Šah.hr - prvi hrvatski šahovski forum
17-11-2019, 19:39:52 *
Dobrodošli! Molimo, prijavite se! Još niste član? Registrirajte se u dva jednostavna koraka!

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Pratite nas na Facebooku: https://www.facebook.com/Sah.hr.sahovski.portal

Forum   Pomoć Traži Prijava Registracija  
 Str: 1 [2]
  Ispis  
Autor Tema: Haha...užas  (Posjeta: 8113 puta)
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #15 na: 21-10-2011, 11:49:28 »
+4

Dyda, dobra partijica, s takom igrom možeš bez problema nazad u hrvatski ekipni šah, jasno na 3-4 ploči.
Po meni sve izneseno je približno točno, pa ću nešto zabilježiti općenito da me se ne hvata za riječ...

Potez a3 može biti dobar, al se može i razviti jedna figura npr. Sd2 ili Sc3. Ako bijeli igra umjestona a3, a4 kod crnog se javlja uvijek paradoksalna mogućnost a6-a5! uz Sa6-b4! (što se igra u sličnim pozicijama Kraljeve indijke i Slavenke) da se koristi jako polje b4 za crnog skakača!

Potez b4 je dobar no tu je jako b3! i bijeli se ne mora bojati visećih pješaka jer je crni izgubio tempove s c6 i a6.

Dyda lijepo si uskočila skakačem na e5! i ta je pozicija nakon crnog Se5: vjerojatno izgubljena ili loša! Nakon crnog poteza 14...Sg5 u poziciji se krije profilaksa po Nimcoviču strašan potez Se2!! uz ideju igranja f3! i isključivanja crnog skakača na g5 koji ne može na e4, a kad crni skakač ode na f7 ili h7 slijedi f4!! i crnii skakač ne može više nikad na e4...

Da se vratimo na poziciju nakon 15.Se2! plan bijelog može biti prevođenje lovca Ld4 uz pripremu Lc5 uz čišćenje crnih polja i vladanje c-linijom, te ostaju bjelopoljci u kojem je crni izraziti loš zbog crnih pješaka na bijelim poljima!
Poslije toga također se polje d4 ili c5 može koristiti za sada moćnog bijelog konja! Nakon ovog moguće je otvaranje g-linije (kao u partiji ) koje mora odlučiti!

Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2947

« Odgovor #16 na: 21-10-2011, 12:45:01 »
+3

Pero...hvala za ovu analizu. Sad ću pola dana gledati tu partiju i taj ključni potez 15.Se2.
Prvo moram naći razlog zašto ga sama nisam odigrala  Smiley
Što se poteza a3 tiče, znam da ne ide, ali sam primjetila da mi se protivnici nakon njega gube, pa ga vrlo često odigram  biggrin
Inače mrzim poteze koji mi jedu tempo.
Hvala i na lijepim riječima za moju igru pero...baš si me razveselio  Air Kiss
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
perovk
Kralj
*

Chesspect: +19516

« Odgovor #17 na: 21-10-2011, 13:22:48 »
+3

Dyda, da se ne mučiš, možda nisam bio ni jasan što je Nimcovičeva profilaksa. Zašto potez 15.Se2! Namjera crnog skakača je da usjedne na e4 i krpi poziciju. Ti si odigrala f3 sa sličnom idejom, no na kraju si ipak igrala f4 i crni skakač je ipak došao na e4!

Kod 15.Se2! toga nema jer ako crni uskoči na e4 tjeraš ga s f3 (Martin u Zagreb, Martin iz Zagreba)...

Također taj skakač na c3 ne radi, smeta, a na e2 možemo pobrojiti njegove prednosti: može usjesti na dominatno polje d4, otvara c-liniju bijelim topovima, može se premotati Se2-c1-b3-c5!...
Evidentirano
dyda
Dama
*

kokodak-kokodak

Chesspect: +2947

« Odgovor #18 na: 21-10-2011, 13:32:48 »
+3

Ma pero, sve je jasno, i super si to sve objasnio, ne mučim se ja, nego me istinski zanima jesam li imala šanse sama uočiti taj motiv sa Se2. Očito je i meni taj moj skakač samo smetao na c3, pa sam  nakon što sam odigrala De2, odlučila mijenjati ga i odigarati f4 i dopustiti crnom Se4 kojem je cijelo vrijeme težio. Kad ti to ovako sve lijepo objasniš, odmah izgleda logično i lako. Hvala pero  Smiley
Evidentirano

Robovi smo svojih riječi i gospodari svoje tišine.
borsz
*

Chesspect: +998

« Odgovor #19 na: 21-10-2011, 14:36:04 »
+4

Protivnik nije dobro odigrao na slobost e3. Trebala bi dublja analiza je li i mogao, ali to je nezgodna slabost tog sistema. Čini mi se da si svugdje bila brža, i njegov upad Se4 nije bio sjajan, ali nije ni imao izgleda boljeg izbora, jer si bila svugdje brža.
Evidentirano
 Str: 1 [2]
  Ispis  

Skoči na:  

Copyright © 2010-2017 Šah.hr. Sva prava pridržana.

eMail
Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!