Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
10-04-2020, 10:59:51 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: [1]
  Ispis  
Autor Tema: Malo "problemistika vs. praktični šah" pitanje za MK  (Posjeta: 3390 puta)
Gulliver
Kralj
*

"Život je samo most. Ne gradi kuću na mostu."

Chesspect: +17749

« na: 06-09-2011, 17:29:02 »
+2

MK, nadam se da mi nećeš zamjeriti na slijedećem dobronamjernom pitanju; naime, mislim da bi možda odgovor na njega bio zanimljiv možda i još ponekom forumašu pa te ponajviše s tog razloga nisam htio postavljati ga preko privatnog posta.

Ako sam dobro razumio, praktičnim šahom se ne baviš uopće, već isključivo problemskim?
Kao amateru koji oba vida šahovske aktivnosti nalazi podjednako inspirativnima i kreativnima (problemistika valjda u dobroj mjeri i zato što sam svojevremeno pisao pjesme "za svoj gušt", a probleme i studije poznamo i kao "šahovsku poeziju"?) odgovor na to pitanje iskreno me zanima, budući da se definitivno podrazumijeva da dobar problemist ima i nemalu praktičnu šahovsku snagu!

Radi li se o (prilično razumljivom, budući da  uvjeti igranja, "presing" atmosfera a katkad i ponašanje nekih igrača znaju biti poprilično stresni za ostale sudionike) odsustvu želje za prisustvovanjem službenim turnirima, ili nečem drugom, ili je tvom izboru kumovalo više raznolikih faktora?
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Istina je zemlja koja nema staze\" .... Jisshu Krishnamurti

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
Mat Kralj
Dama
*

Ne sanjaj svoj život, već živi svoje snove!

Chesspect: +5570

« Odgovor #1 na: 07-09-2011, 06:57:49 »
+5

Točno, moja prva i najveća preokupacija je problemski šah. Neke velike šahovske pozadine nemam. Šah sam naučio u školi igrajući protiv kolega, tako i kasnije na faksu. Kasnije je došao posao, odlazak u inozemstvo, obitelj, pa vremena za šah nije bilo. Probleme sam rješavao vikendom iz raznih novina. Ubrzo sam se u Njemačkoj upoznao sa knjigama Wernera Speckmanna koje su me fascinirale i trajno vezale uz probleme. Taj čovjek je napisao čitav niz knjiga čiji je cilj bio baš popularizacija problemskog šaha, osim toga sastavio ih je više od 2000.
Kada sam otišao u mirovinu bavljenje problemima sam još intenzivirao. Devet godina sam posjedovao i web stranicu sa problemima, sa naslovom "Šah bez protivnika". Možda je netko od forumaša i posjećivao tu stranicu?
Sudjelovao sam u radu više šahovskih foruma, naravno u odjelu za probleme. U rujnu prošle godine (uskoro slavim godišnjicu) učlanio sam se u ovaj naš forum i započeo sa postanjem problema.
Tako, to bi bilo sve hi
Evidentirano
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #2 na: 07-09-2011, 08:31:27 »
+2

MK, puno zahvaljujem na ovom svom zanimljivom  "CV"-u koji si podijelio s nama.
Za tvoj (bivši?) problemski site nisam još znao; smijem li zaključiti da više ne postoji? Šteta u tom slučaju; ima li šanse da ga obnoviš?
Još mi preostaje poželjeti ti još puno uspješnih problemskih (i inih) uspjeha i zadovoljstava!  congratulate
 hi  Smiley
Evidentirano

\"Šah,poput ljubavi, poput glazbe, ima moć učiniti ljude sretnim\" .... S.Tarrasch

\"Ego je ledeni brijeg. Otopite ga u dubokoj ljubavi, tada će on nestati, a vi ćete postati dio oceana.\"
Osho
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19522

« Odgovor #3 na: 19-09-2011, 20:23:59 »
+1

Što je problemisti? Kakva vas je grdna nevolja snašla... Lipi ste mi kao snaša, bolesni ko Slavonija...  Malo živosti, klinci kažu pare... malo više naših problemista i uradaka... malo minijatura i dvopoteza, a i koja studija...
Evidentirano
Mario
Dama
*

Chesspect: +3079

« Odgovor #4 na: 14-10-2011, 19:03:57 »
+4

Pred malo više od godinu dana naš forumaš MK  me uputio u rješavanje problema problemskog šaha i nakon nešto više od godine dana zahvaljajujući MK i perovk došao sam u posjed nekih knjiga (Hvala Vam) i do nekih knjiga sam došao sam. Čitajući (proučavajući) knjige problemski šah jednostavno sam postao ovisnik o problemima u najpozitivnijem smislu jer naći rješenje jednog problema je gušt, a još i raspoznati ili prepoznati neke varijante rješenja je potpuno zadovoljstvo problemskog šaha.

p.s.
Ispričavam se što sam postao u rubrici samo za MK.
« Zadnja izmjena: 14-10-2011, 19:06:42 od mario » Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2950

« Odgovor #5 na: 20-10-2011, 21:20:53 »
+3

Ok mario...a sad lijepo postaj koju svoju pjesmu  Smiley
I nemoj da te moram moliti  acute
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
Gulliver
Kralj
*

« Odgovor #6 na: 20-10-2011, 21:51:07 »
+2

Dyda, nakon onog što si mi postala nije mi baš do pjesme...eventualno bi mi sad jedino dobro legao Larin, tj.Poov "Gavran"... nea
Evidentirano

Osho
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2950

« Odgovor #7 na: 20-10-2011, 22:10:22 »
+2

Znam Gull ... znam  Sad
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
 Str: [1]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!