac, na 5.red (tj 4.red iz perspektive crnog), dakle 1...c5
2. N-KB3 Bijeli skakač (knight) na stupac kraljevog lovca, tj "f" stupac, na 3.red; dakle 2.Sf3
2...P-K3 Crni pješak na kraljev tj. "e" stupac, na 6.red (tj.3 red iz perspektive crnog), dakle 2...e6
3. P-Q3 Bijeli pješak na damin, tj. "d" stupac, na 3.red, dakle 3.d3
3...N-QB3 Crni skakač na stupac daminog lovca, na 6.red (tj.3.red u perspektivi crnog), dakle 3...Sc6
4. P-KN3 Bijeli pješak na stupac kraljevog skakača, 3.red, dakle 4.g3
4... N-B3 Crni skakač na stupac kraljevog lovca (ovdje se pretpostavlja da je kraljev, jer je kraljev skakač već bio pomaknut u 3.potezu na polje daminog lovca; ipak je uobičajeno pisati 4...N-KB3) , 6.red (tj.3.red iz perspektive crnog), dakle 4...Sf6

Itd itd...
« Zadnja izmjena: 15-08-2011, 23:25:34 od Gulliver » Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #2 na: 15-08-2011, 14:59:29 »
+2

Gullivere, mala korekcija u prvom potezu crnoga 1...c5! (Sicilijanka)
Evidentirano
drdy
Skakač
*

Chesspect: +206

« Odgovor #3 na: 15-08-2011, 15:10:02 »
+3

Zahvaljujem obojici, sad se mogu prepustiti "čitanju" s glavorazbijanjem  :dash1:dok se ne naviknem na oznake.
Na prvi pogled jednostavno ali ...
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #4 na: 15-08-2011, 21:53:43 »
+1

Gullivere, mala korekcija u prvom potezu crnoga 1...c5! (Sicilijanka)

Tako je (pješak c, tj na stupcu daminog lovca); zahvaljujem Pero na ispravci.
Ispravljeno i u postu...
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Mario
Dama
*

Chesspect: +3078

« Odgovor #5 na: 15-08-2011, 22:05:17 »
+2

Gulliver, jedan veliki CHESSPECT od mene za ovo objašnjenje.  hi  hi  hi  hi
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #6 na: 15-08-2011, 23:06:09 »
+3

Nešto je manje poznata tzv. dopisna ("correspondence notation"; ponegdje se koristi i termin "international") notacija.

Dok sam (jedno kraće vrijeme) igrao dopisni šah, koristio sam (opcionalno) i tu interesantnu notaciju (tj. neki su mi korespondenti slali poteze izražene isključivo tom notacijom, a neki pak "miješano", tj i u algebarskoj i u dopisnoj).

U takvoj notaciji naša bi "ogledna" partija (sicilijanka) tekla ovako:

1. 5254  3735
2. 7163  5756
3. 4243  2836
4. 7273  7866

itd,

Na prvi pogled čudna hrpa "šifri", ali je pojašnjenje jednostavno, npr. kod prvog poteza  

1.  5254 - prve dvije znamenke opisuju polazno polje tj. 52, a to je 5.stupac, 2.red, dakle e2, dok druge dvije dolazno polje, 5.stupac, četvrti red; tj. e4; dakle radi se o potezu e2-e4
1... 3735 - isto tako, figura ( u ovom slučaju pješak) se kreće sa c7 (3.stupac, 7.red) na c5 (3.stupac, 5.red) , dakle c7-c5 ;

itd.

dakle tu imamo, moglo bi se reći, "koordinate" polja - ne spominje se vrsta figure koja se pomiče, već samo njene polazne i dolazne koordinate - pa ipak, uz samo malo prakse, nije ništa manje jasna i razumljiva šahistima od one danas uvriježene i standardne. tj.algebarske
Valjda je sve stvar navike...
« Zadnja izmjena: 16-08-2011, 08:31:43 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Mario
Dama
*

Chesspect: +3078

« Odgovor #7 na: 15-08-2011, 23:13:31 »
+2

Gulliver još jedan chesspect od mene  hi
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #8 na: 15-08-2011, 23:34:54 »
+2

Gulliver još jedan chesspect od mene  hi

Zahvaljujem mario.  hi

Ostale su još samo algebarska (1.e4)  i duga algebarska (1.e2-e4) notacija; tu ne treba trošiti puno riječi jer su danas - pogotovo se to odnosi na (kratku) algebarsku, postale standard u šahovskoj notaciji i poznate su svim šahistima koji su ikad listali šahovske knjige Read i/ili upisivali vlastite poteze na službenim turnirima. 

Tako se opisna notacija može naći danas još samo u starim šahovskim knjigama (pogotovo s angloameričkih prostora).

Dopisna notacija je, kao što spomenuh, specifičan "izričajni jezik" (ili "kod", ako vam se više sviđa) dopisnih šahista.
« Zadnja izmjena: 16-08-2011, 08:24:17 od Gulliver » Evidentirano

Osho
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5563

« Odgovor #9 na: 16-08-2011, 08:51:05 »
+3

O ovoj notaciji je već bilo govora, prije dosta vremena, u podforumu "Pomoć" u topicu "Čudna notacija". Smiley
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #10 na: 16-08-2011, 20:51:44 »
+3

O ovoj notaciji je već bilo govora, prije dosta vremena, u podforumu "Pomoć" u topicu "Čudna notacija". Smiley

MK, hvala na putokazu, nisam bio upoznat s tim da je tema već svojedobno bila otvorena na drugom mjestu, a ovdje je tema spomenuta pod novim naslovom pa sam se nadovezao...
Od viška vele glava ne boli, a i nadam se da sam štogod pripomogao u razjašnjenju pojmova pri ovih nekoliko spomenutih osnovnih notacija.
Evidentirano

Osho
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5563

« Odgovor #11 na: 17-08-2011, 08:55:03 »
+3

Gulliver, ti si postupio u redu, pomogao si odgovarajući na pitanje. Mislio sam poručiti našim forumašima koji postavljaju pitanja da se ponekad isplati prvo pregledati forum, jer toliko toga je već kazano odnosno zapisano ovdje na forumu. Već bi mogli napuniti podebelu knjigu:ok:
Evidentirano
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!